Odwróć wzrok, Rachel Abbott

Autor: Katarzyna Muszyńska
Data publikacji: 09 września 2021

Odwróć wzrok

Autor: Rachel Abbott
Przekład: Adrian Napieralski
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 19 maja 2021
Liczba stron: 456

„Najłatwiej jest nie widzieć”

Rachel Abbott często porusza w swoich książkach temat różnych zagrożeń społecznych. Zagrożeń często niewidocznych na pierwszy rzut oka, a mogących radykalnie zmienić życie jednostki i jej rodziny. W „Odwróć wzrok” również podjęła taki problem, ale nie zrobiła tego wyłącznie po to, by wzbudzić sensację. W posłowiu znajdziemy bowiem informacje, co zrobić i gdzie szukać pomocy, jeżeli czytelnik lub ktoś z jego otoczenia znajduje się w takiej sytuacji.

Niall Strachan, właściciel XO-Tech, nowoczesnej firmy z branży oprogramowania, znajduje nad ranem ciało swojej żony Genevieve. Tego samego dnia z miasta ucieka Martha – pracowniczka XO-Tech, prawa ręka Nialla. Prowadzący śledztwo Tom Douglas musi odnaleźć nie tylko zabójcę Genevieve, lecz także zbiegłą kobietę. Poszlaki dość szybko zaczynają wskazywać, że tak naprawdę szuka jednej osoby.

W głowie mam mnóstwo obrazów. Widzę nóż w swojej dłoni, czuję zapach krwi i słyszę głos szepczący mi do ucha „zrobiłaś to, co musiałaś zrobić”.

Historia przedstawiona w powieści rozgrywa się dwutorowo: towarzyszymy Douglasowi przy śledztwie w sprawie morderstwa oraz w jego codzienności, a także wchodzimy w życie Marthy. Kobietę poznajemy tego dnia, w którym nadinspektor zjawia się w biurze XO-Tech, aby przesłuchać pracowników. Martha zmienia wówczas wygląd swój oraz syna, aby uciec z miasta nierozpoznaną, bez pozostawiania za sobą śladów.

Nie planuje się ucieczki i nie zmienia życia w jedną wielką tajemnicę, jeśli nie ma się niczego do ukrycia.

Zazwyczaj mocną stroną powieści Rachel Abbott są dopracowane profile psychologiczne bohaterów. Kluczowa dla „Odwróć wzrok” negatywna postać rzeczywiście jest dobrze skonstruowana, choć czytelnik niestety nie poznaje jej myśli. Bohater ten swoim zachowaniem i charyzmą budzi respekt. Kiedy zaś orientujemy się, jakie są jego motywacje i widzimy skutki jego działań, a dodatkowo dowiadujemy się, że jest stworzony na wzór autentycznych osób i wydarzeń, możemy poczuć także realny niepokój.

Niejako w kontrze do negatywnego bohatera autorka pozwoliła nieco odpocząć Tomowi Douglasowi: jego życie jest nieco spokojniejsze, może bardziej uporządkowane. Tuż po lekturze uznałam to za wadę, jednak patrząc na nadinspektora przez pryzmat wszystkich części cyklu, trzeba uznać, że to dobrze: takie „ciche tomy” urealniają postać, pokazując, że nie każdy główny bohater kryminału ma niespokojne życie prywatne – nawet jeżeli takie jest jego życie zawodowe. Nie oznacza to jednak, że w „Odwróć wzrok” życie Toma nie ulega pewnym zmianom.

Przy tej części cyklu po raz pierwszy nie mogę napisać, że można ją czytać w oderwaniu od poprzednich. „Odwróć wzrok” zawiera spoilery. O ile w poprzednich tomach przygód nadinspektora Abbott udawało się pewne fakty subtelnie przypominać znającemu je czytelnikowi, nie zdradzając ich osobie niezaznajomionej, o tyle tutaj pisze już wprost o wydarzeniach z przeszłości Toma Douglasa. Z drugiej strony „Odwróć wzrok” jest już dziesiątym tomem cyklu – może więc należy przyjąć, że autorka i tak dała czytelnikom wiele możliwości poznania choć części życia głównego bohatera?

Warto przeczytać „Odwróć wzrok” zwłaszcza ze względu na podjęcie trudnego i ważnego – a przy tym wcale nie rzadkiego – tematu oraz pokazanie, jakim jest zagrożeniem. Rachel Abbott przedstawiła go na różnych przykładach: człowieka nieświadomie będącego w trudnej sytuacji, jego towarzysza i kogoś, komu udało się z tej sytuacji wyjść. Tym samym dała czytelnikowi pewne wskazówki działania, jeśli spotka się z podobnym problemem w prawdziwym życiu. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Odwróć wzrok" Rachel Abbott

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Odwróć wzrok, Rachel Abbott

Królowa psychologicznego suspensu powraca! Najnowszy thriller z nadinspektorem Tomem Douglasem.

19 maja 2021

RECENZJA

Gra w morderstwo, Rachel Abbott

Abbott zafundowała mi rewelacyjną przygodę kryminalną, zmuszającą moje szare komórki do pracy na najwyższych obrotach.

19 marca 2021

RECENZJA

Zamknij drzwi, Rachel Abbott

„Zamknij drzwi” jest jedną z książek, od których czytelnik może rozpocząć znajomość z Tomem Douglasem.

11 grudnia 2020

NOWOŚĆ

Gra w morderstwo, Rachel Abbott

Żal może się zmienić w truciznę. Zrobi się zbyt mroczny, zbyt ciężki i już cię nie wypuści.

24 lipca 2020

RECENZJA

Zmuszona, by zabić, Rachel Abbott

Jest takie powiedzenie: dwoje to para, troje to już tłum.

25 czerwca 2020

NOWOŚĆ

Idealne kłamstwo, Rachel Abbott

Żona, matka, nauczycielka, kłamczucha. Nowy kryminał z Tomem Douglasem!

04 października 2019

RECENZJA

Tylko niewinni, Rachel Abbott

Choć jest to książka otwierająca serię, z całą odpowiedzialnością zachęcam do poznania historii Toma Douglasa od któregoś ze środkowych tomów.

18 kwietnia 2019

NOWOŚĆ

Podejdź bliżej, Rachel Abbott

Ile kobiet musi jeszcze umrzeć? Kto je kontroluje i jak ich powstrzymać?

25 września 2018

NOWOŚĆ

Śpij spokojnie, Rachel Abbott

"Śpij spokojnie" to thriller, którego bohaterka zgłasza na policję zaginięcie męża i dzieci. A dwa lata później... znika sama.

10 lutego 2017

RECENZJA

Obce dziecko, Rachel Abbott

Chociaż pisarka nie złamała zasad i reguł ani nie odmieniła samego gatunku, udało jej się stworzyć znakomity thriller, który czyta się jednym tchem.

22 lipca 2016

NOWOŚĆ

Obce dziecko, Rachel Abbott

Mąż Emmy stracił w wypadku pierwszą żonę, a jego córka zniknęła. Kobieta jest jednak przekonana, że bolesne wspomnienia zostały już za nimi. Tyle że w życiu ...

27 kwietnia 2016