Małomiasteczkowy, Tomasz Duszyński

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 16 listopada 2023

Małomiasteczkowy

Autor: Tomasz Duszyński
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Premiera: 27 września 2023
Liczba stron: 336

Prowincjonalne sekrety

Tomasz Duszyński zyskał sympatię czytelników powieści kryminalnych dzięki swojemu cyklowi retro o międzywojennym Glatz (czyli Kłodzku), ale chętnie sięga również po inne odmiany tego gatunku. „Małomiasteczkowy” to rzecz całkowicie współczesna, niemniej z cyklem o Glatz łączy ją na pewno jedno: sympatia autora do dolnośląskich małych miasteczek.

Opowieść rozpoczyna się we Wrocławiu, gdzie młoda dziewczyna wybiera się na wieczorny bieg i znika bez śladu. Ale to tylko zawiązanie akcji; szybko przenosimy się do Wiązowa. Z tego miasteczka w pobliżu Strzelina pochodzi komisarz Konrad Cichecki. Teraz wraca tu po ponad dwudziestu latach. Wraca również do starej sprawy, bo niedługo przed jego wyjazdem z rodzinnej miejscowości zniknęła Krysia, jego koleżanka z klasy. Czy współczesne zaginięcie może mieć coś wspólnego ze sprawą sprzed dwóch dekad? Kiedy podczas prac budowlanych zostają ujawnione zwłoki kobiety, odpowiedź staje się oczywista.

Zmowa milczenia, powrót do tajemnicy z przeszłości, małe miasteczko, gdzie każdy każdego zna, a ludzi łączą niewidoczne, ale bardzo silne nitki – tak, to wszystko już znamy. A jednocześnie jako czytelnicy kryminałów wciąż lubimy te motywy i chętnie sięgamy po powieści, które je wykorzystują. Nie nudzimy się nimi, jeśli tylko zostaną sprawnie użyte. I w „Małomiasteczkowym” tak właśnie jest: autor prowadzi wątki tak, żebyśmy nie mieli wrażenia, że już znamy tę historię i doskonale wiemy, dokąd nas zaprowadzi. Przede wszystkim dlatego, że tak naprawdę niewiele tu jest jasne. Największa w tym zasługa głównego bohatera. Cichecki długo pozostaje tajemnicą; nie wiemy nawet, dlaczego właściwie powrócił do Wiązowa. A raczej: mamy wątpliwości, czy ujawniane przezeń motywy to cała prawda. A z drugiej strony chyba każdy, kto pochodzi z małego miasteczka i się z niego wyprowadził, odnajdzie odrobinę siebie w komisarzu. Niby znamy każdy kąt w rodzinnych okolicach (choć niektóre z upływem czasu mocno się zmieniły), ludzie nas rozpoznają – a jednak nie jesteśmy już u siebie. Jesteśmy obcy, a w małych miasteczkach obcych się nie lubi.

I to właśnie świetnie zarysowane mechanizmy funkcjonowania małomiasteczkowej społeczności i łatwość, z jaką możemy wejść w buty bohaterów (bo dotyczy to nie tylko Cicheckiego, lecz także wrocławskiej policjantki Anny Rzeckiej, rozdartej między pracą a życiem osobistym), są najsilniejszą stroną tej powieści. Najsłabiej wypada tu przesadnie zawikłane wyjaśnienie kryminalnej zagadki, ale równoważą je świetna historia o trudnym powrocie do małego miasteczka i grzechów przeszłości oraz duszna atmosfera miejsca, w którym czas biegnie jakby w zwolnionym tempie. Dodajmy do tego sporo wątków obyczajowych, ale wprowadzonych z wyczuciem – ani na chwilę nie tracimy wrażenia, że czytamy kryminał – i poprzez postaci, które intrygują. W końcu rzadko kiedy główny bohater jest tak enigmatyczny jak Cichecki. Te ciągłe niedopowiedzenia to zresztą jeden z powodów, dla których trudno się od najnowszej książki Tomasza Duszyńskiego oderwać. Podoba mi się też zwrócenie uwagi na to, jak działa ludzka pamięć: niektóre wydarzenia, nawet jeśli ukształtowały nasze życie, chowają się głęboko w zakamarkach umysłu, bo ten próbuje nas chronić.

