Okiem bibliotekarza: Glatz. Kraj Pana Boga

Autor: Grażyna B. Groyecka
Data publikacji: 16 czerwca 2020

Glatz. Kraj Pana Boga

Autor: Tomasz Duszyński
Wydawnictwo: SQN
Premiera: 03 czerwca 2020
Liczba stron: 416

Podziemny krąg w mieście Glatz

To bezsprzecznie najlepszy kryminał retro od lat. 

Antypatyczny komisarz Wilfried Mott, szef policji w Dusznikach-Zdroju, otrzymuje wezwanie, które pociągnie za sobą szereg dramatycznych wydarzeń. Oto drwal Heinrich Kern odnalazł w lesie ciało zaginionej przed pięcioma laty Sabine Hunfeld, córki potentata tytoniowego. Nie odnaleziono wówczas sprawcy/sprawców porwania. Na bieg wypadków mogła też wpłynąć tocząca się wojna. Młody asystent policyjny Klaus Bausch nie pracował jeszcze wtedy w kłodzkiej policji, a teraz zastanawia się, co było powodem szybkiego zakończenia śledztwa. Ponoć przekazano je wyższej instancji – ale dlaczego Mott tak łatwo zrezygnował z możliwości wykazania się w pracy? Wszak Sabine Hunfeld była córką bogatego biznesmena, jej zdesperowany ojciec przekazał na poszukiwania olbrzymie sumy i szukał córki aż do swojej nagłej śmierci – serce nie wytrzymało stresu. Śledztwo przejął komisarz Richter z Kłodzka, sprawa oparła się nawet o Berlin. Teraz, po latach, dochodzenie zostaje wznowione, a komisarz Mott ostrzy sobie zęby na posadę Richtera i już zaciera ręce, licząc na upadek Richtera i awans na jego stanowisko. Bo Mott ponad wszystko pożąda pieniędzy i władzy. 

Wachmistrz Franz Koschella, szef Wydziału Kryminalnego z Kłodzka oddelegowany do rozwiązania zagadki sprzed lat, natrafia na dowody świadczące, że ktoś usiłuje zacierać ślady. Co gorsza, ten sam „ktoś” utrudniał śledztwo również przed laty. Wypadki toczą się szybko: wachmistrz Koschella nagle trafia do… aresztu pod zarzutem popełnienia zbrodni. Ale Klaus Bausch nie odpuszcza. Sprawa z Koschellą musi znaleźć logiczne rozwiązanie. Tymczasem młody asystent policyjny natrafia na kolejne ślady, nieuchronnie prowadzące do rozwiązania zagadki. Jaką rolę odgrywają w całej sprawie wojskowy śledczy kapitan Wilhelm Klein i macocha Sabine Katherine Hunfeld? Dlaczego po przyjeździe do Buska kapital odwiedza kolejno osoby znające Sabine Hunfeld? Co wspólnego ze sprawą ma prostytutka Magda Ross? O czym nie mówi policji hrabianka Gabriele von Magnis, najbliższa przyjaciółka Sabine? Kim naprawdę jest Bastian Rabe? Na te pytania trzeba znaleźć odpowiedź, czas nie sprzyja poszukującym, a zbrodniarz (zbrodniarze?) znaczy swój szlak krwią kolejnych ofiar.

Wypadki toczą się w ekspresowym tempie, czytelnik wraz ze śledczymi podąża uliczkami Dusznik-Zdroju i Kłodzka (a bywa, że i Strzelina), wraz z Buschem zagląda do cudem odnalezionego pamiętnika Sabine i… nie jest ani o krok bliżej rozwiązania zagadki. W kręgach podejrzanych pojawiają się stateczni obywatele uzdrowiska i ludzie z półświatka. Nie ma tu jednoznacznie pozytywnych bohaterów, ale też nie wszystkie czarne charaktery, są takimi osobami, jakimi chciałby je widzieć przechodzień. Pozory bardzo mylą, a nawet kilkunastoletni chłopcy mogą mieć coś na sumieniu. Autor umiejętnie buduje atmosferę napięcia, pokazuje świat z 1921 roku z dbałością o każdy szczegół. Opuszczamy reprezentacyjne ulice, by zagłębić się w zakazane rejony brudnych ruder zamieszkiwanych przez uliczne dziewczyny, biedotę, szemrane środowiska, w których tak zwany porządny obywatel nie ma prawa pobytu. A jeśli już zapuści się w tamte strony, niech się nie dziwi, gdy spotka go coś przykrego.

Kapitan Wilhelm Klein w pewnym momencie stwierdza: „To miasto skrywa więcej tajemnic niż się wydaje na pierwszy rzut oka”. Glatz, Kłodzko z tamtych lat, staje się areną zbrodni i przekupstwa, miejscem zapomnianym przez Boga, gdzie zbrodniarze czują się bezkarnie. Tomasz Duszyński świetnie opowiada historie, ze znawstwem buduje atmosferę napięcia. Podążając śladem tropiących policjantów, czytelnik zanurza się w świat przemocy i matactw, coraz bardziej przerażony, zstępuje do podziemia (dosłownie i w przenośni), w którym triumfuje zło. Do czasu. Suspens zaskoczy, także pewnym przesłaniem.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Glatz. Kraj Pana Boga" Tomasz Duszyński

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Glatz. Goliat, Tomasz Duszyński

Czwarta część kłodzkiej serii retro Tomasza Duszyńskiego.

09 czerwca 2022

RECENZJA

Fenomen z Warszawy, Tomasz Duszyński

Jeśli miałabym opisać tę powieść jednym słowem, byłoby to: wyważony.

31 marca 2022

NOWOŚĆ

Fenomen z Warszawy, Tomasz Duszyński

Warszawa lat 30., zagadkowe morderstwa kobiet i charyzmatyczny duet śledczych.

09 lutego 2022

NOWOŚĆ

Glatz. Kraj Pana Boga, Tomasz Duszyński

Porywająca opowieść o ambicji, lojalności i ciemnej stronie lat 20.

03 czerwca 2020

NOWOŚĆ

Toksyczni, Tomasz Duszyński

Młody gangster. Emerytowany glina. Teczki, które wstrząsną Polską.

11 października 2019

NOWOŚĆ

Glatz, Tomasz Duszyński

W cieniu kłodzkiej twierdzy skrywa się wiele ponurych tajemnic... Dziś pod naszym patronatem ukazał się kryminał retro „Glatz”.

24 kwietnia 2019