Mgliste powietrze, Ann Cleeves

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 16 marca 2020

Mgliste powietrze

Autor: Ann Cleeves
Przekład: Sławomir Kędzierski
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera: 29 lutego 2020
Liczba stron: 464

Gdy teraźniejszość upomina się o przeszłość

„Mgliste powietrze” stanowi szóstą część tak zwanej Serii Szetlandzkiej, czasem występującej również pod nazwą Kwartetu Szetlandzkiego (choć autorka, Ann Cleeves, postanowiła – jak widać – nie stawiać kropki po części czwartej i kontynuować swoją opowieść). A jest to opowieść o zbrodniach na najbardziej oddalonych na północ terenach Wielkiej Brytanii – szkockich wyspach Szetlandach. Choć sympatycy tego cyklu dostrzegą pewnego rodzaju przełamanie właśnie po czwartej części.  

Grupa przyjaciół z Londynu przybywa na wyspę Unst. Powodem tej wizyty jest ślub ich bliskich znajomych, Caroline i Lowriego. Wszyscy znają się z czasów studenckich. Podczas przyjęcia znika Eleonor Longstaff, jedna z paczki przyjaciół. Wcześniej wysyła im wiadomość, sugerującą samobójstwo. Na Unst przybywa policja i wraz z pomocą lokalnych mieszkańców rozpoczynają poszukiwania kobiety. Wkrótce odnajdują jej ciało na brzegu niewielkiego jeziora u zboczu klifu, ułożone niemal w teatralnej pozie. W tym samym miejscu kilkadziesiąt lat wcześniej utonęło dziecko, kilkuletnia dziewczynka Lizzie. Jej śmierć stała się miejską legendą – duch dziecka ponoć czasem pojawia się i błąka u podnóży klifów. Sprawa trafia do Jimmy’ego Pereza i jego aktualnej szefowej, Willow Reeves. Nie tylko muszą dowiedzieć się, czy Eleonor targnęła się na swoje życie, czy ktoś jej w tym pomógł, lecz także cofnąć się w przeszłość i zbadać, co łączy tę sprawę z legendarną śmiercią małej Lizzie.

To, co zawsze chwyta mnie jako czytelnika w serii Ann Cleeves, to niespieszna akcja, przynosząca skojarzenia z tradycyjnym kryminałem i idealnie współgrająca z równie sennymi Szetlandami. Te wyspy są oddalone od lądu nie tylko w sensie geograficznym, ale i mentalnym. Wielkomiejski hałas i pęd są im obce, tak zwany wyścig szczurów cechujący egzystencję w metropoliach jest tam tylko pustym pojęciem, a wyspiarski rytm życia wyznacza w dużej mierze przyroda. Ludzie się znają, wiedzą o sobie wiele, codziennie wymieniają grzeczności. 

W tym miejscu krótka charakterystyka Szetlandów mogłaby się kończyć, gdyby chodziło o folder turystyczny. My natomiast mamy do czynienia z kryminałem. Dlatego gdzieś nad tym szkockim archipelagiem zbiera się mgła, spowijając wyspy mroczną pomroką. I gdzieś w tej do niedawna sielskiej atmosferze rodzi się zło. 

Wraz z głównymi bohaterami dochodzimy do prawdy powoli, jak już wcześniej wspomniałam – w niespiesznym tempie. W „Mglistym powietrzu”, podobnie jak w poprzednich częściach, nie odnajdziemy epatowania brutalnością i przemocą. Więcej tu chwytów charakterystycznych dla tradycyjnej odsłony kryminału, a także psychologicznych motywów działania bohaterów. Elementy intrygi kryminalnej przeplatają się z prywatnymi sprawami bohaterów, a  wątki z przeszłości mieszają się z aktualnymi. Zaś sama liczba postaci – skupiamy się w tej części przecież nie tylko na miejscowych, ale i przyjezdnych – jest na tyle znaczna, że nie tak łatwo wytypować winnego. 

