Łamacz dusz, Sebastian Fitzek

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 19 listopada 2018

Łamacz dusz

Autor: Sebastian Fitzek
Przekład: Tomasz Bereziński
Wydawnictwo: Amber
Premiera: 20 listopada 2018
Liczba stron: 280

Sebastian Fitzek

Sebastian Fitzek urodził się 13 października 1971 roku w Berlinie jako syn dyrektora szkoły i nauczycielki języka niemieckiego. W młodości najpierw chciał zostać tenisistą, następnie perkusistą i weterynarzem (rozpoczął nawet studia w tym kierunku, jednak porzucił je po trzech miesiącach). Ostatecznie podjął studia prawn...

czytaj więcej

Odliczanie do lęku

Lubię thrillery psychologiczne, lubię, kiedy autor budzi w czytelniku strach – a Sebastian Fitzek jest bez mała mistrzem w tym gatunku.

Fitzek to niemiecki dziennikarz, który jako pisarz debiutował w 2006  roku powieścią „Terapia”. Od tamtej pory wydał już kilkanaście powieści, tłumaczonych na wiele języków obcych (co ciekawe, Fitzek jest jednym z niewielu Niemców, których książki ukazują się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii). Wszystkie jego książki zostają bestsellerami, nie tylko w rodzimym kraju autora, a każda z nich opowiada inną historię, dlatego czytelnicy mogą sięgać po nie w dowolnej kolejności. „Łamacz dusz” to odświeżone wydanie powieści, którą polscy odbiorcy mogli poznać jako „Klinikę” – teraz w nasze ręce trafiło poprawione tłumaczenie pod oryginalnym tytułem.

Historia opowiedziana w tej książce nie jest przesadnie skomplikowana: pewien profesor przeprowadza eksperyment psychologiczny. Pozornie bardzo łatwy, studenci muszą bowiem tylko przeczytać pewien tekst. Decyduje się na to dwójka młodych ludzi. Poznają w ten sposób Caspara, pacjenta prywatnej kliniki psychiatrycznej, który cierpi na amnezję. Jest Wigilia, media trąbią o Łamaczu – człowieku, który nie zabija swoich ofiar, ale krzywdzi je w trudny do uchwycenia i opisania sposób, doprowadzając do ich śmierci. W wyniku splotu różnych okoliczności klinika zostaje odcięta od świata, jak łatwo się domyślić: z Łamaczem w środku.

Jak już wspomniałam, Fitzek jest autorem thrillerów psychologicznych, w których dominuje atmosfera strachu. W tej powieści dla zbudowania napięcia wykorzystuje znany czytelnikom motyw: grupki ludzi zamkniętej w odciętym od świata budynku razem z okrutnym mordercą. To oczywiście wariacja na temat zagadki zamkniętego pokoju, ale bardziej niż „Dziesięciu Murzynków” Agathy Christie „Łamacz dusz” przypomina filmowy slasher, w którym bohaterowie giną (w bardzo krwawy sposób) jeden za drugim. Powieść zaczyna się zresztą od brutalnej sceny gwałtu, która od razu uświadamia, że pisarz nie będzie się z czytelnikiem cackał, oszczędzając mu brutalności. Ale to akurat zaleta: bez tej brutalności książka nie robiłaby takiego wrażenia na czytelniku. Kolejny plus to zdecydowanie niebanalne wyjaśnienie, co też takiego morderca robi swoim ofiarom. Mimo że kiedy się tego dowiadujemy, napięcie – do tej pory zmuszające do czytania na wstrzymanym oddechu – nieco opada, od powieści wciąż trudno się oderwać. I choć koniec końców okazuje się, że cała fabuła jest nieco wydumana, „Łamacz dusz” pozostaje jedną z tych książek, które wciągają czytelnika od pierwszej strony i nie pozwalają się oderwać do samego końca. To ciągłe napięcie jest też podtrzymywane przez sposób prowadzenia narracji – krótkie, urywane rozdziały ukazujące wydarzenia z perspektywy różnych bohaterów – oraz odliczanie do przełomowego wydarzenia powieści.

Usiłowałam znaleźć również minusy „Łamacza dusz” (żeby nie było, że tylko chwalę). W pierwszej chwili pomyślałam więc, że autor mógłby bardziej postarać się, tworząc bohaterów, bo są mocno schematyczni. Jednak już po kilku rozdziałach uświadomiłam sobie dwie sprawy: po pierwsze, opisy spowolniłoby książkę i zniszczyły to napięcie, które jest jej największą zaletą. Po drugie: to nie jest powieść, której psychologizm polega na tworzeniu rozbudowanych portretów postaci. Co nie zmienia faktu, że wyjaśnienie zagadki tkwi właśnie w psychice bohaterów. No i wpływa na psychikę czytelnika. Innych wad, mimo usiłowań, się nie dopatrzyłam. Krótko mówiąc: polecam.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Łamacz dusz" Sebastian Fitzek

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Pacjent, Sebastian Fitzek

Czytelnik boi się przewrócić kolejną kartkę, ale ciekawość – jak wiadomo – to pierwszy krok do wiedzy. A ta wiedza przerazi najodporniejszych.

14 lipca 2020

WYWIAD

Wywiad z Sebastianem Fitzkiem

Mamy dla Was rozmowę z bestsellerowym niemieckim pisarzem, autorem thrillerów psychologicznych - Sebastianem Fitzkiem.

