Kształt nocy, Tess Gerritsen

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 10 lutego 2020

Kształt nocy

Autor: Tess Gerritsen
Przekład: Jerzy Żebrowski
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 16 października 2019
Liczba stron: 352
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Tess Gerritsen

Tess Gerritsen Amerykańska pisarka, autorka powieści tłumaczonych na ponad 30 języków, jedna z najpopularniejszych twórczyń thrillerów medycznych na świecie.Oto Tess Gerritsen. Tess Gerritsen nie od początku jest pisarką, choć od dziecka o pisaniu marzyła. Urodziła się w 1953 roku w San Diego w chińsko-...

czytaj więcej

Od przybytku głowa… boli

Tess Gerritsen to amerykańska autorka, która wypracowała sobie stałe miejsce na mapie literatury kryminalnej. Z wykształcenia jest lekarzem, dlatego ma na swoim koncie thrillery medyczne, ale również historie spoza tego podgatunku. „Kształt nocy” także wymyka się ramom typowej powieści z suspensem. 

Ava Collette jest autorką książek kulinarnych. Łączy w nich przepisy na rozmaite potrawy z historią miejsc, z których pochodzą. Ma jednak kryzys twórczy. W poszukiwaniu weny, ale również próbując uciec od przeszłości, wynajmuje na sezon letni dom w niewielkim miasteczku na wybrzeżu Maine, zwany Strażnicą Brodiego – od nazwiska jego pierwszego właściciela. Pierwsze wrażenie co do ogromnego, starego domu nie jest pozytywne, jednak po wejściu do środka Ava czuje się na swoim miejscu. Z każdym dniem jej więź z nowym otoczeniem jest silniejsza, kobieta ma też nadzieję, że odnajdzie tu spokój oraz natchnienie twórcze. 

Niestety, im dłużej przebywa w wynajętym domu, tym częściej staje się świadkiem niewyjaśnionych zdarzeń – słyszy dziwne odgłosy, widzi niecodzienne rzeczy. Zaczyna badać historię tego miejsca, dzięki czemu dowiaduje się, że Strażnicę Brodiego gościło znaczną liczbę kobiet, zajmujących dom w samotności nawet po kilkanaście lat. Kobiet, których życie nie zawsze kończyło się szczęśliwie. Jednocześnie Ava zaczyna zastanawiać się, co wydarzyło się z jej poprzedniczką, dziewczyną, która wynajmowała przed nią ten dom i opuściła go w pośpiechu, zostawiając wiele cennych rzeczy. Kiedy w pobliżu zostają odnalezione zwłoki młodej kobiety, bohaterka postanawia na własną rękę zbadać, co tak naprawdę dzieje się w jej najbliższym otoczeniu. 

Próbując powiedzieć o tej książce coś więcej i nawiązując do profesji głównej bohaterki – autorki książek gastronomicznych – użyję skojarzenia: z potrawą, która łączy w sobie różne smaki, niekoniecznie do siebie pasujące i nietworzące harmonijnego odczucia smakowego. Gerritsen do jednego garnka wrzuciła horror, thriller i romans. I z tym ostatnim składnikiem znacznie przesadziła. Jako czytelnik nie czuję się dobrze w literaturze miłosnej, zawsze mam obawy, że autor przekroczy cienką granicę między ukazaniem uczucia w sposób prawdziwy i romantyczny a wejściem w banał. Do tego wątek miłosny został w tej powieści bardzo rozbudowany i połączył dwa światy – realny i paranormalny. Erotyczny kontakt z duchem?

Zjawisk wymykających się racjonalnemu pojmowaniu również było tu sporo. Tym razem aż tak mi to nie wadziło, autorka bowiem zarysowała je tak, by czytelnik zastanawiał się, czy ostatecznie okażą się tym, co czyni z tej książki po trosze horror, czy może będą jedynie zwidami kobiety z chorą duszą, próbującej pogodzić się z błędami przeszłości.  

Niestety ostatni element tej dziwnej literackiej potrawy, czyli wątek kryminalny, też nie był mocną stroną powieści. Słabo zarysowany, z finałem do przewidzenia… Za to oceniam w tej książce pozytywnie wątek wewnętrznych rozterek Avy, borykającej się z ciemnymi plamami na swoim życiorysie. Byłam również ciekawa finału jej osobistej historii oraz tajemnicy Strażnicy Brodiego – tego, czy okaże się wytłumaczalna, czy może pozostanie w sferze odrealnienia.

Najnowsza powieść Tess Gerritsen wymyka się gatunkowej klasyfikacji. Łączy w sobie wątek kryminalny, zjawiska paranormalne oraz elementy romansu. Nie ma nic złego w wymykaniu się schematom, literatura to przecież twórcza wolność pisarza. W moim odczuciu jednak, w przypadku tej książki, ta zasada się nie sprawdziła. Posługując się raz jeszcze kulinarnym językiem – „Kształt nocy” może nie jest niestrawnym daniem, ale takim, do którego się nie wraca.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Kształt nocy" Tess Gerritsen

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Wybrzeże szpiegów, Tess Gerritsen

Tess Gerritsen umiejętnie przeplata akcję z chwilami oddechu.

29 stycznia 2024

NOWOŚĆ

Wybrzeże szpiegów, Tess Gerritsen

Czy kobieta, która kiedyś była szpiegiem, zdoła uciec duchom swojej przeszłości?

08 stycznia 2024

RECENZJA

Wysłuchaj mnie, Tess Gerritsen

Siła „Wysłuchaj mnie” tkwi w prostocie wszystkich elementów.

