Kto jest bez grzechu, Agnieszka Jeż

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 11 października 2021

Kto jest bez grzechu

Autor: Agnieszka Jeż
Wydawnictwo: Słowne
Premiera: 15 września 2021
Liczba stron: 360
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

 Życie nie jest dla słabych ludzi

„Kto jest bez grzechu” to trzecie spotkanie czytelników z sierżant Wierą Jezierską, pracującą w niewielkim Giżycku. I na te właśnie dwa elementy: policjantkę i miasteczko autorka kładzie największy nacisk.

 Historia zaczyna się od zniknięcia nastolatki. Ewelina Krzysztofik, świeża maturzystka, doskonała uczennica, gorliwa katoliczka i idealna córka pewnego dnia po prostu znika bez śladu. Zaginięcie zgłasza zrozpaczona matka dziewczyny. A parę dni później w pobliskim żwirowisku zostają znalezione zwłoki mężczyzny. Po nitce do kłębka Wiera tropi przeszłość obojga, szukając powiązań, punktów zaczepienia i motywów. I coraz mocniej grzęznąc w bagienku małomiasteczkowych spraw.

 „To nie jest świat dla kobiet, a już na pewno nie dla starzejących się kobiet” – mówi jedna z bohaterek powieści. I to bardzo silnie wybrzmiewa z kart najnowszej tej książki. Niemal wszystkie przedstawicielki płci żeńskiej, które Wiera Jezierska spotyka w trakcie śledztwa (nawet tak skrajnie różne, jak cicha, bezbarwna matka zaginionej Eweliny i lokalna fryzjerka, „kobieta totalna”), są w mniejszy lub większy sposób uzależnione od mężczyzn. I wszystkie pozwalają im na mniejsze i większe poniżenia – bo nie znają innego sposobu na życie. Zresztą świat małego miasta rządzi się swoimi prawami. „Wszyscy dokoła tacy, kurwa, kulturalni, mili i cisi. Jakby byli z dykty, a nie prawdziwi” – stwierdza z przekąsem Wiera. Trudno nie dostrzec fałszu tego obrazka, bo pod kulturą i spokojem buzują emocje.

 Sama Wiera, choć jest mieszkanką Giżycka, zachowuje się trochę jak przybysz z zewnątrz, ktoś, kto tu nie przynależy. Świat małego miasta z pewnością nie jest jej światem, a to niedopasowanie wcale nie czyni jej szczęśliwszą. Wprost przeciwnie: sprawia, że kobieta często czuje się nie na miejscu, bo nie rozumie ludzi, którzy ją otaczają, ich zachowań i motywacji. Bo Wiera Jezierska to nie jest kolejna wygadana, silna kobieta, jakich teraz mnóstwo w kryminale (choć pojawia się w powieści ktoś właśnie taki: pani prokurator). Owszem, próbuje taka być, ale często nie wie, co robić, co powiedzieć, jak się zachować, ma mnóstwo wątpliwości i nierzadko popełnia błędy.

Jóźwik powiedział, że jest twarda. No jest, bo życie nie jest dla słabych ludzi, ale to nie znaczy, że w środku nie ma czasem galarety.

I to właśnie czyni ją prawdziwą. Pani sierżant ma też – co akurat częste w powieściach kryminalnych – grubą rysę na przeszłości i niepoukładane stosunki rodzinne.

Świetnie odmalowany klimat małego miasteczka – szczególnie dobrze oddany w dialogach – i narysowana wyraźną kreską główna bohaterka to dwie największe zalety tej powieści. Ale Agnieszka Jeż zrobiła coś jeszcze: nie opisała spektakularnej zbrodni ani wyrafinowanego seryjnego mordercy, nic tu nie ocieka krwią, niewiele tu przemocy (przynajmniej w jej oczywistej, fizycznej formie). Przeciwnie: morderstwo opisane w tej książce jest takie… zwyczajne. Śmierć nigdy nie jest banalna, ale już motywacja zabójcy może być (i jak potwierdzają policyjne statystyki, najczęściej taka właśnie jest). I choć rozwiązanie książkowej zbrodni nieszczególnie zaskakuje, czy nie tak najczęściej jest w prawdziwym życiu? Czy nie to, co najbardziej prawdopodobne, okazuje się zwykle prawdą? W tym tkwi siła powieści „Kto jest bez grzechu”: to naprawdę mogłoby się wydarzyć obok nas. Ba, to się niestety wydarza obok nas.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Kto jest bez grzechu" Agnieszka Jeż

PRZECZYTAJ TAKŻE

WYWIAD

Wywiad z Agnieszką Jeż

Mamy dla Was rozmowę z Agnieszką Jeż – autorką kryminalnego cyklu o komisarz Soni Kranz.

02 maja 2024

RECENZJA

Pastwa, Agnieszka Jeż

Wierzę w wizję świata, jaką przedstawia mi autorka.

29 kwietnia 2024

NOWOŚĆ

Pastwa, Agnieszka Jeż

Komisarz Sonia Kranz powraca, a Dolny Śląsk wciąga ją coraz mocniej – zawodowo i prywatnie.

27 marca 2024

RECENZJA

Pomroka, Agnieszka Jeż

Mimo smutku wyzierającego z kart powieści – bijącego od „wiecznie jesiennego” Dolnego Śląska i pokiereszowanej rozpadem dotychczasowego życia Soni – jest w końcu ...

18 września 2023

NOWOŚĆ

Pomroka, Agnieszka Jeż

Jak długo należy czekać, żeby zacząć się bać?

23 sierpnia 2023

NOWOŚĆ

W cieniu góry, Agnieszka Jeż

W spokojnym Beskidzie Niskim zbrodnie raczej się nie zdarzały. Teraz na jednej śmierci się nie kończy...

29 czerwca 2022

NOWOŚĆ

Kto jest bez grzechu, Agnieszka Jeż

Sierżant Jezierska znowu na tropie!

15 września 2021

RECENZJA

Szaniec, Agnieszka Jeż

Nie da się nie dostrzec podobieństwa „Szańca” do książek Agathy Christie.

13 września 2021

NOWOŚĆ

Odpłata, Agnieszka Jeż

Podhale i Mazury – dwa odmienne światy, trzy różne zbrodnie. Jeden dług. Premiera już dziś!

24 lutego 2021

NOWOŚĆ

Szaniec, Agnieszka Jeż

Debiut kryminalny uznanej autorki powieści obyczajowych: ironia, suspens i portret polskiej prowincji, który poraża realizmem.

02 września 2020