Obce dziecko, Rachel Abbott

Autor: Michał Lipka
Data publikacji: 22 lipca 2016

Obce dziecko

Autor: Rachel Abbott
Przekład: Jacek Konieczny
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 27 kwietnia 2016
Liczba stron: 448

Dziecięce ofiary

Sięgając po „Obce dziecko”, spodziewałem się kolejnego sprawnie napisanego thrillera, który da się przeczytać bez bólu, ale niczym nie zaskoczy. Szybko musiałem jednak zrewidować swój pogląd na tę historię, bo nieznana mi wcześniej Rachel Abbott stworzyła powieść, którą była w stanie wywołać we mnie całe multum różnych emocji, a przede wszystkim zaskoczyć na wielu polach!

To miał być tylko rutynowy powrót do domu. Świąteczna pora, zimowy wieczór, pusta szosa. Caroline wiozła samochodem swoją sześcioletnią córkę, Tashę, rozmyślając już o tym, co czeka na nią w domu i jak spędzi najbliższe chwile, kiedy zobaczyła samochód stojący w poprzek drogi. Czyżby kierowcy coś się stało? Nim zdążyła wykonać jakikolwiek ruch, zadzwonił do niej niezidentyfikowany rozmówca i kazał pod żadnym pozorem się nie zatrzymywać. Niestety Caroline uległa wypadkowi, zginęła na miejscu, ale policja w rozbitym aucie nie znalazła nawet śladu Tashy…

Sześć lat później znalezione zostają zwłoki około dwunastoletniej dziewczynki. Prowadzący śledztwo Tom Douglas nie ma jeszcze pojęcia, z jak zawikłaną sprawą będzie miał do czynienia. Równie nieświadoma tego, co ją czeka, jest Emma, druga żona Davida, wdowca po Caroline, który ledwie zdołał ułożyć sobie życie. Tego samego dnia, kiedy Tom zaczyna śledztwo, w domu jej i Davida zjawia się milcząca nastolatka, której dziwne zachowanie alarmuje Emmę. Okazuje się, że dziewczyną jest nie kto inny, jak zaginiona od lat Tasha. Sytuacja z każdą chwilą komplikuje się coraz bardziej…

Wiele rzeczy w tej powieści pozytywnie mnie zaskoczyło, ale chyba w największym stopniu – nastrój powieści. Początkowe sceny to solidna porcja przepełnionego napięciem klimatu, ale klimatu ciepłego. I takie ciepło właśnie, a czasem także i humor, pozostają z czytelnikiem już do samego końca, czego najlepszym dowodem jest scena, w której poznajemy Toma. Policjant przybywa do pracy i zaczyna szukać… świni, która zniknęła z jego biura. Wiemy, że coś zaraz się zdarzy, wiemy, że nie będzie tak sielankowo, ale nie możemy nie poddać się urokowi i wesołej atmosferze. Czy coś takiego często zdarza się w thrillerach? Właśnie!

Nie myślcie jednak, że takie sceny i taka stylistyka sprawiają, iż ginie gdzieś nastrój, którego wymaga się od tego gatunku. Wręcz przeciwnie. W „Obcym dziecku” jest na równi lekko i przyjemnie, co mrocznie i brutalnie. Ale wszystko to ze sobą współgra i stanowi jedną spójną całość. Znakomicie udały się także autorce zwroty akcji i to, w jaki sposób poprowadziła całą historię. Czytelnik daje się jej wodzić za nos, wprowadzać w błąd i zaskakiwać – nawet kiedy sądzi, że już przejrzał to, co Abbott ma w rękawie. I chociaż pisarka nie złamała zasad i reguł ani nie odmieniła samego gatunku, udało jej się stworzyć znakomity thriller, który czyta się jednym tchem i który zachęca do sięgnięcia po pozostałe jej książki (a w szczególności nowelkę stanowiącą epilog „Obcego dziecka”).

Polecam zatem gorąco, bo „Obce dziecko” to świetny thriller, ale także po prostu znakomita książka, która spodoba się każdemu czytelnikowi żądnemu mocnych wrażeń, z konkretną tajemnicą i sympatycznym zestawem bohaterów.

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Obce dziecko" Rachel Abbott

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Odwróć wzrok, Rachel Abbott

Rachel Abbott często porusza w swoich książkach temat różnych zagrożeń społecznych.

09 września 2021

NOWOŚĆ

Odwróć wzrok, Rachel Abbott

Królowa psychologicznego suspensu powraca! Najnowszy thriller z nadinspektorem Tomem Douglasem.

19 maja 2021

RECENZJA

Gra w morderstwo, Rachel Abbott

Abbott zafundowała mi rewelacyjną przygodę kryminalną, zmuszającą moje szare komórki do pracy na najwyższych obrotach.

19 marca 2021

RECENZJA

Zamknij drzwi, Rachel Abbott

„Zamknij drzwi” jest jedną z książek, od których czytelnik może rozpocząć znajomość z Tomem Douglasem.

11 grudnia 2020

NOWOŚĆ

Gra w morderstwo, Rachel Abbott

Żal może się zmienić w truciznę. Zrobi się zbyt mroczny, zbyt ciężki i już cię nie wypuści.

24 lipca 2020

RECENZJA

Zmuszona, by zabić, Rachel Abbott

Jest takie powiedzenie: dwoje to para, troje to już tłum.

25 czerwca 2020

NOWOŚĆ

Idealne kłamstwo, Rachel Abbott

Żona, matka, nauczycielka, kłamczucha. Nowy kryminał z Tomem Douglasem!

04 października 2019

RECENZJA

Tylko niewinni, Rachel Abbott

Choć jest to książka otwierająca serię, z całą odpowiedzialnością zachęcam do poznania historii Toma Douglasa od któregoś ze środkowych tomów.

18 kwietnia 2019

NOWOŚĆ

Podejdź bliżej, Rachel Abbott

Ile kobiet musi jeszcze umrzeć? Kto je kontroluje i jak ich powstrzymać?

25 września 2018

NOWOŚĆ

Śpij spokojnie, Rachel Abbott

"Śpij spokojnie" to thriller, którego bohaterka zgłasza na policję zaginięcie męża i dzieci. A dwa lata później... znika sama.

10 lutego 2017

NOWOŚĆ

Obce dziecko, Rachel Abbott

Mąż Emmy stracił w wypadku pierwszą żonę, a jego córka zniknęła. Kobieta jest jednak przekonana, że bolesne wspomnienia zostały już za nimi. Tyle że w życiu ...

27 kwietnia 2016