Odłamek, Sebastian Fitzek

Autor: Gaja Grzegorzewska
Data publikacji: 30 stycznia 2013

Odłamek

Autor: Sebastian Fitzek
Przekład: Barbara Tarnas
Wydawnictwo: Wydawnictwo G+J Gruner&Jahr
Liczba stron: 366

Sebastian Fitzek

Sebastian Fitzek urodził się 13 października 1971 roku w Berlinie jako syn dyrektora szkoły i nauczycielki języka niemieckiego. W młodości najpierw chciał zostać tenisistą, następnie perkusistą i weterynarzem (rozpoczął nawet studia w tym kierunku, jednak porzucił je po trzech miesiącach). Ostatecznie podjął studia prawn...

czytaj więcej

Schizofreniczna gra

Lektura „Odłamka” była moim pierwszym zetknięciem się z twórczością Sebastiana Fitzka, pisarza okrzykniętego gwiazdą niemieckich thrillerów. Bardzo słusznie, bo ta książka wciąga od samego początku i nie pozwala się oderwać do ostatnich stron, które czytelnik pochłania łapczywie, wręcz niechlujnie, by w końcu dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi.

Marc Lucas, psychiatra pracujący jako streetworker i pomagający ludziom z marginesu, znajduje się w najtrudniejszym i najtragiczniejszym momencie swojego życia. Kilka tygodni wcześniej spowodował wypadek, w którym zginęła jego ukochana żona i nienarodzone dziecko. Sam nie doznał większych obrażeń poza tym, że w kark wbił mu się odłamek, który utknął zbyt blisko kręgosłupa, by można go było wyjąć, nie narażając mężczyzny na całkowity paraliż. Marc bardzo cierpi psychicznie i nie potrafi uporać się z traumą. Dlatego gdy w jego ręce wpada ogłoszenie reklamujące eksperymentalną terapię zapominania ciężkich przeżyć, zaczyna rozważać poddanie się jej. Idzie do kliniki jedynie na wstępne badania, jednak gdy z niej wychodzi, nic nie jest takie jak być powinno. Przy drzwiach do jego mieszkania widnieje inne nazwisko. Klucz nie pasuje do zamka. W końcu ktoś otwiera drzwi. Marc przeżywa szok, widząc swoją zmarłą żonę.

To dopiero początek dziwnego ciągu wydarzeń. Marc nie ma bliskich przyjaciół, policja mu nie wierzy, nie ma pojęcia, komu może ufać. Nie wie już nawet, czy może ufać sobie, własnym myślom i zmysłom. Powieść z początku przypomina opowiadanie „Drodzy przyjaciele” Rolanda Topora. Jednak u Fitzka próżno oczekiwać absurdalnego gagu na koniec. Atmosfera gęstnieje, robi się coraz bardziej dziwaczna, ponura i pełna grozy, której źródła nie wiadomo gdzie szukać. W pewnym momencie bohater, będący na skraju obłędu, zadaje sobie pytanie: A może to wcale nie jestem ja?

Na jego drodze pojawiają się różni ludzie, to go zwodząc, to naprowadzając na nowe tropy. Czy jednak właściwe, tego nie może być pewien. Czy to on zwariował, czy to może teść, będący do tej pory jego jedyną podporą, manipuluje nim cały czas? Czy może polegać na swoim bracie, który niedawno opuścił szpital psychiatryczny i na którego życie dybie psychopata? I czy Emma, jedyna osoba, która zdaje się rozumieć jego położenie, uważająca się również za ofiarę eksperymentu, jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje? Czy może kolejnym ogniwem spisku? Bohater musi też poznać odpowiedź na najważniejsze pytanie: czy jest możliwe, że jego żona nadal żyje?

Wszyscy zdają się nim manipulować, wpływać na jego działania. Ale to przede wszystkim autor manipuluje nami, czytelnikami, co rusz prowadząc nas na mielizny. Nie sposób odgadnąć, o co tu chodzi. Nic nie jest oczywiste. Kim jest Emma, towarzysząca Marcowi w tej onirycznej wędrówce po Berlinie, mieście jak z sennych koszmarów? Powinna być piękną kobietą, femme fatale, a nie grubą, spuchniętą od leków pokraką. Teść powinien nienawidzić zięcia, który zabił jego jedyne dziecko, a nie pocieszać go i wspierać. Trudno powiedzieć, która postać jest prawdziwa, a która jest jedynie przewidzeniem bohatera. I czy to on zwariował, czy może cały świat oszalał? A może jest to jedynie maskarada i inscenizacja, która narodziła się w umyśle szaleńca? Twist następuje za twistem. Z jednego zakończenia wynurza się następne. Odwracając kolejną stronę, zastanawiamy się, czy to już ostateczny koniec. A do tego autor umiejętnie straszy, stosując momentami estetykę horroru i sugerując działania sił nadprzyrodzonych.

Nad całością zaś unosi się powracające jak bumerang pytanie, które niejeden człowiek sobie zadawał w ciężkich momentach życia: czy gdyby była możliwość zapomnienia na zawsze o smutku, nieszczęściu, traumie, skorzystalibyśmy z niej? Czy warto dać sobie wymazać całą pamięć niczym dane z twardego dysku komputera i zaprogramować ją na nowo, za cenę dożywotniego spokoju?

Łatwo dać się wciągnąć w schizofreniczną, chorą grę niemieckiego pisarza. Lubimy być manipulowani przez autorów kryminałów, a tym bardziej ich cenimy, im sprytniej udaje im się nas oszukać. Fitzek oszukuje nas do samego końca, który nawet jeśli jest odrobinę naciągany, to jednak, trzeba przyznać, zaskakujący.

