Ostatni, który umrze, Tess Gerritsen

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 11 kwietnia 2016

Ostatni, który umrze

Autor: Tess Gerritsen
Przekład: Jerzy Żebrowski
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 13 lutego 2015
Liczba stron: 432

Tess Gerritsen

Tess Gerritsen Amerykańska pisarka, autorka powieści tłumaczonych na ponad 30 języków, jedna z najpopularniejszych twórczyń thrillerów medycznych na świecie.Oto Tess Gerritsen. Tess Gerritsen nie od początku jest pisarką, choć od dziecka o pisaniu marzyła. Urodziła się w 1953 roku w San Diego w chińsko-...

czytaj więcej

Kiedy tracisz rodzinę, tracisz wszystko

Amerykańska pisarka Tess Gerritsen zasłynęła jako autorka thrillerów medycznych. Duża ich część składa się w cykl, którego głównymi bohaterkami są policjantka z wydziału zabójstw Jane Rizzoli i patolog sądowy Maura Isles. Cykl ten stał się nawet podstawą serialu telewizyjnego, kręconego od 2010 roku, który doczekał się już siedmiu sezonów. „Ostatni, który umrze” to już dziesiąta powieść o przygodach dwóch przyjaciółek pracujących dla bostońskiej policji.

Ale dość już statystyk. „Ostatni, który umrze” to opowieść o trójce dzieci, które wydają się mieć ogromnego pecha. Najpierw giną ich rodzice. Później – rodzice zastępczy. One same właściwie przypadkiem unikają śmieri. Czy to bardzo nieszczęśliwy zbieg okoliczności? A może ktoś, z trudnych do pojęcia przyczyn, poluje na te dzieci? Cała trójka trafia do dobrze strzeżonej szkoły Evensong, gdzie uczą się dzieci po przejściach. Tylko czy aby na pewno będą tu bezpieczne?

Na początek istotna informacja: „Ostatni, który umrze” nie jest thrillerem medycznym. Medycznych szczegółów znajdziemy tu bowiem tyle, ile w większości kryminałów: ot, pojawia się sekcja zwłok, i to wszystko. Problemy natury medycznej nie są też głównym tematem powieści, tak jak w wielu książkach Michaela Palmera czy Robina Cooka. Ta książka to po prostu klasyczny thriller z wszystkimi typowymi dla niego cechami. Po pierwsze więc: utrzymująca się nieustannie atmosfera zagrożenia. Rizzoli i Isles wciąż mają przeczucie, że dzieci nie są bezpieczne, że może się stać coś złego – i to przeczucie udziela się czytelnikom. Złowrogi klimat podsyca miejsce, w którym duża część akcji tej powieści się rozgrywa: położona gdzieś na odludziu szkoła, otoczona dziką przyrodą. Z jednej strony zamknięta dla obcych, więc teoretycznie uczniom nie powinno tu nic zagrażać. Ale co, jeśli zło kryje się wewnątrz…?

Kolejne typowe dla thrillera elementy, które odnajdziemy w powieści Tess Gerritsen, to intrygująca zagadka (czy sprawy trójki dzieci jakoś się łączą – a jeśli tak, to w jaki sposób?) oraz częste zwroty akcji, wywołujące w czytelniku dużo emocji. I choć pewne wątki sprawiają wrażenie zbyt naciąganych (nie zdradzę jakie, bo nie chcę zepsuć lektury tym z was, którzy jeszcze nie znają tej książki), całość nie nudzi – nie znajdziemy tu zbędnych dłużyzn. Niektórym czytelnikom mogą, co prawda, przeszkadzać pojawiające się niekiedy informacje o życiu prywatnym głównych bohaterek i sceny właściwie nieistotne dla fabuły (vide scysje rodziców Rizzoli), jednak nie jest ich na tyle dużo, by zmęczyły odbiorcę. I, co ważniejsze, według mnie mają głębszy sens. Jak wspomniałam, to dziesiąta część cyklu, którego bohaterkami są Jane Rizzoli i Maura Isles; po takiej liczbie książek czytelnik odczuwa już jakiś związek z bohaterami, chce poznawać ich losy nie tylko zawodowe, ale i prywatne. Nie mam więc zamiaru zżymać się na Gerritsen za tę garść informacji o życiu osobistym Jane i Maury. Warto jednak w tym miejscu dodać, że powieść „Ostatni, który umrze” można czytać bez znajomości poprzednich części cyklu. Lektura „Klubu Mefista” i „Doliny umarłych” może nieco ułatwić zrozumienie niektórych wątków, ale i bez niej fabuła jest zrozumiała.

Ponura atmosfera, nagłe zwroty akcji, dużo emocji, zaskakujące zakończenie – wszystkie te elementy znajdziemy w powieści „Ostatni, który umrze”. Czegoż chcieć więcej od thrillera? Nie dziwi mnie wcale, że Tess Gerritsen ma tak wielu fanów (jej książki regularnie zapełniają listy bestsellerów w USA i Europie). Bardzo się cieszę, że polscy fani będą mieli okazję spotkać się z pisarką we Wrocławiu na początku czerwca – Amerykanka przyjedzie na Międzynarodowy Festiwal Kryminału, by odebrać Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru. A ja chętnie posłucham, jakie jeszcze przygody zaplanowała dla swoich bohaterów.

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Ostatni, który umrze" Tess Gerritsen

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Wybrzeże szpiegów, Tess Gerritsen

Tess Gerritsen umiejętnie przeplata akcję z chwilami oddechu.

29 stycznia 2024

NOWOŚĆ

Wybrzeże szpiegów, Tess Gerritsen

Czy kobieta, która kiedyś była szpiegiem, zdoła uciec duchom swojej przeszłości?

