Nielat, Piotr Kościelny

Autor: Justyna Nowicka
Data publikacji: 14 marca 2024

Nielat

Autor: Piotr Kościelny
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: 24 stycznia 2024
Liczba stron: 424
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Miałaś mnie ocalić

Po lekturze „Szymka”, który chwycił mnie za gardło, czułam się w pewien sposób zdruzgotana. Ale wiedziałam już, że znajomość z twórczością Piotra Kościelnego chcę podtrzymywać. Idealna okazja nadarzyła się bardzo szybko – premiera „Nielata”. Wiedziałam, że muszę poznać tę historię. Czy bolało jak przy „Szymku”? Chyba nawet bardziej. 

Wrocław, końcówka lat dziewięćdziesiątych. Jest biednie, jest brudno, w sercach ludzi szara beznadzieja. Policjanci z komendy miejskiej prowadzą równolegle dwie sprawy: zabójstwa znanego aktora Markiewicza oraz zwęglonych zwłok nastolatka. Nietrudno się domyślić, że obie te sprawy coś łączy. Ekipa komisarza Andrzeja Nawrockiego, zwanego Chartem, nie wie tego jednak i błądzi po omacku, próbując podzielić się między dwa dość skomplikowane śledztwa. Prawda o aktorze, sukcesywnie odkrywana przez policjantów, ukazuje go jako złego człowieka, o którym nikt nie może powiedzieć nic dobrego. 

Każdy, kto poznał Markiewicza bliżej, miał ochotę go udusić. To facet, przez którego wielu utalentowanych aktorów zastanawiało się nad porzuceniem sceny. Był mściwy.

Pojawia się jeszcze więcej pytań, mnóstwo uliczek, które zazwyczaj okazują się ślepe. Sprawa tajemniczego nastolatka również nie jest łatwa, chociażby dlatego, że trudno ustalić jego tożsamość. Policjanci jednak nie zdają sobie sprawy, jak głębokie i tragiczne okaże się to śledztwo. 

Zarówno głównej historii, tej teraźniejszej bohaterom, jak i historii opowiadanej przez kogoś w 1994 roku towarzyszy ponury i mroczny klimat. Autor idealnie ukazał nieuchronność pewnych wydarzeń, ale też bezradność człowieka w walce z nimi. Nic nie jest w stanie zmienić pewnych sytuacji ani im zapobiec. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że bardzo często osoba, która chciałaby poprowadzić swoją historię inaczej, dobrze wie, że to nie ma to sensu – nikt jej nie pomoże, nie wesprze, a raczej obarczy ją winą. Świat przedstawiony przez Kościelnego to matnia, z której nie sposób się wydostać. To trochę jak fatum, które wisi nad bohaterami i niezależnie od podjętej przez nich decyzji czeka za rogiem, by się z nimi spotkać. Bardzo trudno i boleśnie poznaje się takie historie. Kościelny znów porusza bardzo ważny społecznie temat, brudny i przerażający, ale realny. Tego nie da się opowiedzieć, to trzeba poznać. Trafnie określiła to w swojej recenzji Olga Kowalska, autorka bloga Wielki Buk: Piotr Kościelny. Boję się jego książek. A jednak czytam je w tym przerażeniu. „Nielat” to historia koszmaru, od którego nie ma ucieczki. I faktycznie tak jest – to kolejna historia, która miażdży czytelnika i nie pozwala wziąć głębszego oddechu. 

Dotknąłem łańcuszka z Matką Bożą, który od niej dostałem. 

– Miałaś mnie ocalić… – powiedziałem cicho.

„Nielat” jest bezlitosną historią o chłopcu, którego rzeczywistość to wiecznie pijani rodzice, brak wsparcia, perspektyw i pomocy ze strony kogokolwiek. To ciągłe upokorzenia, upadki i konieczność podnoszenia się po nich – a każdy kolejny cios jest mocniejszy niż poprzedni, więc i wstawać jest niełatwo. Trudno myśleć o przyszłości, kiedy teraźniejszość zabija. 

