Grób, Max Czornyj

Autor: Karolina Mondel
Data publikacji: 07 września 2020

Grób

Autor: Max Czornyj
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 12 lutego 2020
Liczba stron: 400

Tajemnice z przeszłości skrywane w grobie

 „Ślepiec”, czyli pierwsza książka opisująca losy komisarz Lizy Langer oraz profilera Oresta Remberta, doczekała się kontynuacji. W „Grobie” Max Czornyj zaprasza nas do literackiej rzeczywistości, w której królują brutalność, okrutność i bezwzględność, a geneza zła jest wyjątkowo enigmatyczna. Także tym razem jeden z najpłodniejszych współczesnych polskich pisarzy odkrywa przed czytelnikami mroczną historię, która pozostanie w ich głowach przez długi czas.

Jak możemy przeczytać na okładce tej książki, „żadnym czasom nie brakuje szaleńców”. Zdanie to zostaje potwierdzone przez autora, ponieważ sprawnie połączył on wątek historyczny z teraźniejszością i pokazał, że ludzka podłość nie ma terminu ważności, przejawia się wielorako i może występować niemal zawsze, bez względu na okoliczności. Czas oraz miejsce nie mają tutaj większego znaczenia.

Historia opiera się na trzech wątkach (przez to Langer i Rembert nie zajmują się jedną sprawą, a dosyć skomplikowanym i wymagającym śledztwem). Do kluczowego incydentu dochodzi w lesie pod Gdańskiem, gdzie prowadzący wykopy budowlańcy odkrywają masową mogiłę, a w niej mnóstwo zwłok niewiadomego pochodzenia. Druga kwestia, którą muszą zbadać główni bohaterowie, to pogróżki otrzymywane przez znanego biznesmena – o tyle poważne, że prześladowcy zdecydowali się nawet wysłać mu paczkę wypełnioną… ludzkim mięsem. Jakby tego było mało, priorytetem komisarz i profilera staje się odnalezienie zaginionych kobiet. Na brak dynamiczności w „Grobie” nie można więc narzekać.

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu, że Liza Langer i Orest Rembert jako główni bohaterowie tej historii swoim zachowaniem, sposobem bycia i postawami dodają jej niebanalnego charakteru. Ciekawe jest również to, że w porównaniu ze „Ślepcem” postacie ewoluują: widać zmianę nie tylko w ich podejściu do życia czy przyzwyczajeniach, lecz także we wzajemnych relacjach. Liza i Orest lepiej się rozumieją, tworzą duet, który świetnie się uzupełnia, a w ich rozmowach nie brakuje humoru. 

W wielu książkach Maxa Czornyja pojawiają się szczegółowe opisy brutalnych tortur, makabrycznych zbrodni czy niewyobrażalnego cierpienia fizycznego. Obrazowość i detaliczność sprawiają, że sceny te rozgrywają się w umyśle czytelnika niczym w mocnym, pełnym przemocy filmie. Podobnie jest w „Grobie”: opis rozpadających się zwłok mrozi krew w żyłach, podobnie jak przyświecający działaniom bezwzględnego oprawcy cel – ofiara ma odczuwać paraliżujący strach i cierpieć jak jeszcze nigdy wcześniej. Choć przyznaję: niekiedy ta dosadność może okazać się zbyt silna i na pewno znajdą się osoby, które będą chciały pominąć te fragmenty.  

Niektóre książki trzymają w napięciu do ostatnich rozdziałów, a rozwiązanie zagadki do samego końca jest dla czytelnika jednym wielkim znakiem zapytania. Tak właśnie jest w „Grobie”, gdzie do ostatecznego rozstrzygnięcia dochodzi dosłownie na ostatniej stronie. Max Czornyj tak skonstruował tę opowieść, że naprawdę trudno wcześniej odkryć, kto odpowiada za opisane występki. Oczywiście można snuć domysły – ale moje okazały się mylne. W rezultacie byłam pozytywnie zaskoczona rozstrzygnięciem. Tym bardziej zachęcam: sięgnijcie po „Grób” i sprawdźcie, czy autorowi uda się zwieść również Was.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Grób" Max Czornyj

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Czas śmierci, Max Czornyj

Każdy jest mordercą, wszystko zależy od perspektywy i okoliczności.

01 lutego 2024

RECENZJA

Inkarnator, Max Czornyj

„Inkarnator” nie zwalnia. Trzyma tempo swoich dwóch poprzedniczek, „Mortalisty” i „Spirytystki”.

04 września 2023

NOWOŚĆ

Inkarnator, Max Czornyj

Śmierć nie pozwala o sobie zapomnieć. Nie można od niej uciec.

