Oko w oko ze złem, Kerry Daynes

Autor: Katarzyna Muszyńska
Data publikacji: 03 października 2019

Oko w oko ze złem

Autor: Kerry Daynes
Przekład: Agnieszka Walulik
Wydawnictwo: Otwarte
Premiera: 31 lipca 2019
Liczba stron: 344

Czy spojrzysz w oczy prawdziwym historiom?

Kerry Daynes to psycholog, często powoływana jako biegła w sprawach karnych i w sądach rodzinnych. W książce „Oko w oko ze złem” zdjęła przed czytelnikiem maski przestępców i sprawdziła, jakie twarze kryją się pod nimi.

Autorka rozpoczyna książkę opisem wydarzenia z początku kariery „prawie w pełni wykwalifikowanej psycholożki”. Chyba nie muszę dodawać, że nie była to sytuacja łagodnie wprowadzająca kobietę w nowe obowiązki… Daynes w swojej pracy nie doświadczyła czegoś takiego jak taryfa ulgowa dla początkujących. Ale chyba ciężko o taką, gdy trzeba pracować głównie z osobami skazanymi. Pierwszy pacjent więziennego oddziału szpitalnego, postawiony przed dwudziestoczteroletnią Kerry, ani myślał zachowywać się tego dnia lepiej (czy po prostu przyzwoicie) tylko dlatego, że kobieta dopiero rozpoczynała pracę psychologa sądowego.

Mam na uwadze, że książka jest spojrzeniem wyłącznie od strony psychologa sądowego, ale i tak zabrakło mi w niej dokładniejszych wyjaśnień opisywanych zachowań od strony psychologicznej.  Autorka w kilku przykładach powołała się na konkretne zapisy prawne czy definicje i zjawiska z nauk o umyśle człowieka, zazwyczaj objaśniając zaburzenia dotyczące danego osadzonego, ale nie uczyniła tego zasadą. 

„Oko w oko ze złem” jest opisem kilkunastu pacjentów, z którymi pracowała Daynes. Historie nie są ułożone według nałożonego na nich wyroku czy ciężaru przestępstwa, którego się dopuścili. Ale w końcu nigdy nie wiadomo, jakiego człowieka postawi przed nami życie, zwłaszcza w zawodzie związanym ze zwyrodnieniami i patologiami. Co ciekawe, autorka doświadczyła też odstępstw od normy wśród współpracowników. Sama zauważyła, że jej koledzy z pracy byli dla niej „przykładami wielu dziwacznych cech i nawyków”, których genezę również stara się wytłumaczyć czytelnikowi.

Chcąc nie chcąc, poznałam też nieco prywatnego życia psycholog sądowej. Kobieta z racji wykonywania tego zawodu doświadczyła sytuacji, które utrudniły jej życie – zarówno zawodowe, jak i prywatne. Początkowo traktowałam przedstawienie tych wydarzeń jako wadę, ponieważ nie czytałam tej książki po to, by dowiedzieć się czegoś o samej autorce, ale żeby poznać – jak wskazuje tytuł – „prawdziwe historie z akt psycholożki sądowej”. Dopiero jakiś czas po lekturze, gdy wróciłam do niej myślami, stwierdziłam, że sytuacja Daynes może ma niewiele wspólnego z tytułowymi „aktami”, ale doskonale przedstawia ryzyko wykonywania zawodu psychologa sądowego. Niemniej w trakcie czytania irytowało mnie, gdy zamiast historii osadzonego dostawałam problemy kobiety, często bez żadnego związku.

„Oko w oko ze złem” przedstawia przekrój patologii. Ich jedyną cechą wspólną jest fakt, że skazani zaszkodzili życiu lub zdrowiu innego człowieka tak, jak podpowiedziała im ich własna wyobraźnia. Kerry Daynes tłumaczy, co może być przyczyną owych fantazji, których następstwem są zbrodnie. W przypadku kryminałów czy thrillerów zachowania czarnych charakterów możemy zrzucić na wyobraźnię autora, w rzeczywistości nie mamy tego argumentu. Czy więc odważysz się stanąć oko w oko z prawdziwymi historiami z akt psycholożki sądowej?

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Oko w oko ze złem" Kerry Daynes