Mortalista, Max Czornyj

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 07 listopada 2022

Mortalista

Autor: Max Czornyj
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 13 kwietnia 2022
Liczba stron: 398

Gdy śmierć spotyka się z inteligentnym humorem 

„Mortalista” to pierwsza część nowego cyklu Maxa Czornyja o Honoriuszu Mondzie, pracowniku specjalistycznej firmy sprzątającej, który nosi w sobie tajemnice z przeszłości. Poznajemy go, kiedy w poszukiwaniu zatrudnienia trafia do firmy niejakiej Allegry. Zadaniami spółki są porządki – od dezynsekcji i deratyzacji po sprzątanie miejsc zbrodni. Niedługo po podjęciu pracy przez Monda para zostaje wezwana do domu, w którym natrafiono na zwłoki emerytowanego nauczyciela. Pierwotnie wszystko wskazuje na śmierć z przyczyn naturalnych. Ale czy to prawda?

Już przy pierwszych stronach książki odniosłam wrażenie połączenia dwóch różnych płaszczyzn czasowych. Opisywane miejsca i sam ciąg wydarzeń wskazywały na współczesność, natomiast kreacja dwójki głównych bohaterów kojarzyła mi się z minionymi epokami. Oryginalnie ubrani, ze specyficznymi manierami i nietypowymi imionami, niepasujący do aktualnego czasu. Zwłaszcza Honoriusz – na pozór wyzuty z emocji dandys. Od razu widać, że praca w firmie sprzątającej stanowi dla niego formę ucieczki, ma być azylem od tego, co dotknęło go w przeszłości. Niezwykła inteligencja mężczyzny od razu rzuca się w oczy Allegrze, równie ekscentrycznej bohaterce, która także przed czymś ucieka. Mimo pewnych różnic światopoglądowych ta swoista ewakuacja od przeszłości łączy ową dwójkę i stanowi przyczynek do odnalezienia szybkiego porozumienia między nimi. 

A kiedy oboje otrzymują zlecenie posprzątania domu, w którym odnaleziono ciało nauczyciela, prawdziwa natura Honoriusza daje się we znaki i wychodzi na jaw, że w przeszłości mężczyzna był specem od „czytania” takich miejsc, specjalistą od umierania – dawniej kierował tak zwaną katedrą mortalistyki. Śmierć zna więc od podszewki, a wszelakie sprawy związane ze zwłokami czy miejscem zbrodni były dla niego kiedyś chlebem powszednim. Szybko okazuje się, że sprzątany dom nie jest tylko miejscem śmierci starego, samotnego człowieka, którego brak zauważono dopiero po kilku dniach. To miejsce zbrodni. Z przeszłości i w liczbie mnogiej. Do tego o charakterze rytualnym. W sieci tuneli pod domem Honoriusz odkrywa bowiem makabrycznie upozowane ciała dzieci. Bohaterowie rozpoczynają dochodzenie na własną rękę, a ich byłe profesje i stare znajomości pozwalają posuwać się w śledczych działaniach do przodu. 

Mam za sobą kilka książek Maxa Czornyja i to, co mi się podoba w twórczości tego autora, to fakt, że nie jest jednolita, schematyczna, a co za tym idzie – monotonna. Czornyj pisze zarówno mocne thrillery, powieści z elementami klasycznego kryminału, jak i zbeletryzowane biografie faktycznych zbrodniarzy. A nowa seria zapowiada się ciekawie. Autor zgrabnie połączył inteligentny, momentami sarkastyczny humor ze śmiercią obecną niemal na każdej stronie, jakby była jednym z głównych bohaterów. To właśnie ten kontrast przesądził o mojej pozytywnej opinii o książce. Z pewnością nie jest to jedna z tych historii, o których zapomina się już chwilę po odłożeniu ich na półkę. 

„Mortalista” to pierwszy przystanek na trasie śledczych zmagań Honoriusza Monda. Kolejny, czyli „Spirytystka”, jest już dostępny na rynku wydawniczym. I chociaż jest jeszcze przede mną, z pewnością zmierzam w jego kierunku. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Mortalista" Max Czornyj

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Czas śmierci, Max Czornyj

Każdy jest mordercą, wszystko zależy od perspektywy i okoliczności.

01 lutego 2024

RECENZJA

Inkarnator, Max Czornyj

„Inkarnator” nie zwalnia. Trzyma tempo swoich dwóch poprzedniczek, „Mortalisty” i „Spirytystki”.

04 września 2023

NOWOŚĆ

Inkarnator, Max Czornyj

Śmierć nie pozwala o sobie zapomnieć. Nie można od niej uciec.