08 stycznia 2024

RECENZJA

Wysłuchaj mnie, Tess Gerritsen

Siła „Wysłuchaj mnie” tkwi w prostocie wszystkich elementów.

16 stycznia 2023

NOWOŚĆ

Wysłuchaj mnie, Tess Gerritsen

Wyczekiwany powrót Tess Gerritsen do serii z detektyw Jane Rizzoli i lekarką medycyny sądowej Maurą Isles.

14 listopada 2022

NOWOŚĆ

Ścigana, Tess Gerritsen

Nowe wydanie powieści Tess Gerritsen!

25 listopada 2020

RECENZJA

Kształt nocy, Tess Gerritsen

„Kształt nocy” może nie jest niestrawnym daniem, ale takim, do którego się nie wraca.

10 lutego 2020

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Kształt nocy, Tess Gerritsen

Tess Gerritsen snuje przed czytelnikiem wizje nie z tego świata, wprowadza w mroczny świat złudzeń, balansuje na granicy dobra i zła.

26 listopada 2019

NOWOŚĆ

Kształt nocy, Tess Gerritsen

Każda kobieta, która znalazła się w tym domu, tam umarła... Ona może być następna. Premiera nowej powieści Tess Gerritsen już dziś!

16 października 2019

RECENZJA

Sekret, którego nie zdradzę, Tess Gerritsen

Od dawna nie bawiłem się tak dobrze, czytając rasowy thriller autora zajmującego się tylko i wyłącznie tym gatunkiem.

24 stycznia 2018

NOWOŚĆ

Sekret, którego nie zdradzę, Tess Gerritsen

„Sekret, którego nie zdradzę” Tess Gerritsen to kolejna powieść z serii opowiadającej o detektyw Jane Rizzoli i lekarce sądowej Maurze Isles. Tym razem kobiecy duet ...

25 października 2017

RECENZJA

Chirurg, Tess Gerritsen

Tess Gerritsen zrobiła coś, co wydawało się niemożliwe. Wzięła ograne motywy, włożyła je w znany wszystkim schemat i poprowadziła akcję w klasyczny sposób, nie ...

27 maja 2016

NOWOŚĆ

Odświeżona seria powieści Tess Gerritsen

Przed wrześniową premierą nowej powieści Tess Gerritsen Wydawnictwo Albatros przygotowało dla czytelników nową, odświeżoną graficznie serię jej wcześniejszych ...

12 lutego 2015

NOWOŚĆ

Czarna loteria, Tess Gerritsen

Od zeszłego tygodnia na księgarnianych półkach znajdziecie nowe wydanie powieści "Czarna loteria" Tess Gerritsen. To historia mordercy, który na swoje ofiary wybiera ...

16 września 2014

NOWOŚĆ

Dawca, Tess Gerritsen

A może macie ochotę na thriller medyczny? Od dziś w księgarniach znajdziecie trzecie już wydanie powieści "Dawca" Tess Gerritsen, uważanej za mistrzynię tego gatunku.

02 grudnia 2013

NOWOŚĆ

Ogród kości, Tess Gerritsen

Od piątku na księgarnianych półkach znajdziecie wznowienie powieści "Ogród kości" Tess Gerritsen. To historia ponurych dziewiętnastowiecznych zbrodni.

05 sierpnia 2013

NOWOŚĆ

Ostatni, który umrze, Tess Gerritsen

Od dziś w księgarniach znajdziecie nową powieść Tess Gerritsen. "Ostatni, który umrze" to historia człowieka, który ocalał z masakry. Dwukrotnie.

05 czerwca 2013

NOWOŚĆ

Nowe wydania powieści Gerritsen

Był Harlan Coben, był Lee Child, teraz przyszła kolej na Tess Gerritsen: Wydawnictwo Albatros wznowiło pięć thrillerów medycznych tej autorki - "Autopsję", "Grzesznika", ...

18 stycznia 2013

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Osaczona, Tess Gerritsen

Książka się czyta. Sama.

20 listopada 2012

NOWOŚĆ

Śladem zbrodni, Tess Gerritsen

Beryl Tavistock próbuje odkryć prawdę o śmierci swoich rodziców, agentów brytyjskiego wywiadu. Tym samym wydaje na siebie wyrok śmierci. O tym traktuje powieść ...

05 września 2012

NOWOŚĆ

Milcząca dziewczyna, Tess Gerritsen

Tess Gerritsen to jedna z najpopularniejszych autorek thrillerów medycznych. A w zeszłym tygodniu wydawnictwo Albatros uraczyło nas niespodzianką: powieścią sensacyjną ...

20 czerwca 2012

NOWOŚĆ

Osaczona, Tess Gerritsen

Dziś premiera "Osaczonej" - nie wydanego dotąd w Polsce romansu sensacyjnego Tess Gerritsen. W sam raz na Dzień Kobiet - i  pod naszym patronatem.

07 marca 2012

NOWOŚĆ

Labirynt kłamstw, Tess Gerritsen

Już dziś ma premierę Labirynt kłamstw Tess Gerritsen. To zbiorowe wydanie dwóch powieści (Telefonu o północy i Bez odwrotu) jest objęte patronatem Portalu Kryminalnego.

07 września 2011

NOWOŚĆ

Dolina umarłych, Tess Gerritsen

Od wczoraj w księgarniach można znaleźć powieść Dolina umarłych. To kolejny thriller medyczny amerykańskiej pisarki Tess Gerritsen.

11 sierpnia 2011

NOWOŚĆ

Infekcja, Tess Gerritsen

Nowy thriller medyczny Tess Gerritsen.

21 października 2009

NOWOŚĆ

Ogród kości, Tess Gerritsen

Zbrodnia z przeszłości

07 lipca 2009