24 czerwca 2019

NOWOŚĆ

Pacjent, Sebastian Fitzek

Sebastian Fitzek, niemiecki autor thrillerów psychologicznych, przedstawia nowy thriller, w którym zabiera nas w niepojętą głębię ludzkiej psychiki!

22 maja 2019

NOWOŚĆ

Pasażer 23, Sebastian Fitzek

Zekranizowany w 2018 roku bestseller „Der Spiegel” – przez rok w czołówce niemieckich list. Piąte wydanie ukazało się dziś, pod naszym patronatem.

23 kwietnia 2019

NOWOŚĆ

Odprysk, Sebastian Fitzek

Co jest gorsze od koszmaru, który chciałbyś wymazać z pamięci? To, co się stanie, kiedy to zrobisz... Już dziś nowe wydanie „Odprysku”!

21 lutego 2019

NOWOŚĆ

Łamacz dusz, Sebastian Fitzek

Nie zabijał ich. Nie gwałcił. Nie torturował. Jego zbrodnia była o wiele, wiele gorsza... Powieść „Łamacz dusz” ukazała się dziś pod naszym patronatem.

16 listopada 2018

RECENZJA

Noc ósma, Sebastian Fitzek

Czy mamy pewność, że sytuacja wykreowana przez Fitzka pozostanie jedynie fikcją literacką?

24 września 2018

NOWOŚĆ

Noc ósma, Sebastian Fitzek

„Noc ósma” to opowieść o masowym eksperymencie psychologicznym, który wymknął się spod kontroli.

19 lipca 2018

RECENZJA

Terapia, Sebastian Fitzek

Czegokolwiek by o tej powieści nie napisać, ma dwie cechy, bez których thriller nie może się obejść.

11 czerwca 2018

NOWOŚĆ

Terapia, Sebastian Fitzek

Najbardziej przerażająca podróż w głąb ludzkiego umysłu ...i jeszcze dalej SEBASTIAN FITZEK – autor numer 1 w Niemczech, mistrz thrillerów psychologicznych wydawanych ...

18 kwietnia 2018

RECENZJA

Lot 7A, Sebastian Fitzek

„Lot 7A” pozostaje przede wszystkim doskonałą literaturą rozrywkową. Taką, która wciąga w swój świat od pierwszych stron i od której trudno się oderwać.

11 grudnia 2017

NOWOŚĆ

Lot 7A, Sebastian Fitzek

Na pokładzie 600 pasażerów. Wśród nich: psychiatra, który panicznie boi się latać, oraz pacjentka, którą przed laty wyleczył ze zbrodniczych skłonności. I miejsce ...

07 listopada 2017

RECENZJA

Przesyłka, Sebastian Fitzek

Miłośnicy thrillerów powinni świetnie znać nazwisko niemieckiego pisarza. Jeśli nie znają – czym prędzej muszą nadrobić to niedopatrzenie.

07 sierpnia 2017

NOWOŚĆ

Przesyłka, Sebastian Fitzek

Pod naszym patronatem ukazała się dziś „Przesyłka” Sebastiana Fitzka. Główną bohaterką powieści jest doktor Emma Stein: jedyna ofiara seryjnego mordercy, której ...

18 lipca 2017

RECENZJA

Ostatnie dziecko, Sebastian Fitzek

Gaja Grzegorzewska napisała kiedyś o Fitzku, że jest „niemieckim mistrzem pokręconego thrillera psychologicznego”. Po lekturze „Ostatniego dziecka” podpisuję się pod ...

27 marca 2017

NOWOŚĆ

Ostatnie dziecko, Sebastian Fitzek

Pod naszym patronatem ukazała się dziś powieść niemieckiego mistrza thrillerów - "Ostatnie dziecko" Sebastiana Fitzka. Historia zaczyna się od dziesięcioletniego chłopca, ...

16 marca 2017

RECENZJA

Odprysk, Sebastian Fitzek

Postawcie się na miejscu bohatera – też wzięlibyście cokolwiek, aby móc zapomnieć. Bo jak można żyć ze świadomością, że zabiło się najbliższych sobie ludzi?

20 czerwca 2016

NOWOŚĆ

Pasażer 23, Sebastian Fitzek

W ubiegłym tygodniu premierę miał kolejny thriller psychologiczny niemieckiego pisarza Sebastiana Fitzka. "Pasażer 23" to historia, w której istotną rolę odgrywają ...

09 marca 2016

RECENZJA

Pasażer 23, Sebastian Fitzek

Jak twierdzi Fitzek, w pisaniu książek najważniejsze jest wczucie się w bohatera i zrozumienie najważniejszej rzeczy – że ten dobry wygrywa dopiero na końcu całą ...

25 lutego 2016

RECENZJA

Klinika, Sebastian Fitzek

Ile takich książek już czytaliśmy! A jednak Sebastaian Fitzek potrafił na bazie tego, jak by się mogło zdawać, zużytego maksymalnie tematu stworzył coś nowego, innego i ...

26 lutego 2014

RECENZJA

Odłamek, Sebastian Fitzek

Twist następuje za twistem. Z jednego zakończenia wynurza się następne. Odwracając kolejną stronę, zastanawiamy się, czy to już ostateczny koniec.

30 stycznia 2013