Osiedle marzeń, Wojciech Chmielarz

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 12 września 2016

Osiedle marzeń

Autor: Wojciech Chmielarz
Wydawnictwo: Czarne
Premiera: 14 września 2016
Liczba stron: 400

Marzenia kontra rzeczywistość

Wojciech Chmielarz zdobył w ubiegłym roku Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść „Przejęcie”, trzecią z cyklu, którego głównym bohaterem jest warszawski inspektor Jakub Mortka. A już w środę premierę będzie mieć najnowsza, czwarta część, zatytułowana „Osiedle marzeń”. Sięgnęłam po nią z ciekawością podszytą niepokojem: czy autorowi udało się utrzymać poziom poprzednich książek?

Jest w Warszawie osiedle – jedno z tych małych, zamkniętych, „eleganckich”, gdzie porządku pilnuje ochrona, a spokój jest jedną z najważniejszych wartości, za którą mieszkańcy słono płacą. Niestety, spokój bezpowrotnie znika, kiedy ginie jedna z mieszkanek osiedla. Komu wadziła wynajmująca tu pokój studentka dziennikarstwa? Czy padła ofiarą zaplanowanego morderstwa? A może ktoś zabił ją w afekcie? Sprawę rozwiązują inspektor Jakub Mortka i aspirantka Suchocka. A w międzyczasie Kochan, który nabroił w poprzednich powieściach, niejako za karę zostaje przeniesiony do „archiwum X” Komendy Głównej, gdzie ma przyjrzeć się starym, nierozwiązanym sprawom. I postanawia wszystkim udowodnić, że się co do niego mylą…

To, co zwraca uwagę jako pierwsze w powieści Chmielarza, to łatwość, z jaką autor rysuje postaci. Nawet te pojawiające się epizodycznie w jakiś sposób się wyróżniają, ale nie są przerysowane. I choć wpisują się w schematy, nie są płaskie, jednowymiarowe. Znajdziemy tu więc zapomnianego już polityka, który za wszelką cenę próbuje znów wspiąć się na szczyt. Budzi przede wszystkim niechęć – bo to płytki człowiek, który innych ludzi traktuje jak przedmioty służące spełnianiu jego zachcianek – ale też współczucie. Jest tu student, który jeszcze nie do końca wie, co tak naprawdę ma w życiu sens, i przekonuje się o tym w najboleśniejszy z możliwych sposobów. Wreszcie zdradzana żona polityka, która smutki topi w zakupach i alkoholu – idealna klisza, prawda? A jednak i w niej jest jakiś ludzki rys. Może dlatego, że sama nie do końca odnajduje się w przypisanej jej roli? Każda pojawiająca się tu postać „wystaje” poza stereotyp. No, może poza dwoma dresami, którzy aspirują do bycia przybocznymi mafioza – ci akurat w stereotyp wpisują się idealnie.

A najważniejszą postacią w powieści jest oczywiście Mortka, który bardzo ewoluował przez cały cykl. Z ponurego, głęboko nieszczęśliwego człowieka, którego poznaliśmy w „Podpalaczu”, przerodził się w pogodzonego z własnym losem policjanta, którego życie powoli nabiera barw. Pewnie, że nie jest idealne. Ale idealny nie jest też sam Mortka – i właśnie dzięki temu łatwo go polubić. To jego swoiste dojrzewanie z powieści na powieść czyni go bardzo przekonującym bohaterem. Jedyne, co mnie w kwestii postaci nieco rozczarowało, to tak mało Suchej – po „Przejęciu” miałam nadzieję, że poznamy ją nieco lepiej. Ale nie tracę nadziei, bo zakończenie „Osiedla marzeń” pozwala wierzyć, że aspirantka jeszcze się pojawi i raczej nie rozczaruje czytelników.

