Okiem bibliotekarza: Himalaistka, Wojciech Wójcik

Autor: Grażyna B. Groyecka
Data publikacji: 19 sierpnia 2020

Himalaistka

Autor: Wojciech Wójcik
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Premiera: 07 kwietnia 2020
Liczba stron: 680

 

W tak pięknych okolicznościach przyrody

Góry są jak narkotyk. Kto raz spróbuje, nie będzie już mógł bez nich żyć. Silny wiatr, odrywające się seraki, niebezpieczeństwo lawin, walka z własnymi słabościami i ambicja, by je pokonać, dotrzeć na wymarzony szczyt, zwyciężyć. Czasem to gra o życie.

Wprawa zimowa na K2 była dobrze przygotowana, ale w górach nic nie jest na pewno. Trwa walka z niesprzyjającą przyrodą na wysokości siedmiu tysięcy metrów – i oto jeden z uczestników ekspedycji, Łukasz Lewicki, wpada do szczeliny lodowej. Pytanie „jak się z niej wydostać” zamienia się w pytanie „kto to zrobił”, gdy Łukasz natrafia na ciało himalaistki Ivetty Miller. To, co z początku wygląda na wypadek, po dłuższych oględzinach wydaje się zbrodnią. Łukasz w końcu wydostaje się z lodowej pułapki, a jego kolega dotrze w międzyczasie do bazy, tyle tylko, że po gwałtownym załamaniu pogody obóz ulega zniszczeniu. Wspinacze zrobią wszystko, by jak najszybciej opuścić strefę śmierci. Wydaje się, że Łukasz wyszedł z tej wyprawy bez szwanku, czego nie można powiedzieć o Kubie, który będzie musiał spędzić wiele dni w szpitalu, walcząc z odmrożeniami. A to dopiero początek kłopotów himalaisty, który nagle zostaje sam. Trudna droga przez górskie przełęcze okazuje się drobiazgiem w porównaniu z konsekwencjami konfliktu z pakistańskimi żołnierzami. Łukasza czeka wielokilometrowa przeprawa, w czasie której dzika przyroda to tylko jeden z niesprzyjających elementów, i to najmniej groźny. 

W tym samym czasie początkująca dziennikarka Katarzyna Majkowska, zwana przez kolegów Majką, pracuje nad tematem swojego życia, walcząc o etat. Aby go zdobyć, musi stworzyć historię, która spowoduje lawinę… kliknięć. Jednym słowem: chcesz pracować, zdobywaj elektryzujące informacje i przekazuj je czym prędzej do publicznej wiadomości. Oczywiste, że liczy się jakość newsa i tempo, bo za chwilę coś innego zajmie internautów. 

Zaginiony wspinacz, konflikt polityczny w Pakistanie, odnalezienie ciała zaginionej himalaistki, wstydliwe sekrety wspinaczy i „cywilów” – autor daje czytelnikom mieszankę wybuchową. Jaka jest w tym wszystkim rola wykładowcy akademickiego Jana Matysiaka, partnera życiowego Ivetty? I kim naprawdę była ona sama? Dlaczego zginęła? Czy nieszczęśliwy wypadek w Tatrach przed laty ma związek z tym co wydarzyło się w Karakorum w 2019 roku? Jakie jeszcze wstydliwe sekrety ujrzą światło dzienne?

Właściwie ta recenzja mogłaby zamknąć się w czterech słowach: Wojciech Wójcik umie opowiadać historie. Bardzo interesująco zresztą. Ale 675 stron nie da się skwitować jednym zdaniem. To po pierwsze. A po wtóre: w tym miodzie odrobina dziegciu też się znajdzie. Autor zaznacza w posłowiu, jaki research wykonał, zanim na dobre zabrał się do pisania. To widać, owszem, ale nie obyło się bez potknięć. O ile sprawy dotyczące himalaizmu zostały potraktowane (nomen omen) ze śmiertelną powagą i solidnie, o tyle wątek krakowski… Gdyby autor pofatygował się do Krakowa, to z pewnością nie umieściłby akcji przy ulicy Królewskiej, z tego prostego powodu, że nie ma tutaj ruder, a dawna dzielnica Krowodrza to najbardziej zielona i najdroższa część Krakowa. Za średnią krajową można sobie kupić jakieś… pół metra kwadratowego mieszkania. Nawiasem: na Królewską można dotrzeć piechotą z Rynku Głównego w dziesięć minut. Zapijaczona paniusia mieszkałaby raczej w bloku socjalnym na peryferiach. A jeśli chodzi o Stare Miasto, to turyści chętniej przesiadują w ogródkach klimatycznych kawiarni wokół Rynku lub na Kazimierzu niż w McDonaldzie. Czyli jak już robimy research, nie ograniczajmy się do tego, co dalekie i egzotyczne, bo paradoksalnie tamtego czytelnik nie sprawdzi tak łatwo jak tego, co ma w pobliżu. To tyle narzekania. Zresztą mamy do czynienia z fabułą, nie z dokumentem. Książkę czyta się bardzo dobrze. A pomysł, by rzecz działa się w tak „pięknych okolicznościach przyrody” jest znakomity. Góry bywają naprawdę groźne, ale są wspaniałe. Chociaż niektórzy wspinacze mawiają: w górach najfajniejsze jest to, że można z nich zejść.

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Himalaistka" Wojciech Wójcik

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Himalaistka, Wojciech Wójcik

Tajemnicze morderstwo pod wierzchołkiem K2. Wyprawa, która przeradza się w wyścig ze śmiercią.

17 kwietnia 2020

NOWOŚĆ

Miałeś tam nie wracać, Wojciech Wójcik

Młodość szybko przemija. A za nią czai się śmierć…

20 maja 2019

NOWOŚĆ

Jezioro pełne łez, Wojciech Wójcik

Droga do prawdy jest kręta i wyboista. A na jej końcu znajduje się jezioro. Jezioro pełne łez… Powieść „Jezioro pełne łez” Wojciecha Wójcika ...

25 września 2017

NOWOŚĆ

Garść popiołu, Wojciech Wójcik

Kilka dni temu swoją premierę miała powieść "Garść popiołu" Wojciecha Wójcika. Jej akcja toczy się w szkole, a punktem wyjścia jest śmierć geografa. Tomek, młody ...

29 czerwca 2016