Gra w morderstwo, Rachel Abbott

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 19 marca 2021

Gra w morderstwo

Autor: Rachel Abbott
Przekład: Adrian Napieralski
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 15 lipca 2020
Liczba stron: 416

A czy Ty zagrasz w grę z mordercą?

Z pewnością każdy mol książkowy zna to uczucie, kiedy myśli tylko o tym, aby rzucić wszystko, czym aktualnie musi się zająć, i wrócić do aktualnej lektury. Uczucie, kiedy nie może skupić się na obowiązkach, a domowników najchętniej zamknąłby w innym pomieszczeniu, aby w spokoju oddać się książce. Tak właśnie działo się ze mną podczas przygody z „Grą w morderstwo” Rachel Abbott. To druga część cyklu z policjantką Stephanie King. Już poprzednia, „Zmuszona, by zabić”, zapowiadała ciekawą serię kryminalną. Ale po kolei.

W wiejskiej rezydencji w Kornwalii, położonej bisko morza, spotyka się grupa przyjaciół. Zostali tam zaproszeni przez jej właściciela, Lucasa, równo w rocznicę jego przyjęcia weselnego z Niną. A właściwie w niedoszłą rocznicę, przyjęcie bowiem musiało zostać odwołane ze względu na tragedię, do której doszło na miejscu. Jedno z obecnych poniosło śmierć. Rok po tych wydarzeniach Lucas zbiera ponownie wszystkich z najbliższego grona. Zaproszenie dziwi przyjaciół, nie wiedzą bowiem, co mieliby świętować. Rocznicę niedoszłego ślubu? Tragedii?  Na miejscu okazuje się, że gospodarz przygotował dla zebranych przedziwną, w pewien sposób wręcz makabryczną grę. Grę w morderstwo. Wierzy bowiem, że tamta śmierć nie była wynikiem wypadku, a zbrodni z premedytacją, mordercą jest zaś ktoś z jego przyjaciół.

Polscy czytelnicy znają Rachel Abbott z dwóch serii ze stróżami prawa: Tomem Douglasem oraz Stephanie King. O ile ta pierwsza nie wciągnęła mnie tak bardzo i po poznaniu dwóch części postanowiłam ją odstawić, o tyle druga wydaje mi się strzałem w dziesiątkę. Otwierająca tę serię powieść była dobra, nawet kilka wad nie odebrało mi radości z lektury. Natomiast część druga, „Gra w morderstwo”, plasuje się w czołówce rankingu na najlepszą przeczytaną przeze mnie w tym roku opowieść kryminalną.

Całość utrzymana została w stylu tradycyjnych kryminałów, rodem z Agathy Christie. Anglia, domostwo na uboczu, a w nim zamknięte grono, w którym jest morderca. Sekwencja tajemniczych wydarzeń, odkrywanie kolejnych elementów układanki jeden po drugim, bystra pani detektyw, dedukowanie, analizowanie, podążanie tropem winnego… 

Abbott wykreowała niezwykły klimat. W sielskiej atmosferze, letnią porą w pięknej nadmorskiej rezydencji spotyka się grupa przyjaciół. W oczekiwaniu na ważne wydarzenie w życiu jednego z nich – ślub – spożywają wyszukane potrawy, piją wykwintny alkohol, rozmawiają, wspominają, śmieją się, zażywają kąpieli w morzu. Idylla. W to wszystko nagle wkrada się śmierć. Zbrodnia. Co więcej, stopniowo okazuje się, że wcześniejsza sielanka była jedynie pozorna, nie wszyscy są wobec siebie szczerzy, nie każdy jest tu przyjacielem każdego i nie wszystkie związki i małżeństwa są szczęśliwe i udane. Nagle ujawniają się tajemnice sprzed lat i niesnaski. Ujawniają się winy bez kary. Ale kara nadejdzie. 

Jedyną rysą na świetnej całości było dość szybkie odkrycie pewnych kart. Podobnie zresztą było w poprzednich książkach Abbott, które czytałam. Jednak to przewidywalność tylko do pewnego stopnia, a wiele elementów autorka ujawnia dopiero na końcu powieści.  

Przystępny styl, ciekawe portrety psychologiczne bohaterów, misternie skonstruowana intryga, dobrze wykreowany klimat, przywodzący na myśl najlepszych autorów gatunku – to wszystko składa się na „Grę w morderstwo”. Abbott zafundowała mi rewelacyjną przygodę kryminalną, zmuszającą moje szare komórki do pracy na najwyższych obrotach. Całkiem zatopiłam się w tej historii. Niemal tak, jakbym sama była jednym z graczy w tytułowej grze w morderstwo. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Gra w morderstwo" Rachel Abbott

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Odwróć wzrok, Rachel Abbott

Rachel Abbott często porusza w swoich książkach temat różnych zagrożeń społecznych.

09 września 2021

NOWOŚĆ

Odwróć wzrok, Rachel Abbott

Królowa psychologicznego suspensu powraca! Najnowszy thriller z nadinspektorem Tomem Douglasem.

19 maja 2021

RECENZJA

Zamknij drzwi, Rachel Abbott

„Zamknij drzwi” jest jedną z książek, od których czytelnik może rozpocząć znajomość z Tomem Douglasem.

11 grudnia 2020

NOWOŚĆ

Gra w morderstwo, Rachel Abbott

Żal może się zmienić w truciznę. Zrobi się zbyt mroczny, zbyt ciężki i już cię nie wypuści.

24 lipca 2020

RECENZJA

Zmuszona, by zabić, Rachel Abbott

Jest takie powiedzenie: dwoje to para, troje to już tłum.

25 czerwca 2020

NOWOŚĆ

Idealne kłamstwo, Rachel Abbott

Żona, matka, nauczycielka, kłamczucha. Nowy kryminał z Tomem Douglasem!

04 października 2019

RECENZJA

Tylko niewinni, Rachel Abbott

Choć jest to książka otwierająca serię, z całą odpowiedzialnością zachęcam do poznania historii Toma Douglasa od któregoś ze środkowych tomów.

18 kwietnia 2019

NOWOŚĆ

Podejdź bliżej, Rachel Abbott

Ile kobiet musi jeszcze umrzeć? Kto je kontroluje i jak ich powstrzymać?

25 września 2018

NOWOŚĆ

Śpij spokojnie, Rachel Abbott

"Śpij spokojnie" to thriller, którego bohaterka zgłasza na policję zaginięcie męża i dzieci. A dwa lata później... znika sama.

10 lutego 2017

RECENZJA

Obce dziecko, Rachel Abbott

Chociaż pisarka nie złamała zasad i reguł ani nie odmieniła samego gatunku, udało jej się stworzyć znakomity thriller, który czyta się jednym tchem.

22 lipca 2016

NOWOŚĆ

Obce dziecko, Rachel Abbott

Mąż Emmy stracił w wypadku pierwszą żonę, a jego córka zniknęła. Kobieta jest jednak przekonana, że bolesne wspomnienia zostały już za nimi. Tyle że w życiu ...

27 kwietnia 2016