15 marca 2023

RECENZJA

Spirytystka, Max Czornyj

Autor ma na ten cykl pomysł, kryminalne zagadki spełniają moje oczekiwania, a Mond i Szmit zapewne kryją w swoich rękawach jeszcze niejednego asa.

19 grudnia 2022

RECENZJA

Mortalista, Max Czornyj

Mam za sobą kilka książek Maxa Czornyja i to, co mi się podoba w twórczości tego autora, to fakt, że nie jest jednolita, schematyczna, a co za tym idzie – monotonna.

07 listopada 2022

NOWOŚĆ

Spirytystka, Max Czornyj

Mortalista powraca.

09 września 2022

NOWOŚĆ

Mortalista, Max Czornyj

Od śmierci nie można uciec. Nigdzie.

26 kwietnia 2022

RECENZJA

Zimny chirurg, Max Czornyj

Nie jest to literatura dla każdego. Ale to dopracowane i niezwykle ciekawe studium przypadku.

21 października 2021

RECENZJA

Sezon drugi, Max Czornyj

Max Czornyj pokazał, że bez epatowania brutalnością też można wzbudzić zainteresowanie, wywołać skrajne emocje i sprawić, że serce w ekscytacji zabije nieco szybciej.

08 kwietnia 2021

NOWOŚĆ

Zimny chirurg, Max Czornyj

Prawdziwa historia najbardziej makabrycznego seryjnego mordercy. Psychopaty, który trafił do podręczników kryminalistyki na całym świecie.

09 września 2020

RECENZJA

Rzeźnik, Max Czornyj

Trafiałam już na różne makabryczne opisy miejsc zbrodni, których autorzy nie szczędzili szczegółów. Żadne jednak nie wywołały we mnie takich emocji, jak sceny z ...

25 maja 2020

RECENZJA

Inna, Max Czornyj

Stanisław Jerzy Lec napisał niegdyś: „Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć”.

10 października 2019

NOWOŚĆ

Rzeźnik, Max Czornyj

Powieść inspirowana prawdziwą historią seryjnego mordercy Józefia Cyppka, Rzeźnika z Niebuszewa

21 sierpnia 2019

NOWOŚĆ

Inna, Max Czornyj

Mikołaj Popławski budzi się w luksusowej rezydencji nad Bałtykiem. Poza swoim imieniem i nazwiskiem nie pamięta niemal niczego.

02 lipca 2019

RECENZJA

Ślepiec, Max Czornyj

Dla fanów historii trzymających w ciągłym napięciu, jak również czytelników spragnionych sporej dawki kryminalnej rozrywki, może to być wymarzona wakacyjna lektura.

27 czerwca 2019

RECENZJA

Pokuta, Max Czornyj

Jedno jest pewne – Czornyj nie pozwala czytelnikowi na nudę.

01 kwietnia 2019

RECENZJA

Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Autor wciąga nas w dziwną historię, która wydaje się daleka od logiki. Przez całą opowieść pogrywa z czytelnikiem, by na końcu tej rozgrywki, idealnie kompletując ...

06 grudnia 2018

NOWOŚĆ

Pokuta, Max Czornyj

Trzeci tom bestsellerowej trylogii o komisarzu Eryku Deryle, „Pokuta”, ma swoją premierę już dziś!

17 października 2018

RECENZJA

Ofiara, Max Czornyj

Z „Ofiarą” Maxa Czornyja jest jak z przejażdżką rollercoasterem.

10 września 2018

NOWOŚĆ

Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Pod naszym patronatem ukazał się dziś nowy thriller psychologiczny Maxa Czornyja, „Najszczęśliwsza”. Sprawdź, jak niewiele dzieli idealne życie od przerażającego ...

05 września 2018

NOWOŚĆ

Ofiara, Max Czornyj

„Ofiara” to drugi tom serii z Erykiem Deryłą, którego autorem jest Max Czornyj. Tym razem komisarz uwikłany w makabryczną grę i zagrożony dyscyplinarną zsyłką stara ...

04 kwietnia 2018

RECENZJA

Grzech, Max Czornyj

Jaki typ czytelnika odnajdzie się w lekturze „Grzechu”? Każdy sympatyk mocnych wrażeń, któremu nie wadzą makabryczne, brutalne opisy czy sadystyczny oprawca. Kto ...

09 listopada 2017

NOWOŚĆ

Grzech, Max Czornyj

„Grzech” to debiutancka powieść Maxa Czornyja. Akcja toczy się w Lublinie, gdzie ktoś porywa kobiety, a ich rodziny otrzymują tajemnicze listy... Powieść ukazała się ...

11 października 2017