Tak jak każda postać ma swoje miejsce w tej powieści, tak każde, choćby najdrobniejsze wydarzenie jest tutaj ważne. Jeśli nie dla kryminalnej intrygi, to dla przedstawienia bohaterów albo dla konstrukcji powieści (na przykład stare sprawy rozwiązywane przez Kochana pełnią funkcję antraktów). Jeśli zaś chodzi o samą intrygę, to nie jest ona w „Osiedlu marzeń” tak skomplikowana, jak w poprzednich powieściach o Mortce. I bardzo dobrze, bo dzięki temu czytelnik ma możliwość zagłębić się w działania bohaterów i ich motywacje, po raz kolejny odkrywając, że ludzie nie są zbyt skomplikowani. Nawet polityka – motyw, którego w powieściach kryminalnych nie znoszę – nie jawi się w „Osiedlu marzeń” jako niezrozumiała gra o wpływy. Wprost przeciwnie: przedstawiana z perspektywy jednostki, jest bardzo łatwa do pojęcia. Nie zawodzi też zakończenie. Jak stwierdza sam Mortka: czy rozwiązanie zagadki śmierci Zuzy może być tak proste?

Najnowsza powieść laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2015 jest idealnym przykładem na to, jak dobrze wyważyć składniki: zagadkę kryminalną, warstwę obyczajową i życie osobiste postaci, by stworzyć smakowitą powieść. Po lekturze „Osiedla marzeń” utwierdzam się w przekonaniu, że Wojciech Chmielarz jest jednym z moich ulubionych polskich autorów kryminałów. A kto wie, może i ulubionym…?

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Osiedle marzeń" Wojciech Chmielarz

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Zbędni, Wojciech Chmielarz

To kolejna w literackim dorobku autora smutna książka o smutnych ludziach, od której trudno się oderwać.

24 czerwca 2024

NOWOŚĆ

Zbędni, Wojciech Chmielarz

Świat w nowej powieści Wojciecha Chmielarza jest pełen sekretów, mroku i występku.

07 czerwca 2024

NOWOŚĆ

Wampir, Wojciech Chmielarz

Nowe wydanie pierwszego tomu gliwickiego cyklu kryminałów.

13 marca 2024

RECENZJA

Zwykła przyzwoitość, Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz przyzwyczaił czytelników do tego, że jego książki trzymają poziom, i tym razem też nie zawodzi.

19 października 2023

NOWOŚĆ

Zwykła przyzwoitość, Wojciech Chmielarz

Bezimienny powraca!

11 października 2023

NOWOŚĆ

Za granicą, Wojciech Chmielarz

Opowieść o opętaniu i odrzuceniu, o tym, że nasze pragnienia mogą zniszczyć życie, a to, co wydaje się spełnieniem marzeń, szybko może stać się przekleństwem.

31 maja 2023

NOWOŚĆ

Wyrwa, Wojciech Chmielarz

Nowe, filmowe wydanie powieści.

08 marca 2023

NOWOŚĆ

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

Fragment powieści.

09 lutego 2023

NOWOŚĆ

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

„Farma lalek”, druga część cyklu z komisarzem Jakubem Mortką, powraca po dekadzie w nowej odsłonie!

08 lutego 2023

RECENZJA

Królowa Głodu, Wojciech Chmielarz

Czy ktoś, komu dobrze wychodzi tworzenie świata w powieściach sensacyjnych czy kryminałach, dźwignął wykreowanie rzeczywistości fantastycznej?

14 listopada 2022

RECENZJA

Długa noc, Wojciech Chmielarz

Autorowi doskonale wychodzi portretowanie ludzi, z wszystkimi ich niedoskonałościami i ułomnościami, które nieodmiennie fascynują.

11 lipca 2022

NOWOŚĆ

Długa noc, Wojciech Chmielarz

Długo oczekiwany powrót komisarza Jakuba Mortki!

15 czerwca 2022

NOWOŚĆ

Królowa Głodu, Wojciech Chmielarz

Chmielarz, jakiego nie znacie!