Bardzo podobało mi się, że tym razem nie dostaliśmy kalki, jeśli chodzi o postaci policjantów. W tej powieści stróże prawa to grupa osób, które naprawdę chcą pomóc, nie wyrażają się w sposób chamski i lekceważący o ludziach, nie chleją na umór. 

Piotr Kościelny nie przebiera w słowach, nie upiększa. Daje nam surową historię, ze wszystkimi jej ostrymi krawędziami, z kawałkami szkła, które wbijają się jeszcze głębiej, kiedy próbujemy się ich pozbyć. Tu nie jest ładnie. Tu jest prawdziwie. Te historie smucą, brzydzą, odrażają, bo takie właśnie jest życie. Nie znajdziecie tu rozrywki. Znajdziecie mnóstwo ludzkiej tragedii, bezsilność i beznadzieję. I takie opowieści też są potrzebne, takie historie też musimy poznawać. Zachęcam, abyście pochylili się nad „Nielatem” i poznali jego losy. Może kiedyś, dzięki mówieniu o tym na głos, uda się uratować innego nielata. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Nielat" Piotr Kościelny

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Szymek, Piotr Kościelny

To powieść o okrucieństwie, bólu i cierpieniu. Historia o nieświadomości – a może raczej bezmyślności?

01 lutego 2024

NOWOŚĆ

Nielat, Piotr Kościelny

Wrocław, lata dziewięćdziesiąte. Szara rzeczywistość i bieda. Nastoletni Michał musi poświęcić wiele, by przetrwać w otaczającym go świecie.

24 stycznia 2024

NOWOŚĆ

Szymek, Piotr Kościelny

Szare ulice miasta, brud, przemoc i młody chłopak szukający swojego prawdziwego ja.

11 października 2023

NOWOŚĆ

Nagonka, Piotr Kościelny

Piotr Kościelny daje swoim czytelnikom to, na co zawsze czekają: krwawe zbrodnie, nagłe zwroty akcji i bohaterów, których w prawdziwym życiu nie chcieliby spotkać na swojej ...

30 sierpnia 2023

NOWOŚĆ

Układ, Piotr Kościelny

Były komisarz wrocławskiego wydziału zabójstw, a obecnie prywatny detektyw w szponach alkoholizmu w walce z miejscowym układem.

12 kwietnia 2023

RECENZJA

Decyzja, Piotr Kościelny

Bywa w tej powieści okrutnie, bywa prostacko, bywa odpychająco, a chwilami czytanie wywołuje wręcz fizyczny ból. Ale przemoc jest właśnie taka.

10 października 2022

NOWOŚĆ

Decyzja, Piotr Kościelny

Czy strach usprawiedliwia zbrodnię? Jak daleko może posunąć się zdesperowana kobieta?

28 września 2022

RECENZJA

Dom, Piotr Kościelny

Choć w „Domu” nie ma widocznej zagadki kryminalnej, do której miłośnicy kryminałów są przyzwyczajeni, to nadal wciągająca powieść z zaskakującym rozwiązaniem.

15 września 2022

NOWOŚĆ

Sidła, Piotr Kościelny

Brutalne morderstwa, świat przesiąknięty zbrodnią i bohaterowie, których nie chcielibyście spotkać w prawdziwym życiu.

17 czerwca 2022

NOWOŚĆ

Dom, Piotr Kościelny

Niewielkie miasto, zagadkowa śmierć i tajemnice z przeszłości…

27 kwietnia 2022

NOWOŚĆ

Łowca, Piotr Kościelny

W świecie przesiąkniętym przemocą ktoś postanawia wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę...

20 sierpnia 2021

NOWOŚĆ

Skóra, Piotr Kościelny

Brutalna, bezkompromisowa i przejmująca „Skóra” zostanie z wami na długo po przeczytaniu ostatniej strony…

26 stycznia 2021

NOWOŚĆ

Zwierz, Piotr Kościelny

Kulisy zbrodni doskonałej i brutalna prawda o pracy polskich śledczych. Zaskakująca konstrukcja i mrożące krew w żyłach zwroty akcji. Kim jest „Zwierz”? Jaką grę ...

25 listopada 2019