Północna zmiana, Hanna Greń

Autor: Karolina Mondel
Data publikacji: 02 czerwca 2021

Północna zmiana

Autor: Hanna Greń
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera: 10 lutego 2021
Liczba stron: 406

Rodzina, ach rodzina

Rodzina jest uważana za podstawową komórkę życia społecznego. To najbliższe środowisko, w którym człowiek wzrasta, rozwija się i kształtuje swoją osobowość. Czy chcemy tego, czy nie, wpływ rodziny na tworzące ją jednostki jest naprawdę duży. Z jednej strony bliscy mogą być źródłem wsparcia i zrozumienia, jednak równie dobrze rodzina może mieć działanie destrukcyjne. Do tej drugiej kategorii zaliczają się Piątkowscy, bohaterowie „Północnej zmiany” Hanny Greń. 

Jednego z członków tej familii czytelnik poznaje na kartach książki dosyć szczegółowo. Dzięki temu może przekonać się, że tajemnice, niedomówienia i sprzeczki są u Piątkowskich na porządku dziennym. Jest to Inga to młoda kobieta, która wkracza w dorosłe życie z bagażem doświadczeń. Między nią a rodzicami oraz siostrą jest przepaść, którą ciężko pokonać. Dziewczyna nie może liczyć na wsparcie rodziny. Zamiast tego czuje się bezwartościowa, upokarzana, lekceważona i wykorzystywana. To dla Ingi niezrozumiałe, ale – jak się okazuje – nie wynika z jej winy. Za napiętą atmosferę w domu odpowiadają jej najbliżsi i skrywane przez nich sekrety. Ból w sercu młodej kobiety wywołuje również wspomnienie o samobójczej śmierci przyjaciela. Czy mimo to uda jej się znaleźć wewnętrzną siłę, niezbędną do tego, aby uporać się z przeszłością, stawić czoło teraźniejszości i zadbać o przyszłość?

Jedyną odskocznią dla Ingi, płaszczyzną, na której odnosi sukcesy, jest praca. Wykonuje ona zawód, który początkowo nie był szczytem jej marzeń. Chciała studiować filologię polską, ale musiała pogodzić się z tym, że rodziców było stać tylko na kształcenie jej starszej siostry Kingi (to właśnie po niej dziewczyna „odziedziczyła” swoje imię). Jednak z biegiem czasu praca w dziale księgowości zaczyna sprawiać Indze przyjemność. A momentem przełomowym staje się propozycja, jaką składa jej przełożony. Mimo obaw kobieta przystaje na jego warunki. Czy podjęta decyzja rzeczywiście odbije się pozytywnie na jej życiu zawodowym i prywatnym?

Życie dziewczyny komplikuje się jeszcze bardziej przez przypadkowe i nieoczekiwane spotkanie z niejakim Brinkiem Speedmanem – Kanadyjczykiem przybywającym do Polski w celu odszukania swojej rodziny oraz rozwikłania pewnej zagadki. Choć początkowo wydawało się to Indze zupełnie niemożliwe, okazuje się, że z młodym mężczyzną łączy ją o wiele więcej, niż kiedykolwiek myślała. 

W „Północnej zmianie” nie brakuje rozważań o tym, jakie rozterki trapią młodzieńczą duszę. Wiele jest więc o konfliktach rodzinnych, ale i o szukaniu własnej drogi, radzeniu sobie z trudnościami czy pokonywaniu własnych lęków i przekraczaniu granic. Nie brakuje też miłości, która w końcu wzbogaca życie każdego z nas. Dzięki temu, co doświadcza Inga, widzimy jak przebiega jej przemiana – z zagubionej dziewczyny w kobietę trzeźwo patrzącą na świat. I to właśnie główna bohaterka tej książki jest jej największą zaletą. Jako duży plus wskazałabym również szczegółowe opisanie Bielska-Białej, czyli miejsca, w którym toczy się akcja powieści. Widać, że autorka zna je bardzo dobrze, co pozwala jej zabrać czytelnika w podróż po mieście i nadać realnego wydźwięku wydarzeniom ukazanym w „Północnej zmianie”. 

