Nikt się nie dowie, Agnieszka Pietrzyk

Autor: Katarzyna Muszyńska
Data publikacji: 27 sierpnia 2020

Nikt się nie dowie

Autor: Agnieszka Pietrzyk
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera: 25 marca 2020

Nie wszystko jest takie, jakim się wydaje

W rodzinie Borysa Rottmana dochodzi do tragedii. Jego żona, spędzając spokojny wieczór z lampką wina na tarasie, wypadła przez barierkę. Choć w tym czasie w domu przebywali jej mąż, dwoje dzieci oraz koleżanka nastoletniej córki, nikt nie zauważył, jak doszło do wypadku. Śmiercią kobiety interesują się nie tylko mieszkańcy Kątów Rybackich, lecz także dziennikarka z portalu specjalizującego się w przekazywaniu prawdziwych, choć nieprawdopodobnych historii. Jej zdaniem jednym z podejrzanych jest Borys, który zawodowo zajmuje się tworzeniem powieści kryminalnych. Czy wypadek Malwiny mógł być natchnieniem do napisania kolejnej książki? A może mężczyzna został niesłusznie oskarżony?

Czytając „Nikt się nie dowie”, miałam wrażenie, że Agnieszka Pietrzyk wymyślała fabułę na bieżąco, tak jakby zapisywała informacje, które akurat pojawiły się w jej głowie, nieważne, że bez znaczenia dla fabuły ani nawet dla konkretnej sytuacji. W konsekwencji wiele fragmentów tej historii jest po prostu pustosłowiem. Dopiero w pewnym momencie można dostrzec konkretny pomysł, ale wydał mi się nieco oderwany od tego, co autorka zdążyła wprowadzić na początku.

Pojawiające się niejasności sprawiły, że czytanie tej książki trochę mnie męczyło. Mimo wszystko po lekturze zastanowiłam się, czy byłabym w stanie sama odkryć potencjalnego winnego. Doszłam do wniosku, że typować mogłam, ale bez większej pewności. Bohaterowie często zachowywali się niespójnie, potrafili wyrazić na tej samej stronie dwie rozbieżne opinie. Nawet gdybym podjęła jakiś trop, mógłby być on niezgodny z finałowym przedstawieniem postaci.

Choć w fabule „Nikt się nie dowie” głównym problemem jest śmierć Malwiny, policyjne śledztwo w jej sprawie jest wręcz zaniedbane. Zaskoczyło mnie, że prowadzący dochodzenie podkomisarz Zalewski nie przesłuchał dzieci zmarłej, choć przecież jej pięcioletni syn, nastoletnia córka oraz jej koleżanka byli obecni w domu w chwili wypadku. Dlaczego te osoby zostały wyłączone z przesłuchania – to nie zostało to wyjaśnione. 

Na dotarciu do prawdy zależało za to Annie Pasek, dziennikarce portalu Niesamowite Historie, oraz agentowi ubezpieczeniowemu Karolowi Lubomirskiemu. Obie postaci zostały obdarzone wyjątkowym zmysłem odnajdywania członków rodziny Rottmanów w nieoczywistych miejscach, na przykład na plaży czy w lesie. O ile w przypadku dziennikarki miejsca spotkań jestem w stanie jakoś wytłumaczyć, o tyle nie rozumiem, dlaczego agent, starający się rozwiązać sprawę służbową, nie podejmował prób kontaktu w warunkach oficjalnych i po prostu nie zaprosił Borysa do biura, aby przepisowo porozmawiać o zmarłej Malwinie. 

Ale żeby nie było, że nie próbowałam dostrzec dobrych stron w książce Agnieszki Pietrzyk. Autorka pamiętała o tym, że nastolatkowie żyją obecnie także online. Pokazała to, wkładając w ręce Oli telefon z Instagramem i Facebookiem, z których dziewczyna często korzysta. Na tle pozostałych bohaterów korzystnie wypada pięcioletni syn Borysa – Antek. Chłopczyk na co dzień zachowuje się wzorcowo jak na swój wiek, choć zwróciłam uwagę, że nieczęsto pyta o mamę ani nie wykazuje innych oznak tęsknoty za nią. U dziecka w tym wieku wydaje mi się nienaturalną reakcją na stratę rodzica. 

„Nikt się nie dowie” to siódmy thriller w dorobku Agnieszki Pietrzyk, dlatego dziwi fakt wykreowania przez doświadczoną pisarkę tak niespójnych bohaterów i fabuły z potencjałem, a jednak bez polotu. Pominę już, że to bardziej powieść obyczajowa, pokazująca życie rodziny po śmierci matki, niż trzymający w napięciu thriller. Parafrazując zdanie z książki: ta historia po prostu „nie przekazuje ciekawej treści”.  

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Nikt się nie dowie" Agnieszka Pietrzyk

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Ostatnie słowo, Agnieszka Pietrzyk

Zdesperowany człowiek zdolny jest do wszystkiego.

13 marca 2024

NOWOŚĆ

Terytorium, Agnieszka Pietrzyk

Agnieszka Pietrzyk opowiada przerażającą historię o tym, co może się wydarzyć, gdy nieodpowiedni ludzie chwycą za broń.

02 lutego 2023

NOWOŚĆ

Nikt się nie dowie, Agnieszka Pietrzyk

Śmierć żony pisarza, zniknięcie pasierba, romanse, zdrady, i nieuczciwy biznes - to wszystko w nowym thrillerze Agnieszki Pietrzyk.

09 kwietnia 2020

NOWOŚĆ

Czas na miłość, czas na śmierć, Agnieszka Pietrzyk

„Czas na miłość, czas na śmierć” Agnieszki Pietrzyk to historia kobiety, która nie miała łatwego życia, i mężczyzny, który ukrywa mroczne tajemnice...

04 lipca 2017

NOWOŚĆ

Urlop nad morzem, Agnieszka Pietrzyk

"Urlop nad morzem" Agnieszki Pietrzyk to historia nudnych wakacji, które zamieniają się w kryminalne śledztwo. Powieść ma premierę dziś, a w piątek w Bibliotece ...

14 stycznia 2014