Na krawędzi otchłani, Bernard Minier

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 02 grudnia 2019

Na krawędzi otchłani

Autor: Bernard Minier
Przekład: Monika Szewc-Osiecka
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Premiera: 12 listopada 2019
Liczba stron: 448

Bernard Minier

Bernard Minier urodził się 26 sierpnia 1960 roku w Béziers. Dorastał w Montréjeau, niewielkiej (liczącej około 3 tysięcy mieszkańców) miejscowości u podnóża Pirenejów. Chęć pisania odkrył w sobie już jako siedmiolatek, kiedy w szkole usłyszał nauczyciela czytającego „Robinsona Cruso...

czytaj więcej

Progres czy regres ludzkości?

Hongkong. Ming Incorporated – chińska firma, wiodący producent nowoczesnej technologii, pracujący nad sztuczną inteligencją, a dokładniej nad prototypem interaktywnej maszyny, towarzysza człowieka o znaczącym imieniu Deus. 

To tu posadę ekspertki w przyszłościowych rozwiązaniach technologicznych otrzymuje młoda Francuzka, Moira Chevalier. Praca w tym komputerowym gigancie jest dla niej ogromną szansą na rozwój kariery zawodowej. Niestety szybko okazuje się, że nowe otoczenie nie jest do końca przyjazne kobiecie. W ośrodku badań kilku pracowników pada ofiarą tajemniczych i niebezpiecznych zdarzeń – morderstw, samobójstw i wypadków o niejasnej przyczynie. Kilku innych wydaje się uprzedzonych wobec Moiry, dodatkowo kobietą zaczynają interesować się policja i specjalna jednostka do walki z korupcją. Co więcej, każdy jej ruch jest kontrolowany i rejestrowany przez firmowy sprzęt. Wzrost, waga, ciśnienie, lokalizacja… Moira zaczyna mieć wrażenie, że także myśli.

„Na krawędzi otchłani” to długo przeze mnie wyczekiwana powieść kryminalna Bernarda Miniera. Sześć jego wcześniejszych książek utwierdziło mnie w przekonaniu, że to pisarz uzdolniony, kompetentny i potrafiący wykreować opowieści zajmujące czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Podobnie było i tym razem. Autor stworzył zagmatwaną intrygę, nieograniczającą się do jednej zbrodni, a do kilku różnych, o odmiennym charakterze. Na miejsce wydarzeń wybrał Hongkong – samo centrum tej ogromnej metropolii, tętniącej milionami świateł, kolorów, śmiechów, ale i narkomanią, zbrodnią, ludzką niegodziwością.

Jednak to, co najbardziej uderza czytelnika w tej opowieści, to świat technologii. Sztuczna inteligencja, opracowywana na bazie zbiorów danych, tak zwanych big data, przetwarzających i analizujących nas, żywych ludzi, w celu stworzenia człowieka sztucznego. Tworu idealnego, pozbawionego naszych chorób, wad, ułomności. Autor uprzedza, że historia oscyluje między fikcją a rzeczywistością i że cały opisany w niej postęp cywilizacyjny – momentami wręcz jakby wyjęty z literatury fantastycznej – już nastąpił bądź jest aktualnie opracowywany. Z jednej strony taka forma ewolucji ułatwia życie: poprzez szereg pomocnych maszyn reperuje je, a dzięki nowoczesnym metodom leczenia chorób może nawet znacząco je przedłużyć. Z drugiej zaś strony odbiera temu życiu jego najcenniejsze elementy – radość z obcowania z naturą, z rozmów z drugim człowiekiem, z małych, codziennych, przyziemnych rzeczy, których nie zauważamy znad ekranów telefonów i komputerów. Co więcej, nie jesteśmy już wolni, a wciąż śledzeni, monitorowani, lokalizowani. To przeraża. Tym bardziej że nie jest to wizja futurystycznego umysłu, nie jest to literatura science fiction. To rzeczywistość, która coraz ciaśniej nas oplata, która wbrew pozorom nie poszerza naszych horyzontów, a je ogranicza. 

„Otwórz oczy! Nie widzisz, co oni nam szykują za pośrednictwem tych swoich farm obliczeniowych, algorytmów i aplikacji? Świat, w którym każdy non stop znajduje się pod obserwacją innych, za każde swoje zachowanie jest sądzony przez armię małych cenzorów, prokuratorów i dyktatorów przypiętych do komputerów […]. Gdzie dzieci w sieciach społecznościowych popychają inne dzieci do samobójstwa, podczas gdy ich rodzice w tych samych siedziach nawołują do mordu, nienawiści i zniszczenia. W takim świecie chcesz żyć? Takiego świata chcesz dla swoich dzieci? Bo właśnie taki świat im budujemy”.

„Na krawędzi otchłani” to pełnokrwista, rzetelna powieść, która poza misternie skonstruowaną intrygą, poza zbrodnią i łamigłówką kryminalną pokazuje również prawdę o współczesnym świecie. I parafrazując tytuł tej powieści, nie da rady jedynie oscylować na krawędzi książek Miniera, one zawsze wciągną czytelnika w swoją otchłań. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Na krawędzi otchłani" Bernard Minier

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Spirala zła, Bernard Minier

„Spirala zła” to opowieść o tym, jak scenariusz filmowy, najmroczniejszy z możliwych, staje się rzeczywistością.

