W Zielonej Górze kamera miejska zarejestrowała brutalne morderstwo. Mogłoby się wydawać, że nagranie ułatwi pracę policji. Tym bardziej że nagranym napastnikiem jest Filip Trochan, znany w mieście lekarz. Podejrzenia padają jednak także na warszawskiego policjanta, Igora Brudnego, który wygląda tak samo jak doktor. Komisarza z zarzutów nie oczyszcza ani zawód, ani fakt, że mężczyzna pochodzi właśnie z Zielonej Góry. Który z mężczyzn pozwolił sobie na zszarganie reputacji oraz co było motywem tego oraz następnych brutalnych morderstw?
Przemysław Piotrowski nie jest debiutantem w kryminale, ale dopiero „Piętno” sprawiło, że o autorze zaczęło być głośniej. Nic dziwnego: ta powieść została świetnie skonstruowana zarówno pod kątem bohaterów, jak i wielowarstwowej fabuły. Autor wykreował postaci znacznie różniące się od siebie, przybliżył czytelnikowi ich przeszłość, która choć nie zawsze ma wpływ na współczesne wydarzenia, to wciąż ciekawi, nie rozwlekając fabuły. Poza tym Piotrowski często kończy rozdziały w ciekawy sposób: zdradzając przyszłe wydarzenia, a konkretnie konsekwencje podjętych przez bohatera działań – wiemy o nich, zanim on sam się o nich dowie.
Znał tę postać. Prześladowała go od dzieciństwa, od najmłodszych lat. W snach, w ciemnych zakamarkach, nawet w lustrach, których nie lubił do dziś. Rosła, tężała i rozwijała się razem z nim, zawsze pojawiała się jako cień, istota bez twarzy. Z czasem jej oblicze nabrało kształtów, ale do samego końca pozostało zamazane, przez co było jeszcze bardziej przerażające.
Głównym bohaterem „Piętna” jest Igor Brudny, komisarz przebywający na stałe w Warszawie, a jednak widoczny na nagraniu z Zielonej Góry. Wydarzenia zachodzące w toku śledztwa sprawiają, że nie postrzegamy go jako niewinnego. Ale mężczyzna jest intrygujący nie tylko ze względu na ten fakt. Autor stopniowo zdradza nam jego przeszłość, jednak robi to nie w formie retrospekcji, lecz obecnych konsekwencji wydarzeń z wczesnych lat życia bohatera. Trzeba zaznaczyć, że to właśnie one są tytułowym piętnem, odciśniętym na życiu Brudnego w dziecięcych czasach, a objawiającym się u dojrzałego mężczyzny. Policjant stara się je uleczyć, odcinając się od przeszłości, zmieniając miasto zamieszkania, a nawet imię i nazwisko. Niemniej podjęte zabiegi nie są wystarczające, aby udało mu się uciec od stygmatu z dzieciństwa.
Tropieniem mordercy zajmuje się „najlepsza grupa dochodzeniowo-śledcza w zachodniej Polsce, a może i w całym kraju”, pod dowództwem inspektora Romualda Czarneckiego. Niestety, w moim odczuciu bywa ona mankamentem powieści. Choć zespół podkreśla, że to najtrudniejsza sprawa, z jaką przyszło mu się zmierzyć, to – wbrew swemu prestiżowi – nie dostrzega wielu poszlak. Autorowi udało się ten fakt nieco wybronić: dowodzący grupą inspektor Czarnecki sam jest zaskoczony niedopatrzeniami podwładnych. Nadal jednak nieco mnie to uwierało. Drugi problem miałam z kluczowym wątkiem, którego źródło tkwi w dość medialnym temacie. Nie mogę napisać więcej, by nie zdradzić za dużo – ale gdy w powieści pojawił się właśnie ten trop, automatycznie podniosłam też autorowi poprzeczkę, bo potraktowałam taki wybór jako pójście na łatwiznę. Ostatecznie jednak przyznaję, że rozwiązanie mnie usatysfakcjonowało. Po skończeniu książki często ponownie czytam pierwszy rozdział, aby sprawdzić, jak bardzo autor zabawił się czytelnikiem. W przypadku „Piętna” ponowna lektura początku, ze świadomością „medialnego problemu” i znajomością finału, sprawiła, że zostało mi tylko uśmiechnąć się pod nosem i pogratulować Przemysławowi Piotrowskiemu.