Wszystko to dzieje się na tle ważnych zmian politycznych i społeczno-gospodarczych, do których doszło w naszym kraju w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku – bo wtedy właśnie rozgrywa się akcja powieści. Chwilami nawet wydaje się, że wydarzenia te odgrywają w książce główną rolę. Niekiedy wątek historyczny wychodzi na pierwszy plan, co dla osób niezainteresowanych tą tematyką może być nużące. Jednak trzeba podkreślić, że lektura „Północnej zmiany” daje możliwość poszerzenia wiedzy o tamtych czasach, co dla wielu może być wartością dodaną. 

„Północna zmiana” nie jest książką pełną nagłych zwrotów akcji, scen ociekających krwią czy zdarzeń trzymających w napięciu. To powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Owszem, znalazło się w niej miejsce na tajemniczą i niewyjaśnioną sprawę, a także zabójstwo i związane z nim śledztwo, jednak trzeba było na nie czekać kilka rozdziałów. Wszystko przez to, że akcja rozgrywa się niespiesznie, a początkowo akcent położony jest właśnie na warstwę obyczajową i polityczno-historyczną. Jednak warto poczekać, aby przekonać się, że autorce udało się połączyć wszystkie zaprezentowane wątki w spójną całość, którą po prostu dobrze się czyta. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Północna zmiana" Hanna Greń

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Ci, którzy zostali, Hanna Greń

Ten, kto wyrządza krzywdę, musi liczyć się z zemstą.

08 maja 2024

NOWOŚĆ

Zły wybór, Hanna Greń

Dzieci żyjące w poczuciu zagrożenia i winy, dorośli nie zawsze godni zaufania. Ofiary i kaci. Bohaterowie wrzuceni w tę kryminalną historię nie mają przed sobą łatwej ...

09 sierpnia 2023

RECENZJA

Zabójcza terapia, Hanna Greń

To właśnie powieści w stylu „Zabójczej terapii” przychodzą mi na myśl, kiedy słyszę określenie „wakacyjna lektura”.

26 czerwca 2023

NOWOŚĆ

Zabójcza terapia, Hanna Greń

Gdy zemsta oślepia, zło zbiera żniwa.

31 maja 2023

NOWOŚĆ

Światełko w tunelu, Hanna Greń

Obyczajowo-kryminalna opowieść o zawiedzionym zaufaniu oraz ludziach, którzy błądzą w labiryncie niedopowiedzeń.

17 stycznia 2023

NOWOŚĆ

Jak kamień w wodę, Hanna Greń

Nowe wydanie powieści „Jak kamień w wodę” – obyczajowo-kryminalnej opowieści o tym, jak krzywdzące bywa ocenianie po pozorach. I jak łatwo dać się zaślepić ...

14 października 2022

NOWOŚĆ

Gasnące światło, Hanna Greń

Tego, kto przeszedł przez najgęstszy mrok, nie przerazi żadna ciemność.

13 maja 2022

NOWOŚĆ

Sam w dolinie, Hanna Greń

Opowieść o sile egoizmu, braku empatii i oślepiającej mocy zła, które zdolne jest zabić w człowieku wszelkie ludzkie odruchy.

18 stycznia 2022

NOWOŚĆ

Śmiertelna dawka, Hanna Greń

Dioniza Remańska powraca!

19 października 2021

NOWOŚĆ

Północna zmiana, Hanna Greń

Rok 1980. Inga Piątkowska staje u progu dorosłego życia z niemałym bagażem doświadczeń.

16 lutego 2021

RECENZJA

Wioska kłamców, Hanna Greń

„Wioskę kłamców” czyta się szybko i bez zmęczenia, nie ma nudnych momentów czy wątków pobocznych, które niewiele wnoszą.

04 czerwca 2020

NOWOŚĆ

Więzy krwi, Hanna Greń

Kiedy tracisz rodzinę, tracisz wszystko…

12 maja 2020

NOWOŚĆ

Mam chusteczkę haftowaną, Hanna Greń

Aspirant Konstanty Nakański prowadzi sprawę zabójstwa. Śledztwo przebiega opornie, gdyż policjant nie może znaleźć żadnego powodu, dla którego ktoś miałby pozbawić ...

19 grudnia 2018

NOWOŚĆ

Cynamonowe dziewczyny, Hanna Greń

"Cynamonowe dziewczyny" Hanny Greń to opowieść o mordercy, który grasuje po Bielsku-Białej. Czy policjantom uda się go złapać? Powieść ukazała się nakładem ...

02 lutego 2016