23 maja 2024

RECENZJA

Lucia, Bernard Minier

„Lucia” ma wszystko, co mieć powinna rasowa, inteligentna powieść kryminalna.

30 marca 2023

NOWOŚĆ

Lucia, Bernard Minier

Pierwszy tom nowej serii z porucznik Lucią Guerrero. Nietuzinkowa policjantka na tropie wyrafinowanego mordercy!

21 lutego 2023

RECENZJA

Polowanie, Bernard Minier

Najnowsza książka Bernarda Miniera po raz kolejny pokazuje, że ten pisarz potrafi stworzyć historię dopracowaną w każdym elemencie.

03 stycznia 2022

WYDARZENIE

Spotkanie z Bernardem Minierem

Zapraszamy na spotkanie z Bernardem Minierem!

19 listopada 2021

NOWOŚĆ

Polowanie, Bernard Minier

Martin Servaz walczy o honor i własne życie.

09 listopada 2021

RECENZJA

Dolina, Bernard Minier

I tym razem Minier zaserwował mi smakowitą literacką ucztę.

26 października 2020

NOWOŚĆ

Dolina, Bernard Minier

Laureat Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru powraca z nowym śledztwem Martina Servaza!

29 września 2020

NOWOŚĆ

Na krawędzi otchłani, Bernard Minier

Witajcie w Hongkongu! Witajcie w najbardziej tajemniczej firmie świata! Witajcie… na krawędzi otchłani!

15 listopada 2019

WYWIAD

Wywiad z Bernardem Minierem

Mamy dla Was rozmowę z Bernardem Minierem - tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru!

10 czerwca 2019

WYDARZENIE

Bernard Minier laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Ka

Mamy dla Was świetne wieści: tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej za całokształt twórczości, będzie Bernard Minier!

10 kwietnia 2019

RECENZJA

Siostry, Bernard Minier

Gdybym miała jednym zdaniem opisać „Siostry”, byłoby to: powieść, która nie idzie na łatwiznę.

21 lutego 2019

NOWOŚĆ

Siostry, Bernard Minier

Dziś pod naszym patronatem ukazała się piąta część cyklu o komendancie Martinie Servazie, „Siostry”.

15 stycznia 2019

RECENZJA

Noc, Bernard Minier

Bez namysłu stwierdzam, że Minier znajduje się w mojej ścisłej czołówce ulubionych „kryminalistów”. Odkąd kilka lat temu przeczytałam znakomity „Bielszy odcień ...

15 marca 2018

NOWOŚĆ

Noc, Bernard Minier

„Noc” Bernarda Miniera to czwarta część cyklu z komendantem Servazem i jego przerażające starcie z Hirtmannem. Powieść ukazała się pod naszym patronatem.

30 stycznia 2018

RECENZJA

Paskudna historia, Bernard Minier

Lektura „Paskudnej historii” pozwoliła mi zrozumieć fenomen popularności powieści Bernarda Miniera. Historia opowiedziana w najnowszej książce francuskiego autora jest ...

23 listopada 2015

NOWOŚĆ

Paskudna historia, Bernard Minier

Kilka dni temu do księgarń trafiła najnowsza książka Bernarda Miniera, „Paskudna historia”. Francuski pisarz wrócił do polskich czytelników z kolejnym trzymającym w ...

09 października 2015

NOWOŚĆ

Nie gaś światła, Bernard Minier

"Nie gaś światła" to trzecia część przygód komisarza Martina Servaza, których autorem jest francuski pisarz Bernard Minier. To także thriller o manipulacji i osaczeniu. 

23 września 2014

RECENZJA

Krąg, Bernard Minier

Jeśli ktoś lubi takie ponure, mroczne, duszne historie i kryminały poruszające trudne problemy społeczne, to „Krąg” spełnia wszystkie jego czytelnicze zachcianki.

22 maja 2013

RECENZJA

Bielszy odcień śmierci, Bernard Minier

Mimo że „Bielszy odcień śmierci” miejscami może jest zbyt rozwlekły, okazuje się bardzo wciągający.

15 maja 2013

NOWOŚĆ

Krąg, Bernard Minier

"Krąg" to drugi, po debiutanckim "Bielszym odcieniu śmierci", thriller francuskiego pisarza Bernarda Miniera.

07 maja 2013

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Bielszy odcień śmierci, Bernard

Każdy debiut to dla mnie, czytelnika, niespodzianka, pięknie zapakowany prezent, budzący ciekawość: co też autor chce mi ofiarować? Od pierwszego kontaktu zależy, czy z ...

17 kwietnia 2012

NOWOŚĆ

Bielszy odcień śmierci, Bernard Minier

 Jutro premiera francuskiego thrillera. "Bielszy odcień śmierci" to debiut bernarda Miniera, za który francuski pisarz otrzymał nagrodę dla najlepszego francuskiego ...

21 lutego 2012