Ten kryminał jest właśnie taki, jak obiecuje tytuł: małomiasteczkowy. Akcja snuje się powoli, w swoim tempie, serwując klimat typowy dla takich miejsc. Ale autor zdecydowanie wie, jak używać języka, by wciągnąć czytelnika w tworzony przez siebie świat, umiejętnie zarysować tło, jednocześnie nie męcząc odbiorcy rozwlekłymi opisami. A króciutkie rozdziały równoważą spokojne tempo narracji i utrzymują napięcie, nawet jeśli chwilami tak naprawdę niewiele się dzieje. Rezultat? Historia w sam raz na ponury jesienny wieczór. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Małomiasteczkowy" Tomasz Duszyński

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Grzesznik ze Strehlen, Tomasz Duszyński

Echa Wielkiej Wojny. Zadawnione urazy. Krzywda, która nie została pomszczona.

30 października 2024

NOWOŚĆ

W imię ojców, Tomasz Duszyński

Kotlinę Kłodzką pokrywa coraz grubsza warstwa śniegu. Czy przykryje wszystkie ślady i kolejna zbrodnia pozostanie niewyjaśniona?

13 września 2024

NOWOŚĆ

Moje wielkie greckie morderstwo, Tomasz Duszyński

Komedia kryminalna, w której tak jak w Grecji… wszystko jest możliwe!

08 lipca 2024

NOWOŚĆ

Siedem prac detektywa Ząbka. Małe jest piękne!

Cykl Tomasza Duszyńskiego dla dzieci, dostępny do tej pory w formie audiobooków na Storytel, po raz pierwszy w druku.

20 maja 2024

NOWOŚĆ

Człowiek bez przyszłości, Tomasz Duszyński

Zamknięcie warszawskiej trylogii retro z komisarzem Antonim Wróblem.

18 stycznia 2024

NOWOŚĆ

Małomiasteczkowy, Tomasz Duszyński

Wrocław. Młoda dziewczyna nie wraca do domu z wieczornego biegu i znika bez śladu.

06 października 2023

NOWOŚĆ

Człowiek z Celuloidu, Tomasz Duszyński

Niezwykle realistyczny fresk z epoki, w której życie elit miesza się z historiami prosto z gangsterskiego półświatka i szczegółami biografii przedwojennych celebrytów.

15 lutego 2023

NOWOŚĆ

Glatz. Goliat, Tomasz Duszyński

Czwarta część kłodzkiej serii retro Tomasza Duszyńskiego.

09 czerwca 2022

RECENZJA

Fenomen z Warszawy, Tomasz Duszyński

Jeśli miałabym opisać tę powieść jednym słowem, byłoby to: wyważony.

31 marca 2022

NOWOŚĆ

Fenomen z Warszawy, Tomasz Duszyński

Warszawa lat 30., zagadkowe morderstwa kobiet i charyzmatyczny duet śledczych.

09 lutego 2022

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Glatz. Kraj Pana Boga

To bezsprzecznie najlepszy kryminał retro od lat.

16 czerwca 2020

NOWOŚĆ

Glatz. Kraj Pana Boga, Tomasz Duszyński

Porywająca opowieść o ambicji, lojalności i ciemnej stronie lat 20.

03 czerwca 2020

NOWOŚĆ

Toksyczni, Tomasz Duszyński

Młody gangster. Emerytowany glina. Teczki, które wstrząsną Polską.

11 października 2019

NOWOŚĆ

Glatz, Tomasz Duszyński

W cieniu kłodzkiej twierdzy skrywa się wiele ponurych tajemnic... Dziś pod naszym patronatem ukazał się kryminał retro „Glatz”.

24 kwietnia 2019