15 marca 2023

RECENZJA

Spirytystka, Max Czornyj

Autor ma na ten cykl pomysł, kryminalne zagadki spełniają moje oczekiwania, a Mond i Szmit zapewne kryją w swoich rękawach jeszcze niejednego asa.

19 grudnia 2022

NOWOŚĆ

Spirytystka, Max Czornyj

Mortalista powraca.

09 września 2022

NOWOŚĆ

Mortalista, Max Czornyj

Od śmierci nie można uciec. Nigdzie.

26 kwietnia 2022

RECENZJA

Zimny chirurg, Max Czornyj

Nie jest to literatura dla każdego. Ale to dopracowane i niezwykle ciekawe studium przypadku.

21 października 2021

RECENZJA

Sezon drugi, Max Czornyj

Max Czornyj pokazał, że bez epatowania brutalnością też można wzbudzić zainteresowanie, wywołać skrajne emocje i sprawić, że serce w ekscytacji zabije nieco szybciej.

08 kwietnia 2021

NOWOŚĆ

Zimny chirurg, Max Czornyj

Prawdziwa historia najbardziej makabrycznego seryjnego mordercy. Psychopaty, który trafił do podręczników kryminalistyki na całym świecie.

09 września 2020

RECENZJA

Grób, Max Czornyj

Max Czornyj zaprasza nas do literackiej rzeczywistości, w której królują brutalność, okrutność i bezwzględność.

07 września 2020

RECENZJA

Rzeźnik, Max Czornyj

Trafiałam już na różne makabryczne opisy miejsc zbrodni, których autorzy nie szczędzili szczegółów. Żadne jednak nie wywołały we mnie takich emocji, jak sceny z ...

25 maja 2020

RECENZJA

Inna, Max Czornyj

Stanisław Jerzy Lec napisał niegdyś: „Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć”.

10 października 2019

NOWOŚĆ

Rzeźnik, Max Czornyj

Powieść inspirowana prawdziwą historią seryjnego mordercy Józefia Cyppka, Rzeźnika z Niebuszewa

21 sierpnia 2019

NOWOŚĆ

Inna, Max Czornyj

Mikołaj Popławski budzi się w luksusowej rezydencji nad Bałtykiem. Poza swoim imieniem i nazwiskiem nie pamięta niemal niczego.

02 lipca 2019

RECENZJA

Ślepiec, Max Czornyj

Dla fanów historii trzymających w ciągłym napięciu, jak również czytelników spragnionych sporej dawki kryminalnej rozrywki, może to być wymarzona wakacyjna lektura.

27 czerwca 2019

RECENZJA

Pokuta, Max Czornyj

Jedno jest pewne – Czornyj nie pozwala czytelnikowi na nudę.

01 kwietnia 2019

RECENZJA

Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Autor wciąga nas w dziwną historię, która wydaje się daleka od logiki. Przez całą opowieść pogrywa z czytelnikiem, by na końcu tej rozgrywki, idealnie kompletując ...

06 grudnia 2018

NOWOŚĆ

Pokuta, Max Czornyj

Trzeci tom bestsellerowej trylogii o komisarzu Eryku Deryle, „Pokuta”, ma swoją premierę już dziś!

17 października 2018

RECENZJA

Ofiara, Max Czornyj

Z „Ofiarą” Maxa Czornyja jest jak z przejażdżką rollercoasterem.

10 września 2018

NOWOŚĆ

Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Pod naszym patronatem ukazał się dziś nowy thriller psychologiczny Maxa Czornyja, „Najszczęśliwsza”. Sprawdź, jak niewiele dzieli idealne życie od przerażającego ...

05 września 2018

NOWOŚĆ

Ofiara, Max Czornyj

„Ofiara” to drugi tom serii z Erykiem Deryłą, którego autorem jest Max Czornyj. Tym razem komisarz uwikłany w makabryczną grę i zagrożony dyscyplinarną zsyłką stara ...

04 kwietnia 2018

RECENZJA

Grzech, Max Czornyj

Jaki typ czytelnika odnajdzie się w lekturze „Grzechu”? Każdy sympatyk mocnych wrażeń, któremu nie wadzą makabryczne, brutalne opisy czy sadystyczny oprawca. Kto ...

09 listopada 2017

NOWOŚĆ

Grzech, Max Czornyj

„Grzech” to debiutancka powieść Maxa Czornyja. Akcja toczy się w Lublinie, gdzie ktoś porywa kobiety, a ich rodziny otrzymują tajemnicze listy... Powieść ukazała się ...

11 października 2017