Kod Himmlera, Przemysław Piotrowski

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 20 sierpnia 2015

Kod Himmlera

Autor: Przemysław Piotrowski

Nazistowskie tajemnice w lodowej krainie

Antarktyda to nie tylko wszechoogarniający mróz i lód. Ta horrendalnie zimna kraina ukrywa tajemnice, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, a ich ujawnienie groziłoby międzynarodowym skandalem i upadkiem wielkiego mocarstwa. Co Antarktyda ma wspólnego z siecią podziemnych pomieszczeń w Górach Sowich i Heinrichem Himmlerem? Czy naziści mieli coś więcej niż „aryjską przewagę”?

Dziadek Tomka zostawia mu w spadku informacje, które zmienią jego życie na zawsze. Jako dziennikarz, choć tylko sportowy, uwielbia podążać za instynktem, który teraz podpowiada mu, że należy wyjaśnić zagadkę pozostawioną przez dziadka. Jak daleko zaprowadzi go „Ka-goi-teh” i co ma wspólnego z Antarktydą, Górami Sowimi i doktorem Mengele? Himmler jako dowódca do spraw bezpieczeństwa był bardzo silną postacią w niemieckiej polityce, a jego ambicje zdawały się nie mieć granic. Co planował i do czego była mu potrzebna akcja „Reise”? Czy Tomek nieumyślnie sprowadzi niebezpieczeństwo na siebie i swoich bliskich?

Druga wojna światowa to okres w dziejach naszego świata, który niezmiennie wywołuje wiele emocji. Najczęściej tych złych, zwłaszcza z perspektywy narodów uciśnionych i niemalże zredukowanych do niewielkiego odsetka. W Górach Sowich faktycznie rozpoczęła się budowa pod kryptonimem „Reise” (z niemieckiego „Olbrzym”), która miała być jedną z głównych kwater Adolfa Hitlera. Siła robocza w postaci więźniów zapewniała skuteczną budowę i pełną dyskrecję (wysoki stopień śmiertelności był w tym miejscu oczywisty). To wreszcie tam, gdzie najwięcej jest niedopowiedzeń, narodziła się koncepcja niemieckiej tajnej broni, która miała zmienić bieg historii („Wunderwaffe”). Wysadzenie przez Niemców większości tunelów dodaje tym wydarzeniom smaczku i wiarygodności. Cóż może być lepszego niż połączenie tych elementów we wspaniałym, mrożącym krew thrillerze?

Przemysław Piotrowski debiutuje „Kodem Himmlera”, w co niezmiernie ciężko mi uwierzyć. Dlaczego? Świetny warsztat, błyskotliwy styl, idealna logika fabuły i niesamowita konspiracyjna intryga na skalę międzynarodową. Czytało się lepiej niż oglądało filmy z agentem 007. Połączenie fikcyjnych zdarzeń z prawdziwą historią udało się autorowi znakomicie (bawiłam się przednio i wiele się nauczyłam!). Nic dziwnego, nie jest mu obcy fach dziennikarski (pisał dla „Gazety lubuskiej” – podobnie jak nasz główny bohater) ani przemysł naftowy. Niemniej jednak umiejętność napisania dobrej powieści z akcją osadzoną w minionych czasach, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z historyczną prawdą, jest nie lada wyczynem – i Przemysławowi Piotrowskiemu udało się to w stu procentach.

Marta Zagrajek

Kod Himmlera
Przemysław Piotrowski
Wydawnictwa Videograf II
Chorzów 2015

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Kod Himmlera" Przemysław Piotrowski

PRZECZYTAJ TAKŻE

ZAPOWIEDŹ

Anubis, Przemysław Piotrowski

Igor Brudny powraca! I tym razem wędruje do Egiptu.

12 czerwca 2024

NOWOŚĆ

Smolarz, Przemysław Piotrowski

Powrót Igora Brudnego.

13 marca 2024

NOWOŚĆ

Nic do stracenia, Przemysław Piotrowski

Luta Karabina powraca. A jej drugie imię to… Zemsta!

25 października 2023

RECENZJA

La Bestia, Przemysław Piotrowski

Podróż do Kolumbii, w którą zaprasza nas Przemysław Piotrowski, nie ma nic wspólnego z wakacyjnym urlopem – chyba że takim rodem z najgorszych koszmarów.

12 czerwca 2023

NOWOŚĆ

La Bestia, Przemysław Piotrowski

Przemysław Piotrowski wyruszył w podróż śladami kolumbijskiego seryjnego mordercy, a „La Bestia” to rezultat tej podróży.

17 maja 2023

RECENZJA

Prawo matki, Przemysław Piotrowski

„Prawo matki” to doskonała literatura rozrywkowa, która dosadnie (i przekonująco!) odpowiada na pytanie: co zrobisz dla swojego dziecka?

01 grudnia 2022

NOWOŚĆ

Prawo matki, Przemysław Piotrowski

Pierwsza część nowego cyklu Przemysława Piotrowskiego.

23 listopada 2022

NOWOŚĆ

Bagno, Przemysław Piotrowski

Komisarz Brudny powraca – i musi odnaleźć się w kompletnie obcym mu świecie wielkiej polityki, zgniłych układów i tajnych służb.

06 lipca 2022

NOWOŚĆ

Zaraza, Przemysław Piotrowski

Po tym, jak cudem uszedł z życiem z zasadzki psychopatycznego mordercy, Igor Brudny powoli i z trudem dochodzi do siebie.

16 listopada 2021

RECENZJA

Matnia, Przemysław Piotrowski

Przemysław Piotrowski znowu zrobił to dobrze. Znowu emocjonalnie zmiótł czytelnika.

28 października 2021

NOWOŚĆ

Matnia, Przemysław Piotrowski

Skrzypiące pod nogami deski. Wiatr wyjący na zewnątrz. Gałęzie poruszające się za oknami. Nieprzenikniony mrok, w którym coś się czai…

13 sierpnia 2021

RECENZJA

Cherub, Przemysław Piotrowski

Cykl o komisarzu Igorze Brudnym jest jednym z lepszych przeczytanych przeze mnie nie tylko w tym roku, lecz także w życiu.

28 grudnia 2020

RECENZJA

Sfora, Przemysław Piotrowski

Ta powieść opiera się na akcji, akcji i jeszcze raz akcji.

04 grudnia 2020

NOWOŚĆ

Cherub, Przemysław Piotrowski

Przeszłość upomni się o niego po raz ostatni. Już dziś poznamy zakończenie trylogii Przemysława Piotrowskiego!

12 listopada 2020

NOWOŚĆ

Sfora, Przemysław Piotrowski

Zima. W lesie nieopodal Zielonej Góry odnaleziona zostaje ręka. Wstępne oględziny wskazują, że została ona… odgryziona przez człowieka.

12 sierpnia 2020

RECENZJA

Piętno, Przemysław Piotrowski

Okładka może być myląca i sugerować horror bądź powieść z wątkami paranormalnymi, ale to tylko wrażenie. „Piętno” jest naprawdę satysfakcjonującym kryminałem.

20 lipca 2020

NOWOŚĆ

Piętno, Przemysław Piotrowski

Książka tylko dla czytelników o mocnych nerwach! Odważysz się?

06 maja 2020

NOWOŚĆ

Kod Himmlera, Przemysław Piotrowski

Walka wywiadów, zagadka z czasów wojny, tajemnica, która może doprowadzić świat na skraj zagłady - to wszystko znajdziecie w powieści "Kod Himmlera" Przemysława ...

10 sierpnia 2015