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Odłamek" Sebastian Fitzek

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Pacjent, Sebastian Fitzek

Czytelnik boi się przewrócić kolejną kartkę, ale ciekawość – jak wiadomo – to pierwszy krok do wiedzy. A ta wiedza przerazi najodporniejszych.

14 lipca 2020

WYWIAD

Wywiad z Sebastianem Fitzkiem

Mamy dla Was rozmowę z bestsellerowym niemieckim pisarzem, autorem thrillerów psychologicznych - Sebastianem Fitzkiem.

24 czerwca 2019

NOWOŚĆ

Pacjent, Sebastian Fitzek

Sebastian Fitzek, niemiecki autor thrillerów psychologicznych, przedstawia nowy thriller, w którym zabiera nas w niepojętą głębię ludzkiej psychiki!

22 maja 2019

NOWOŚĆ

Pasażer 23, Sebastian Fitzek

Zekranizowany w 2018 roku bestseller „Der Spiegel” – przez rok w czołówce niemieckich list. Piąte wydanie ukazało się dziś, pod naszym patronatem.

23 kwietnia 2019

NOWOŚĆ

Odprysk, Sebastian Fitzek

Co jest gorsze od koszmaru, który chciałbyś wymazać z pamięci? To, co się stanie, kiedy to zrobisz... Już dziś nowe wydanie „Odprysku”!

21 lutego 2019

RECENZJA

Łamacz dusz, Sebastian Fitzek

"Łamacz dusz" to wariacja na temat zagadki zamkniętego pokoju, ale bardziej niż „Dziesięciu Murzynków” Agathy Christie przypomina filmowy slasher, w którym bohaterowie ...

19 listopada 2018

NOWOŚĆ

Łamacz dusz, Sebastian Fitzek

Nie zabijał ich. Nie gwałcił. Nie torturował. Jego zbrodnia była o wiele, wiele gorsza... Powieść „Łamacz dusz” ukazała się dziś pod naszym patronatem.

16 listopada 2018

RECENZJA

Noc ósma, Sebastian Fitzek

Czy mamy pewność, że sytuacja wykreowana przez Fitzka pozostanie jedynie fikcją literacką?

24 września 2018

NOWOŚĆ

Noc ósma, Sebastian Fitzek

„Noc ósma” to opowieść o masowym eksperymencie psychologicznym, który wymknął się spod kontroli.

19 lipca 2018

RECENZJA

Terapia, Sebastian Fitzek

Czegokolwiek by o tej powieści nie napisać, ma dwie cechy, bez których thriller nie może się obejść.

11 czerwca 2018

NOWOŚĆ

Terapia, Sebastian Fitzek

Najbardziej przerażająca podróż w głąb ludzkiego umysłu ...i jeszcze dalej SEBASTIAN FITZEK – autor numer 1 w Niemczech, mistrz thrillerów psychologicznych wydawanych ...

18 kwietnia 2018

RECENZJA

Lot 7A, Sebastian Fitzek

„Lot 7A” pozostaje przede wszystkim doskonałą literaturą rozrywkową. Taką, która wciąga w swój świat od pierwszych stron i od której trudno się oderwać.

11 grudnia 2017

NOWOŚĆ

Lot 7A, Sebastian Fitzek

Na pokładzie 600 pasażerów. Wśród nich: psychiatra, który panicznie boi się latać, oraz pacjentka, którą przed laty wyleczył ze zbrodniczych skłonności. I miejsce ...

07 listopada 2017

RECENZJA

Przesyłka, Sebastian Fitzek

Miłośnicy thrillerów powinni świetnie znać nazwisko niemieckiego pisarza. Jeśli nie znają – czym prędzej muszą nadrobić to niedopatrzenie.

07 sierpnia 2017

NOWOŚĆ

Przesyłka, Sebastian Fitzek

Pod naszym patronatem ukazała się dziś „Przesyłka” Sebastiana Fitzka. Główną bohaterką powieści jest doktor Emma Stein: jedyna ofiara seryjnego mordercy, której ...

18 lipca 2017

RECENZJA

Ostatnie dziecko, Sebastian Fitzek

Gaja Grzegorzewska napisała kiedyś o Fitzku, że jest „niemieckim mistrzem pokręconego thrillera psychologicznego”. Po lekturze „Ostatniego dziecka” podpisuję się pod ...

27 marca 2017

NOWOŚĆ

Ostatnie dziecko, Sebastian Fitzek

Pod naszym patronatem ukazała się dziś powieść niemieckiego mistrza thrillerów - "Ostatnie dziecko" Sebastiana Fitzka. Historia zaczyna się od dziesięcioletniego chłopca, ...

16 marca 2017

RECENZJA

Odprysk, Sebastian Fitzek

Postawcie się na miejscu bohatera – też wzięlibyście cokolwiek, aby móc zapomnieć. Bo jak można żyć ze świadomością, że zabiło się najbliższych sobie ludzi?

20 czerwca 2016

NOWOŚĆ

Pasażer 23, Sebastian Fitzek

W ubiegłym tygodniu premierę miał kolejny thriller psychologiczny niemieckiego pisarza Sebastiana Fitzka. "Pasażer 23" to historia, w której istotną rolę odgrywają ...

09 marca 2016

RECENZJA

Pasażer 23, Sebastian Fitzek

Jak twierdzi Fitzek, w pisaniu książek najważniejsze jest wczucie się w bohatera i zrozumienie najważniejszej rzeczy – że ten dobry wygrywa dopiero na końcu całą ...

25 lutego 2016

RECENZJA

Klinika, Sebastian Fitzek

Ile takich książek już czytaliśmy! A jednak Sebastaian Fitzek potrafił na bazie tego, jak by się mogło zdawać, zużytego maksymalnie tematu stworzył coś nowego, innego i ...

26 lutego 2014