Gniewne lato, Andrzej Szynkiewicz

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 02 stycznia 2015

Gniewne lato

Autor: Andrzej Szynkiewicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Novae Res

Gdy prywatny łaps zna się nie tylko na kobiecych dekoltach…

Detektyw Wilhelm Knocke wyrusza tropem zaginionej kolii, fałszowanych dokumentów i innych przestępstw, do których dochodzi w upalnym Breslau przed drugą wojną światową. Nie mogąc się oprzeć chłodnym drinkom i pięknym kobietom, blefuje, bryluje i ryzykuje w imię rozwiązania konkretnej sprawy. Czy będzie w stanie odkryć kłamstwa, przesłonięte wygodną prawdą?

Wilie nie jest Sherlockiem Holmesem, ale ma niebywały urok już od pierwszego spotkania. Przyciąga nie tylko piękne kobiety, lecz także ciekawe sprawy, których rozwikłanie nie zajmuje jednego dnia, jak w magicznym CSI. Oj nie! Rozwiązanie każdej sprawy to żmudna praca, a przecież przy okazji trzeba zaglądać do biura, w którym może pojawić się nowy klient… Detektywistyczna robota nie jest zbyt wdzięczna – Knocke wszędzie jest traktowany jako pospolity łaps, który na szacunek musi sobie zasłużyć, bo nie ma co nań liczyć z automatu. Cóż w tym jednak trudnego dla dobrze zbudowanego Wiliego i jego kota Adolfa!

„Gniewne lato” to cztery opowiadania, pisane przez autora w różnym czasie – wszystkie są jednak równie wciągające. Główny bohater jest przekonujący i bez problemu możemy wczuć się w jego przygody, także te bardziej krwawe. Już od pierwszej strony zapałałam do niego sympatią – choć zapomina karmić swojego kota i leci niemal na wszystko, co ma piersi ukryte pod pięknymi guziczkami… Liczba kobiet pojawiających się na kartach tej książki i ich dokładne opisy mogą wydawać się denerwujące, ale jeśli to upodobanie do płci pięknej przyjmiemy za charakterystyczną cechę prywatnego detektywa, nabierają trochę innego wyrazu. Ogromnym plusem są opisy miasta i szczegółowe przypisy, które dodają fabule niewątpliwego smaczku. Według mnie to debiut szczególnie udany – napisany lekkim piórem, z ciekawymi postaciami i niejednoznacznymi sprawami do wyjaśnienia.

A gdy do tego wszystkiego dodamy scenerię klimatycznego Wrocławia z roku 1938, otrzymamy mieszankę świetnego kryminału i wyjątkowego historycznego przewodnika po tamtym okresie. Andrzej Szynkiewicz to pasjonat historii Wrocławia, co wyjaśnia znakomicie obrazowe przedstawienie ówczesnego miasta. Wspomniane już przypisy pozwalają dopasować niemieckie nazwy ulic, budynków i restauracji do obecnego stanu – to element, który dodatkowo ożywia fabułę (zwłaszcza dla miłośników historii lub Wrocławia). Książka z pewnością spodoba się każdemu, kto lubi kryminały o przedwojennych czasach (jeśli podobał się wam „Akuszer śmierci”, to „Gniewne lato” z pewnością też!).

Marta Zagrajek


Gniewne lato
Andrzej Szynkiewicz
Wydawnictwo Novae Res
Gdynia 2014

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Gniewne lato" Andrzej Szynkiewicz

PRZECZYTAJ TAKŻE

WYWIAD

Wywiad z Andrzejem Szynkiewiczem

Andrzej Szynkiewicz jest autorem "Gniewnego lata" - zbioru czterech opowiadań, które łączy nietuzinkowy detektyw Wilhelm Knocke i Wrocław lat trzydziestych XX wieku. Marta ...

19 marca 2015

NOWOŚĆ

Gniewne lato, Andrzej Szynkiewicz

Już dziś pod naszym patronatem ukazało się "Gniewne lato" Andrzeja Szynkiewicza - zbiór czterech opowiadań, które łączy nietuzinkowy detektyw Wilhelm Knocke i ...

15 grudnia 2014