Okiem bibliotekarza: Milczenie czasu, Ragnar Jónasson

Autor: Grażyna B. Groyecka
Data publikacji: 12 stycznia 2018

Milczenie czasu

Autor: Ragnar Jónasson
Przekład: Paweł Kwaśniewski
Wydawnictwo: Amber
Premiera: 09 maja 2017
Liczba stron: 320

Tajemnice rodzinne

Ach, ciągnie mnie na Islandię, chociaż na islandzkich nazwiskach i nazwach własnych oko można połamać. W powieści „Milczenie czasu” jest takie właśnie nagromadzenie postaci, których historie nie od razu się łączą: Róbert i Sunna z synkiem Kjartanem, znany z innych powieści policjant Ari Thór, dziennikarka kryminalna Isrun, nieudany muzyk Snorri Ellertsson, islandzki polityk – to tylko niektóre z nich. Czytelnika nie powinno to jednak zniechęcić. Wszak szukamy punktu zaczepienia dla szybszego rozwoju akcji. Doczekamy się go, rzecz jasna, a ulubiony bohater Jónassona, policjant Ari Thór rozwiąże kolejną zagadkę. I to taką sprzed lat pięćdziesięciu, pogrążoną w mrokach niepamięci.

A akcja toczy się w nie mniej mrocznych okolicach ponurego fiordu. To pierwsza powieść Ragnara Jónassona, w którym autor tak wyraźnie podkreśla, jak długie zimy i specyficznie skandynawskie warunki pogodowe wpływają na ludzką psychikę. Islandczycy, którzy czas spędzają w Reykjaviku, w znakomitych warunkach komfortowych domów i mieszkań, mają bez porównania wygodniejsze życie niż ci, którzy decydują się na mieszkanie w osadach na skraju fiordów. Tam noce wydają się nie mieć końca, a opowieści o duchach stają się jakoś bardziej realne. Taką osadę wybiera pewne małżeństwo. Ale życie w miejscu, gdzie zimy ciągną się w nieskończoność, gdzie nie ma elektryczności (rzecz dzieje się przecież ponad pięćdziesiąt lat temu), a do najbliższych sąsiadów trzeba przedzierać się górskim, mało bezpiecznym szlakiem, nie każdemu służy. Toteż kiedy zdarzy się nieszczęście, nikt nie będzie miał wątpliwości, że chodzi o samobójstwo. Kobieta o słabej psychice nie wytrzymała trudnych warunków życia, zupełnie się załamała. I nie pomogło nawet to, że miała małego synka i kochającego męża.

Dopiero po półwieczu Ari Thór otrzyma propozycję bliższego przyjrzenia się sprawie, która być może taka oczywista nie jest. Ale tym razem praca policjanta jest mocno utrudniona. Do Siglufjordur, miasteczka, w którym mieszka i pracuje, przyjechał znany podróżnik, postać z wielkiego świata, dla miejscowej społeczności zaszczyt, ale i przekleństwo. Podróżnik ów przywiózł bowiem nie tylko wspomnienia z podróży, lecz także groźną chorobę zakaźną. Miasteczko zostało objęte kwarantanną, a tym samym odcięte od reszty świata. Ci, którzy się zarazili, poważnie chorują, są wypadki śmiertelne, sam podróżnik również umiera. Ari Thór jest wprawdzie zdrów, ale nikomu nie wolno opuszczać miasteczka, co nie wpływa korzystnie na policyjną robotę. Tymczasem życie toczy się dalej i dochodzi do innych przestępstw: śmiertelnego wypadku na drodze i porwania małego chłopca.

Czy te sprawy coś łączy? Czy Róbert, ojczym małego Kjartana, ma z tym coś wspólnego? Dlaczego dziennikarka kryminalna Isrun na prośbę policjanta jeździ do domu starców? Czy ponaddziewięćdziesięcioletni staruszek wie coś istotnego? Czy sprawy współcześnie zaistniałe mają związek z tą sprzed półwiecza? I wreszcie: jakie niespodzianki zawiera pudło ze starymi fotografiami? Na jednym ze zdjęć jest chłopak, o którym nikt nic nie wie. A w międzyczasie wypływa jeszcze sprawa dziecka oddanego do adopcji…

Powieści Jónassona są bardzo klimatyczne. I to nie tylko w dosłownym znaczeniu: wszak islandzki, surowy klimat aż się prosi, by wykorzystać jego antywalory. Sposób prowadzenia narracji, niejednoznaczni bohaterowie – to wszystko sprawia, że „Milczenie czasu” czyta się bardzo dobrze. Jónasson należy do tych nielicznych pisarzy, na których książki czekam i czytam je z prawdziwą przyjemnością. Może i dlatego, że – jak przyznaje sam autor – jego przewodniczką duchową i wzorem do naśladowania jest Agatha Christie. Jedno jest pewne: aura tajemniczości, ciekawe postaci i groza miejsc zdarzeń stanowią niezaprzeczalny walor i zachętę dla każdego, nawet bardzo wybrednego czytelnika.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Milczenie czasu" Ragnar Jónasson

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Ciemność, Ragnar Jónasson

Pod naszym patronatem ukazała się dziś powieść „Ciemność” Ragnara Jónassona, otwierająca nową trylogię islandzkiego pisarza.

20 września 2018

RECENZJA

Milczenie śniegu, Ragnar Jónasson

Powieść Ragnara Jónassona toczy się bardzo spokojnym tempem, powoli, krok po kroku odsłaniając przed czytelnikiem kolejne aspekty tej smutnej historii.

09 lutego 2018

NOWOŚĆ

Milczenie śniegu, Ragnar Jónasson

„Milczenie śniegu” to piąty tom serii kryminalnej islandzkiego pisarza Ragnara Jónassona. Jej głównym bohaterem jest Ari Thór Arason – młody policjant, który równie ...

23 stycznia 2018