23 lutego 2022

RECENZJA

Dług honorowy, Wojciech Chmielarz

Jeśli przy „Prostej sprawie” miło spędziliście czas, to kontynuacja przygód Bezimiennego także powinna spełnić Wasze oczekiwania. Nudy na pewno nie będzie.

30 grudnia 2021

NOWOŚĆ

Dług honorowy, Wojciech Chmielarz

Pełna akcji kontynuacja losów bohaterów znanych z „Prostej sprawy”.

13 października 2021

RECENZJA

Wilkołak, Wojciech Chmielarz

Opowieść o Dawidzie Wolskim nie przyniosła mi rozczarowania, wprost przeciwnie: z książki na książkę wciągała bardziej i bardziej.

22 lipca 2021

NOWOŚĆ

Wilkołak, Wojciech Chmielarz

Wielki powrót detektywa Dawida Wolskiego!

19 maja 2021

NOWOŚĆ

Wilkołak (serial audio)

Miesiąc przed premierą książki nowy kryminał Wojciecha Chmielarza zadebiutuje jako serial audio w Empik Go!

22 kwietnia 2021

RECENZJA

Prosta sprawa, Wojciech Chmielarz

Czytelnik ma się przy tym dobrze bawić, miło spędzić czas i choć na chwilę oderwać się od tej szarej, burej, a także – zwłaszcza dziś – przygnębiającej ...

02 listopada 2020

NOWOŚĆ

Prosta sprawa, Wojciech Chmielarz

Powieść sensacyjna mistrza kryminału.

14 października 2020

RECENZJA

Wyrwa, Wojciech Chmielarz

Jest w „Wyrwie” kilka twistów, jest element kryminału, jest nawet jakiś suspens. Nie to jednak najbardziej spodobało mi się w powieści.

07 maja 2020

NOWOŚĆ

Wyrwa, Wojciech Chmielarz

Historia o tym, jak niewiele można wiedzieć o osobie, z którą dzieli się życie. I jak daleko może posunąć się człowiek postawiony w sytuacji ekstremalnej. Premiera ...

06 maja 2020

NOWOŚĆ

Wyrwa. Historia ułana (słuchowisko)

„Wyrwa. Historia Ułana” to pierwsze słuchowisko towarzyszące premierze książki.

30 kwietnia 2020

RECENZJA

Rana, Wojciech Chmielarz

Choć jest w tym barszczu trochę za dużo grzybów, to i tak smaczne danie – Wojciech Chmielarz po prostu potrafi pisać i lektura jego książek zawsze stanowi dla mnie ...

22 sierpnia 2019

WYWIAD

Wywiad z Wojciechem Chmielarzem

Właśnie ukazuje się najnowsza powieść Wojciecha Chmielarza – „Rana”. Jak mówi sam autor, to książka, która ze względu na ładunek emocjonalny, pisało mu się ...

16 sierpnia 2019

NOWOŚĆ

Rana, Wojciech Chmielarz

Podobno czas leczy rany. Jednak niektóre nigdy się nie zabliźniają... Premiera „Rany” już dziś!

14 sierpnia 2019

RECENZJA

Żmijowisko, Wojciech Chmielarz

Jest w „Żmijowisku” to, co każdy thriller mieć powinien: mrok. Mroczna jest tu atmosfera, mroczne otoczenie, mroczni bohaterowie. Wszędzie mrok.

14 maja 2018

NOWOŚĆ

Żmijowisko, Wojciech Chmielarz

Tragedia, która niszczy. Czas, który nie przynosi pocieszenia. Koniec, od którego nie ma ucieczki. Dziś premiera thrillera „Żmijowisko”.

09 maja 2018

NOWOŚĆ

Żmijowisko, Wojciech Chmielarz: fragment

Już za dwa tygodnie ukaże się thriller Wojciecha Chmielarza „Żmijowisko”. Mamy dla Was przedpremierowy fragment!

25 kwietnia 2018

WYWIAD

Wywiad z Wojciechem Chmielarzem

W ubiegłym tygodniu ukazała się nowa powieść Wojciecha Chmielarza, „Cienie”. Z tej okazji mamy dla Was rozmowę z pisarzem, w której opowiedział między innymi o ...