W „Mglistym powietrzu” Ann Cleeves już po raz szósty zabiera czytelnika na Szetlandy.  Odcięte od świata, osamotnione, kuszące pięknem, często niestety niebezpiecznym. Po raz kolejny posługuje się też zjawiskami atmosferycznymi, które w moim odczuciu nie są tylko elementem opisu tamtejszej przyrody czy też pomysłem na tytuł, ale pewnego rodzaju symboliką lub metaforą tych wysp i ich mieszkańców. 

Nie bez powodu wybrałam tę książkę na wizytę w mglistej i deszczowej Szkocji. Fizycznie nie dotarłam aż na ten odległy archipelag, ale brytyjska aura spotęgowała już i tak dobre wrażenia z lektury. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Mgliste powietrze" Ann Cleeves

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Zmory przeszłości, Ann Cleeves

Tradycyjnie spod pióra Cleeves wyszła książka wielopłaszczyznowa: po trosze kryminalna, po trosze obyczajowa i po trosze społeczna.

02 maja 2023

NOWOŚĆ

Zmory przeszłości, Ann Cleeves

Możesz pogrzebać duchy przeszłości. Jednak te nie przestaną cię nawiedzać.

08 lutego 2023

NOWOŚĆ

Krzyk czapli, Ann Cleeves

Drugi tom bestsellerowego cyklu „Dwie rzeki”!

26 października 2022

RECENZJA

Dziki ogień, Ann Cleeves

Cleeves znalazła sposób na sukces. Naszkicowała idealne tło dla kryminału i na to tło naniosła postaci, które rozwijają się z tomu na tom.

06 maja 2021

NOWOŚĆ

Grząska ziemia, Ann Cleeves

Siódmy tom "Serii Szetlandzkiej", wielokrotnie nagradzanego, kultowego cyklu kryminalnego!

27 maja 2020

RECENZJA

Błękit błyskawicy, Ann Cleeves

„Błękit błyskawicy” to kryminał bez literackich eksperymentów czy epatowania brutalnością, z solidną intrygą.

31 października 2019

NOWOŚĆ

Błękit błyskawicy, Ann Cleeves

Czwarty tom kultowej serii od brytyjskiej mistrzyni suspensu nagrodzonej za swoje kryminały Diamentowym Sztyletem.

01 lipca 2019

RECENZJA

Biel nocy, Ann Cleeves

Ann Cleeves stworzyła interesujący portret niewielkiej, odosobnionej społeczności. W sam jej środek wrzuciła intrygującą zagadkę kryminalną, doprawioną retrospekcjami i ...

25 kwietnia 2019

RECENZJA

Czerń kruka, Ann Cleeves

Muszę przyznać, że po Ann Cleeves, której książki ukazują się regularnie od 1986 roku, spodziewałam się lepszej historii.

03 stycznia 2019

NOWOŚĆ

Biel nocy, Ann Cleeves

Drugi tom kultowej serii od brytyjskiej mistrzyni suspensu nagrodzonej za swoje kryminały Diamentowym Sztyletem.

26 listopada 2018

NOWOŚĆ

Czerń kruka, Ann Cleeves

„Czerń kruka”, historia pewnej zbrodni na Szetlandach, została została nagrodzona Złotym Sztyletem.

24 sierpnia 2018

RECENZJA

Droga przez kłamstwa, Ann Cleeves

Autorka kładzie duży nacisk na budowanie nastroju przez opisy krajobrazu, pogody czy charakterystycznych dla okolicy zabudowań. Wszystkie te elementy znakomicie pomagają ...

02 kwietnia 2014

NOWOŚĆ

Pakiet dwóch książek Ann Cleeves

Od tygodnia znajdziecie w księgarniach pakiet dwóch książek Ann Cleeves w pudełku: "Ukryta głębia" i "Droga przez kłamstwa". Obie łączy główna bohaterka, inspektor ...

27 stycznia 2014

NOWOŚĆ

Droga przez kłamstwa, Ann Cleeves

"Droga przez kłamstwa" Ann Cleeves to zawiła historia walki o prawdę.

30 lipca 2013

NOWOŚĆ

Ukryta głębia, Ann Cleeves

"Ukryta głębia" Ann Cleeves to historia o zbrodniach popełnianych w małym miasteczku na wybrzeżu Northumbrii.

08 lipca 2013