Komórka, Robin Cook

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 10 listopada 2014

Komórka

Autor: Robin Cook
Przekład: Aleksandra Górska
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Premiera: 20 maja 2014

Technika, która zabija

Zacznę od wstydliwego wyznania: choć nazwisko Robina Cooka jest mi znane – trudno, zajmując się literaturą kryminalną, nie słyszeć o jednym z najsłynniejszych (jeśli nie najsłynniejszym) na świecie twórców thrillerów medycznych – nigdy jeszcze nie czytałam żadnej jego książki. Thriller medyczny to nie dla mnie – myślałam sobie. Medycyna nie jest dziedziną, którą mam ochotę zgłębiać, wolę zostawić to lekarzom. Nie lubię też, kiedy w lekturach pojawia się zbyt dużo szczegółów „technicznych”, a to przecież charakterystyczne dla tego gatunku. Nierzadko bywa, że owych szczegółów jest tak dużo, że przytłaczają akcję, a ja zwyczajnie gubię się w ich plątaninie. Jednak w końcu się przemogłam i sięgnęłam po najnowszą powieść amerykańskiego pisarza, zatytułowaną „Komórka”. Po jej lekturze wiem już, czemu Robin Cook jest uważany za jednego z lepszych twórców thrillera medycznego: owszem, znajdziemy w jego książce mnóstwo, mnóstwo informacji, ale wszystkie są podane tak, że nie męczą laika, i ani na chwilę nie przykrywają fabuły. Świetnej fabuły, warto dodać.

„Komórka” to trzecia część cyklu o Pii Grazdani, jednak głównym bohaterem jest tutaj nie ona, a George Wilson, radiolog na ostatnim roku rezydentury w Centrum Medycznym Los Angeles University. Pia pojawia się jedynie w jego wspomnieniach jako była dziewczyna, która tajemniczo zniknęła i której wciąż poszukuje ojciec. To pomysł warty zauważenia – umieścić głównego bohatera cyklu gdzieś na obrzeżach książki.

Poznajcie George’a Wilsona. To człowiek bez pieniędzy – jak się okazuje, początkujący lekarze w Stanach nie zarabiają zbyt wiele – za to z przykrymi wspomnieniami. Kilka miesięcy wcześniej umarła jego narzeczona Kasey, cierpiąca na cukrzycę. Niedługo później George traci kilku pacjentów. I choć wszyscy mieli raka, młody lekarz ma wrażenie, że śmierć go prześladuje. A kiedy, właściwie przez przypadek, odkrywa, że zmarli testowali aplikację iDoc, nabiera podejrzeń. Założenie twórców tego programu brzmi rewelacyjnie (i rewolucyjnie dla medycyny): iDoc to lekarz w smartfonie, którego zawsze mamy pod ręką, który przypomina nam o braniu leków i bezustannie kontroluje stan naszego zdrowia. Jego celem jest upowszechnienie opieki zdrowotnej i zmniejszenie kolejek do lekarzy. Niestety, rzeczywistość nie jest taka różowa jak założenia twórców. Zwłaszcza że w grę wchodzą olbrzymie pieniądze. Czyżby George wpadł na trop wielkiej afery?

Znajdziemy w „Komórce” to, czego oczekujemy od thrillera: akcję pędzącą w zawrotnym tempie, sporo podejrzanych śmierci, a także bohatera-idealistę, który ryzykuje właściwie wszystko, by wyjaśnić sprawę. Do tego autor posiadł umiejętność przekazywania skomplikowanych informacji bez męczenia czytelnika.  Jedyne, co tutaj rozczarowuje, to bardzo przewidywalne zakończenie. Nie porywają – ale nie rozczarowują! – także bohaterowie. George jest aż nazbyt idealny, a czarne charaktery – złe do szpiku kości. To uproszczenie postaci jest jednak jedną z cech typowych dla thrillera, można je więc wybaczyć autorowi.

A na koniec warto wspomnieć, że Robin Cook zwykł w swoich książkach dotykać problemów etycznych związanych z medycyną. Nie inaczej jest w „Komórce” – tutaj autor porusza kwestię nękającą wielu od lat: czy maszyna może zastąpić człowieka? Postęp techniczny może ułatwiać życie, ale może też być dla niego zagrożeniem, jeśli trafi w złe ręce. I choć brzmi to patetycznie, warto się nad tym zastanowić.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Komórka" Robin Cook

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Nocny dyżur, Robin Cook

„Nocny dyżur” jest kolejną w karierze autora dobrą realizacją gatunku.

11 września 2023

NOWOŚĆ

Nocny dyżur, Robin Cook

Kolejne śledztwo doktora Jacka Stapletona.

05 września 2023

NOWOŚĆ

Wirus, Robin Cook

Wystarczy jedno spotkanie z wirusem, by rozpoczął się koszmar, który zagraża całej ludzkości.

08 marca 2022

RECENZJA

Znieczulenie, Robin Cook

Dobra zabawa dla fanów mocnych wrażeń gwarantowana. Dlatego jeżeli lubicie dreszcze, a medycyna Was nie odstrasza, sięgnijcie po „Znieczulenie” – warto.

18 sierpnia 2016

NOWOŚĆ

Znieczulenie, Robin Cook

Swoją premierę dziś ma nowa powieść jednego z najpopularniejszych autorów thrillerów medycznych - Robina Cooka.

26 kwietnia 2016

NOWOŚĆ

Komórka, Robin Cook

Robin Cook jest obecnie jednym z najpopularniejszych twórców thrillerów medycznych. "Komórka" to jego najnowsza powieść - jej tematem jest przełomowy wynalazek, który ...

20 maja 2014

NOWOŚĆ

Nano, Robin Cook

Thriller medyczny, którego bohaterką jest Pia Grazdani, piękna studentka medycyny.

22 kwietnia 2013

NOWOŚĆ

Polisa śmierci, Robin Cook

Fani thrillerów medycznych powinni być zadowoleni: od dziś w księgarniach można znaleźć najnowszą powieść mistrza tego gatunku, Robina Cooka. "Polisa śmierci" ...

29 maja 2012

RECENZJA

Niebezpieczna gra, Robin Cook

Robin Cook przekroczył już siedemdziesiątkę. Nie przeszkadza mu to być na bieżąco w zagadnieniach medycznych. „Niebezpieczna gra” to jego trzydziesta książka. ...

23 lutego 2011

NOWOŚĆ

Napad, Robin Cook

Wznowienie thrillera Robina Cooka.

17 sierpnia 2010

NOWOŚĆ

Interwencja, Robin Cook

Nowy thriller medyczny.

13 stycznia 2010

NOWOŚĆ

Mózg, Robin Cook

Nowa powieść Cooka.

14 kwietnia 2009

NOWOŚĆ

Dopuszczalne ryzyko, Robin Cook

{mosimage} nowy thriller medyczny

18 marca 2009

NOWOŚĆ

Ciało obce, Robin Cook

Nowa powieść Cooka.

10 lutego 2009

RECENZJA

Czynnik krytyczny, Robin Cook

Cook szczęśliwie nie tylko jest biegły w medycznych procedurach, ale umie sprawnie napinać suspens. Co udowadnia wciąż tym, iż spośród dotychczasowych 27 pozycji, ...

31 stycznia 2008