Marionetki, Paweł Jaszczuk

Autor: Ewelina Dyda
Data publikacji: 04 lipca 2013

Marionetki

Autor: Paweł Jaszczuk
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 12 stycznia 2012
Liczba stron: 344

Lwów w stylu retro

Od jakiegoś czasu zapanowała moda na umieszczanie intrygi kryminalnej w przeszłości. Zapoczątkował ją poniekąd Marek Krajewski cyklem powieści o dawnym Wrocławiu, znakomicie wplatając w realia historyczne także elementy z konwencji czarnego kryminału. Również Lublin ma swoje kryminalne retrohistorie – dzięki książkom Marcina Wrońskiego. Paweł Jaszczuk natomiast na miejsce swoich opowieści w stylu retro wybrał Lwów. To tu tropią morderców Jakub Stern, będący dziennikarzem śledczym, oraz jego redakcyjna koleżanka – Wilga de Brie. Jest tu także inspektor policji – Andrzej Zięba, któremu dziennikarska para niejednokrotnie krzyżuje szyki. Ostatecznie jednak cała trójka znakomicie się uzupełnia, mimo że czasami depczą sobie po piętach, wzajemnie się irytując.

Akcja powieści rozgrywa się w roku 1938. Jest lato, przełom czerwca i lipca. Cała fabuła rozwija się i kończy w ciągu zaledwie dziesięciu dni. Ten czas jednak wystarcza na pokazanie interesującej intrygi oraz realiów międzywojennego Lwowa. Mimo że mamy rok 1938, czas tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej, miasto kwitnie wielokulturowością i klimatem lat dwudziestych ubiegłego wieku. A jako że mamy do czynienia z kryminałem, prędzej czy później w krajobraz przywołanej epoki wkrada się rysa. Jest nią zabójstwo bankowego kasjera, którego ciało pozbawione głowy zostaje znalezione przypadkowo przez przechodzące uczennice. Wiadomość ta stawia na równe nogi zarówno policję, jak i dziennikarzy śledczych z lwowskiego „Kuriera”. Okazuje się, że śmierć pracownika banku to początek serii dziwnych morderstw, których bliżej nieokreślonym motywem okazuje się chęć egzekucji. Ale dlaczego? Czemu winne są ofiary, że stają się obiektem czyichś porachunków? Na te pytania próbuje odpowiedzieć dwójka dziennikarzy śledczych oraz i inspektor policji. A odpowiedź jest o tyle ważna, że zbliża całą trójkę do zdemaskowania mordercy.

Książkę Jaszczuka czyta się znakomicie nie tylko ze względu na dobrze skonstruowaną intrygę kryminalną, ale także z powodu realiów, w których autor umieścił opowiadaną historię. Międzywojenny Lwów został wykreowany z dbałością o każdy szczegół. Widać tu gruntowne przygotowanie nie tylko w zakresie topografii miasta, ale także międzywojennej mentalności ludzi, tła historyczno-kulturowego oraz języka. Ten ostatni często jest stylizowany, zarówno w kwestii sposobu mówienia, jak i słownictwa. Aby jednak nie utrudniać czytelnikowi lektury, autor zaopatrzył powieść w słownik częściej powtarzających się wyrazów.

Jeśli chodzi o konstrukcję postaci, to najbardziej rozbudowanym bohaterem okazuje się dziennikarz Jakub Stern. Poznajemy nie tylko jego osobowość, ale także życie rodzinne oraz problemy, z którymi się zmaga. Natomiast Wilga de Brie opisywana jest często z dbałością o szczegóły jej wyglądu i garderoby. Mamy więc też w jakimś stopniu opisy panującej wówczas mody kobiecej. Nie da się jednak ukryć, że są to raczej czysto męskie obserwacje Sterna, który – mimo żony i dwójki dzieci – nie pozostaje obojętny na wdzięki redakcyjnej koleżanki.

„Marionetki” czytało mi się lekko i przyjemnie. Wspaniale było się przenieść w epokę śledztw pozbawionych współczesnych metod oraz dziennikarskich tekstów powstających przy akompaniamencie klawiszy maszyny do pisania. Momentami bardziej ciekawił mnie klimat międzywojennego Lwowa niż sama intryga kryminalna. Świadczy to tylko o tym, że Jaszczukowi udało się ten klimat znakomicie odtworzyć. Ale i intryga w zakończeniu okazała się interesująca i zaskakująca.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Marionetki" Paweł Jaszczuk

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Sekret antykwariusza, Paweł Jaszczuk

„Sekret antykwariusza” jest emocjonującą podróżą do najdalszych zakamarków ludzkiej psychiki i opowieścią o problemach, które mogą spotkać każdego z nas.

30 września 2019

NOWOŚĆ

Sekret antykwariusza, Paweł Jaszczuk

Każde miejsce ma swoją tajemnicę. A już dziś poznacie sekret pewnego antykwariatu...

20 sierpnia 2019

NOWOŚĆ

Na skraju nocy, Paweł Jaszczuk

Nakładem Wydawnictwa Szara Godzina ukazał się thriller zdobywcy Nagrody Wielkiego Kalibru, Pawła Jaszczuka. "Na skraju nocy" to historia o starym domu na peryferiach i ...

29 września 2015

RECENZJA

Akuszer śmierci, Paweł Jaszczuk

W utworze można odnaleźć cechy czarnego kryminału, na przykład eksplorację ciemnych przestrzeni miejskich. Tylko postać detektywa nieco odbiega od schematu.

27 maja 2014

NOWOŚĆ

Akuszer śmierci, Paweł Jaszczuk

"Akuszer śmierci" to najnowszy tom serii kryminalnej retro Pawła Jaszczuka, laureata nagrody Wielkiego Kalibru. Powieść ukazała się w serii "Asy kryminału" Wydawnictwa ...

12 września 2013

NOWOŚĆ

Marionetki, Paweł Jaszczuk

 Dziś premiera kolejnego tomu serii "Asy kryminału", wydawanej przez wydawnictwo Prószyński pod naszym patronatem. "Marionetki" to następna, po "Planie Sary", powieść ...

12 stycznia 2012

NOWOŚĆ

Plan Sary, Paweł Jaszczuk

Dziś premiera!

25 stycznia 2011