Milczenie, Jan Costin Wagner

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 10 czerwca 2011

Milczenie

Autor: Jan Costin Wagner
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akcent
Liczba stron: 248

Plan pierwszy i ostatni: zbrodnia

Jan Costin Wagner pochodzi z Niemiec i pisze po niemiecku, ale na miejsce akcji swoich powieści wybrał Turku, fińską miejscowość, a bohaterami uczynił Finów. Być może dlatego, że Finlandia stała się jego drugą ojczyzną – z tego kraju pochodzi jego żona. Choć w Polsce jeszcze słabo znany (Milczenie to druga powieść Wagnera wydana w naszym kraju), jego powieści doczekały się tłumaczeń na czternaście języków, a jedna z nich także ekranizacji.

Historia nie jest ani zbyt oryginalna, ani przesadnie skomplikowana. W 1974 roku brutalnie zgwałcono i zamordowano trzynastolatkę. Sprawca nigdy nie odnaleziono, a miejsce, z którego uprowadzono Pię Lehtinen, upamiętniono krzyżem. W 2007 roku, trzydzieści trzy lata po tej tragedii, w tym samym miejscu znika kolejna nastolatka. Wszyscy zastanawiają się, czy zbrodnie są ze sobą powiązane – wskazują na to liczne podobieństwa: porzucony rower, ślady krwi dziewczyny... Czyżby morderca zaatakował ponownie? Sprawę badają policjanci z Turku z komisarzem Joentą na czele.

Kryminały często zaczynają się opisem zbrodni. Tak też jest w Milczeniu. Pierwsza scena to retrospekcja: patrzymy na morderstwo sprzed lat oczyma człowieka współwinnego zbrodni. I to spojrzenie pozostaje z czytelnikami przez całą powieść. W dalszych partiach książki przeplata się z perspektywą policjantów: komisarza Joenty i emerytowanego Ketoli. Warto bowiem zwrócić uwagę na fakt, że wbrew wszystkim opisom Milczenia Joentaa nie jest jego głównym bohaterem, a co najwyżej jednym z kilku równoległych, obok Korvensuo i Ketoli.

To właśnie postaci są największym atutem tej książki.  Jan Costin Wagner jest dobrym obserwatorem – potrafił świetnie nakreślić sylwetki bohaterów: Joenty, który niedawno stracił kogoś bliskiego i powoli pogrąża się w samotności,  Ketoli, którego pościg za sprawcą zbrodni sprzed lat pochłania tak bardzo, że jest gotów niemal na wszystko, a przede wszystkim Korvensuo, którego wyrzuty sumienia stopniowo doprowadzają do szaleństwa. Nawet matka zabitej dziewczynki, choć jest postacią drugoplanową, jest wiarygodna.

Ciekawy jest również język powieści. Choć przezroczysty – bo taki musi być w powieści kryminalnej, w której akcja stanowi najważniejszy element – jest pełen stylistycznych smaczków (mnie przypadły do gustu metafory, szczególnie piasek przesypujący się w ciele jako oznaka stopniowego tracenia zmysłów).

Milczenie to krótka powieść, ale nie dlatego czyta się ją błyskawicznie. Przyczyna jest inna. Autor nie wplata w treść zbędnych opisów, nie dywaguje na temat życia osobistego postaci nieistotnych dla akcji, nie roztrząsa problemów społeczeństwa. Najważniejsza jest zbrodnia. I tak właśnie powinno być.

Ewa Wrona

Milczenie
Jan Costin Wagner
Przekład: Beata Moryl
Wydawnictwo Akcent
Warszawa 2011
Liczba stron: 248

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Milczenie" Jan Costin Wagner

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Zima lwów, Jan Costin Wagner

 Choć autor jest Niemcem, Zima lwów zbliża się do literatury skandynawskiej.

26 stycznia 2012

RECENZJA

Księżyc z lodu, Jan Costin Wagner

{mosimage} Niby jest to kryminał klasyczny, choć widać w nim europejską tendencję omijania utartych, dominujących przez twórczość Amerykanów, ...

16 stycznia 2008