„Piętno” jest brutalną historią, ale wciąż w ramach kryminału. Okładka może być myląca i sugerować horror bądź powieść z wątkami paranormalnymi, ale to tylko wrażenie. „Piętno” jest naprawdę satysfakcjonującym kryminałem. Po przeczytaniu powieści nie mogę zarzucić autorowi, że któryś z wątków nie został dopięty. Ale czy była to najtrudniejsza sprawa w historii prestiżowej grupy śledczej Czarneckiego? Cóż, o tym przekonamy się już w sierpniu, sprawdzając, Przemysław Piotrowski przygotował dla zespołu w „Sforze”, czyli drugiej części cyklu.
Igor Brudny powraca! I tym razem wędruje do Egiptu.
03 lipca 2024
Powrót Igora Brudnego.
13 marca 2024
Luta Karabina powraca. A jej drugie imię to… Zemsta!
25 października 2023
Podróż do Kolumbii, w którą zaprasza nas Przemysław Piotrowski, nie ma nic wspólnego z wakacyjnym urlopem – chyba że takim rodem z najgorszych koszmarów.
12 czerwca 2023
Przemysław Piotrowski wyruszył w podróż śladami kolumbijskiego seryjnego mordercy, a „La Bestia” to rezultat tej podróży.
17 maja 2023
„Prawo matki” to doskonała literatura rozrywkowa, która dosadnie (i przekonująco!) odpowiada na pytanie: co zrobisz dla swojego dziecka?
01 grudnia 2022
Pierwsza część nowego cyklu Przemysława Piotrowskiego.
23 listopada 2022
Komisarz Brudny powraca – i musi odnaleźć się w kompletnie obcym mu świecie wielkiej polityki, zgniłych układów i tajnych służb.
06 lipca 2022
Po tym, jak cudem uszedł z życiem z zasadzki psychopatycznego mordercy, Igor Brudny powoli i z trudem dochodzi do siebie.
16 listopada 2021
Przemysław Piotrowski znowu zrobił to dobrze. Znowu emocjonalnie zmiótł czytelnika.
28 października 2021
Skrzypiące pod nogami deski. Wiatr wyjący na zewnątrz. Gałęzie poruszające się za oknami. Nieprzenikniony mrok, w którym coś się czai…
13 sierpnia 2021
Cykl o komisarzu Igorze Brudnym jest jednym z lepszych przeczytanych przeze mnie nie tylko w tym roku, lecz także w życiu.
28 grudnia 2020
Ta powieść opiera się na akcji, akcji i jeszcze raz akcji.
04 grudnia 2020
Przeszłość upomni się o niego po raz ostatni. Już dziś poznamy zakończenie trylogii Przemysława Piotrowskiego!
12 listopada 2020
Zima. W lesie nieopodal Zielonej Góry odnaleziona zostaje ręka. Wstępne oględziny wskazują, że została ona… odgryziona przez człowieka.
12 sierpnia 2020
Książka tylko dla czytelników o mocnych nerwach! Odważysz się?
06 maja 2020
Umiejętność napisania dobrej powieści z akcją osadzoną w minionych czasach, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z historyczną prawdą, jest nie lada wyczynem ...
20 sierpnia 2015
Walka wywiadów, zagadka z czasów wojny, tajemnica, która może doprowadzić świat na skraj zagłady - to wszystko znajdziecie w powieści "Kod Himmlera" Przemysława ...
10 sierpnia 2015