16 stycznia 2023

NOWOŚĆ

Wysłuchaj mnie, Tess Gerritsen

Wyczekiwany powrót Tess Gerritsen do serii z detektyw Jane Rizzoli i lekarką medycyny sądowej Maurą Isles.

14 listopada 2022

NOWOŚĆ

Ścigana, Tess Gerritsen

Nowe wydanie powieści Tess Gerritsen!

25 listopada 2020

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Kształt nocy, Tess Gerritsen

Tess Gerritsen snuje przed czytelnikiem wizje nie z tego świata, wprowadza w mroczny świat złudzeń, balansuje na granicy dobra i zła.

26 listopada 2019

NOWOŚĆ

Kształt nocy, Tess Gerritsen

Każda kobieta, która znalazła się w tym domu, tam umarła... Ona może być następna. Premiera nowej powieści Tess Gerritsen już dziś!

16 października 2019

RECENZJA

Sekret, którego nie zdradzę, Tess Gerritsen

Od dawna nie bawiłem się tak dobrze, czytając rasowy thriller autora zajmującego się tylko i wyłącznie tym gatunkiem.

24 stycznia 2018

NOWOŚĆ

Sekret, którego nie zdradzę, Tess Gerritsen

„Sekret, którego nie zdradzę” Tess Gerritsen to kolejna powieść z serii opowiadającej o detektyw Jane Rizzoli i lekarce sądowej Maurze Isles. Tym razem kobiecy duet ...

25 października 2017

RECENZJA

Chirurg, Tess Gerritsen

Tess Gerritsen zrobiła coś, co wydawało się niemożliwe. Wzięła ograne motywy, włożyła je w znany wszystkim schemat i poprowadziła akcję w klasyczny sposób, nie ...

27 maja 2016

RECENZJA

Ostatni, który umrze, Tess Gerritsen

Ponura atmosfera, nagłe zwroty akcji, dużo emocji, zaskakujące zakończenie – wszystkie te elementy znajdziemy w powieści „Ostatni, który umrze”. Czegoż chcieć ...

11 kwietnia 2016

NOWOŚĆ

Odświeżona seria powieści Tess Gerritsen

Przed wrześniową premierą nowej powieści Tess Gerritsen Wydawnictwo Albatros przygotowało dla czytelników nową, odświeżoną graficznie serię jej wcześniejszych ...

12 lutego 2015

NOWOŚĆ

Czarna loteria, Tess Gerritsen

Od zeszłego tygodnia na księgarnianych półkach znajdziecie nowe wydanie powieści "Czarna loteria" Tess Gerritsen. To historia mordercy, który na swoje ofiary wybiera ...

16 września 2014

NOWOŚĆ

Dawca, Tess Gerritsen

A może macie ochotę na thriller medyczny? Od dziś w księgarniach znajdziecie trzecie już wydanie powieści "Dawca" Tess Gerritsen, uważanej za mistrzynię tego gatunku.

02 grudnia 2013

NOWOŚĆ

Ogród kości, Tess Gerritsen

Od piątku na księgarnianych półkach znajdziecie wznowienie powieści "Ogród kości" Tess Gerritsen. To historia ponurych dziewiętnastowiecznych zbrodni.

05 sierpnia 2013

NOWOŚĆ

Ostatni, który umrze, Tess Gerritsen

Od dziś w księgarniach znajdziecie nową powieść Tess Gerritsen. "Ostatni, który umrze" to historia człowieka, który ocalał z masakry. Dwukrotnie.

05 czerwca 2013

NOWOŚĆ

Nowe wydania powieści Gerritsen

Był Harlan Coben, był Lee Child, teraz przyszła kolej na Tess Gerritsen: Wydawnictwo Albatros wznowiło pięć thrillerów medycznych tej autorki - "Autopsję", "Grzesznika", ...

18 stycznia 2013

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Osaczona, Tess Gerritsen

Książka się czyta. Sama.

20 listopada 2012

NOWOŚĆ

Śladem zbrodni, Tess Gerritsen

Beryl Tavistock próbuje odkryć prawdę o śmierci swoich rodziców, agentów brytyjskiego wywiadu. Tym samym wydaje na siebie wyrok śmierci. O tym traktuje powieść ...

05 września 2012

NOWOŚĆ

Milcząca dziewczyna, Tess Gerritsen

Tess Gerritsen to jedna z najpopularniejszych autorek thrillerów medycznych. A w zeszłym tygodniu wydawnictwo Albatros uraczyło nas niespodzianką: powieścią sensacyjną ...

20 czerwca 2012

NOWOŚĆ

Osaczona, Tess Gerritsen

Dziś premiera "Osaczonej" - nie wydanego dotąd w Polsce romansu sensacyjnego Tess Gerritsen. W sam raz na Dzień Kobiet - i  pod naszym patronatem.

07 marca 2012

NOWOŚĆ

Labirynt kłamstw, Tess Gerritsen

Już dziś ma premierę Labirynt kłamstw Tess Gerritsen. To zbiorowe wydanie dwóch powieści (Telefonu o północy i Bez odwrotu) jest objęte patronatem Portalu Kryminalnego.

07 września 2011

NOWOŚĆ

Dolina umarłych, Tess Gerritsen

Od wczoraj w księgarniach można znaleźć powieść Dolina umarłych. To kolejny thriller medyczny amerykańskiej pisarki Tess Gerritsen.

11 sierpnia 2011

NOWOŚĆ

Infekcja, Tess Gerritsen

Nowy thriller medyczny Tess Gerritsen.

21 października 2009

NOWOŚĆ

Ogród kości, Tess Gerritsen

Zbrodnia z przeszłości

07 lipca 2009