25 stycznia 2018

RECENZJA

Cienie, Wojciech Chmielarz

Historie poplątanych ludzkich losów z mocno rozbudowanym tłem społecznym i psychologicznym oraz mocno nakreślonymi bohaterami niektórym mogą się wydać nazbyt ...

19 stycznia 2018

NOWOŚĆ

Cienie, Wojciech Chmielarz

„Cienie”, nowa powieść laureata nagrody Wielkiego Kalibru Wojciecha Chmielarza, to piąta część cyklu o warszawskim komisarzu Jakubie Mortce. Książka ukazała się pod ...

17 stycznia 2018

RECENZJA

Zombie, Wojciech Chmielarz

Krótko mówiąc: oby tak dalej!

16 czerwca 2017

NOWOŚĆ

Zombie, Wojciech Chmielarz

Dziś powrócił także Dawid Wolski - prywatny detektyw z Gliwic, którego czytelnicy mieli okazję poznać w „Wampirze” Wojciecha Chmielarza. Tym razem wspólnie z ...

24 maja 2017

NOWOŚĆ

Osiedle marzeń, Wojciech Chmielarz

Komisarz Jakub Mortka wraca, by rozwikłać kolejną zagadkę! Trzeci z dzisiejszych patronatów to "Osiedle marzeń" - najnowsza powieść laureata Nagrody Wielkiego Kalibru ...

14 września 2016

NOWOŚĆ

Wampir, Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz, tegoroczny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru "Wampirem" otwiera nowy, gliwicki cykl kryminałów.

18 listopada 2015

RECENZJA

Wampir, Wojciech Chmielarz

Poprzednią powieść Wojciecha Chmielarza, „Przejęcie”, uznałam za kryminał społeczny. Jeśli tak, to „Wampir” jest kryminałem społecznym do kwadratu.

16 listopada 2015

RECENZJA

Przejęcie, Wojciech Chmielarz

Na początek ostrzeżenie: nie róbcie sobie zbyt długich przerw w lekturze tej powieści, bo może być wam trudno na powrót „wbić się” w akcję. Problem wynika nie z jej ...

05 stycznia 2015

NOWOŚĆ

Przejęcie, Wojciech Chmielarz

Już od dziś znajdziecie w księgarniach trzecią powieść o komisarzu Jakubie Mortce. "Przejęcie" Wojciecha Chmielarza ukazało się w serii "Ze Strachem" Wydawnictwa Czarne, ...

12 listopada 2014

RECENZJA

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz powoli wyrasta na mocną konkurencję dla polskich autorów powieści kryminalnych. Już teraz można śmiało stwierdzić, że posiadł umiejętność ...

12 lipca 2013

NOWOŚĆ

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

Swoją premierę ma też dziś druga powieść o komisarzu Mortce - "Farma lalek" Wojciecha Chmielarza. Książka ukazała się w serii "Ze Strachem" Wydawnictwa Czarne.

19 czerwca 2013

WYWIAD

Wywiad z Wojciechem Chmielarzem

"Podpalacz" to debiutancka powieść Wojciecha Chmielarza, dziennikarza i redaktora. Autor opowiedział nam, jak to jest być debiutantem i czym dla niego jest pisanie.

06 grudnia 2012

RECENZJA

Podpalacz, Wojciech Chmielarz

Nie tylko główny bohater przyciąga uwagę czytelnika. Każda postać jest tu jakaś. Przy czym to „jakaś” najczęściej bywa negatywne – trudno w „Podpalaczu” ...

30 listopada 2012

NOWOŚĆ

Podpalacz, Wojciech Chmielarz

Seryjny podpalacz atakuje Warszawę - to główny temat debiutanckiej powieści Wojciecha Chmielarza. "Podpalacz" ukazał się dziś w serii "Ze Strachem" Wydawnictwa Czarne, ...

06 listopada 2012