Polowanie, Bernard Minier

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 03 stycznia 2022

Polowanie

Autor: Bernard Minier
Przekład: Monika Szewc-Osiecka
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Premiera: 09 listopada 2021
Liczba stron: 384

Bernard Minier

Bernard Minier urodził się 26 sierpnia 1960 roku w Béziers. Dorastał w Montréjeau, niewielkiej (liczącej około 3 tysięcy mieszkańców) miejscowości u podnóża Pirenejów. Chęć pisania odkrył w sobie już jako siedmiolatek, kiedy w szkole usłyszał nauczyciela czytającego „Robinsona Cruso...

czytaj więcej

Nagonka na człowieka

W lasach Ariège, departamentu położonego w sąsiedztwie Tuluzy, dochodzi do wypadku drogowego. W jesienną pełnię księżyca wracający z pracy ratownik medyczny uderza w przebiegającą jezdnię leśną zwierzynę. Niestety okazuje się, że ofiarą jest nie zwierzę, ale człowiek… w masce jelenia. Na torsie ma wyryte słowo „sprawiedliwość”. Na miejsce przyjeżdża Servaz wraz ze swoją ekipą. Szybko dowiaduje się, że ktoś urządził na młodego mężczyznę swoiste polowanie. Naznaczony głową jelenia, nagi i przerażony, został pozostawiony nocą w środku lasu, za nim zaś na łowy udali się bezlitośni, spragnieni krwi oprawcy. Myśliwi, którzy idą o krok dalej w swoim okrucieństwie: nie pragną już krwi zwierzęcej, lecz ludzkiej.

„Polowanie” to siódma część cyklu o Martinie Servazie, policjancie z francuskiej Tuluzy. Zawsze mam obawy, że zabraknie mi obiektywizmu przy recenzowaniu książek Bernarda Miniera. Z prostego powodu: to mój ulubiony autor kryminałów. Kupił mnie pierwszą swoją książką, która na polskim rynku wydawniczym ukazała się kilka lat temu. Urzekły mnie wtedy nie tylko fabuła, lecz także styl: dobry, wyważony, niepopadający w przesadną kwiecistość, ale kiedy trzeba ocierający się o liryzm. 

I tym razem jestem zadowolona z lektury. „Polowaniu” nie można bowiem zarzucić ani złej fabuły, ani braku merytoryczności, ani przegadania czy nudnego finału. Mam wrażenie, że cokolwiek wychodzi spod pióra Miniera, jest dopracowane w każdym calu. Tym razem autor poruszył bardzo ciekawy temat: samodzielnego wymierzania sprawiedliwości, kiedy państwowe instytucje zawodzą. Nie jest to temat nowatorski, wcześniej sięgali po niego także inni pisarze, chociażby Donato Carrisi w serii o Zaklinaczu. Jest to jednak temat dość dyskusyjny, który każe czytelnikowi zadać sobie pytania: Czy walka o to, by winny poniósł karę, może usprawiedliwiać zło? Czy jedyną formą niezobojętnienia na ludzką krzywdę jest w dzisiejszym świecie już tylko samosąd? 

Więc sądzicie, że jest nas tylko garstka? Że jesteśmy do tego stopnia osamotnieni? Badam teren od lat. Kraj jest gotowy. Nasze poglądy polityczne i moralne podzielają rzesze ludzi. Nie te mniejszości, które zagarnęły media, lecz milczący naród. Mamy dziesiątki sympatyków […] gotowych pójść za nami, kiedy przyjdzie pora. Czekają na sygnał. Kiedy zaczniemy działać, pójdą za nami setki, tysiące […]. Idea i możliwość zamachu stanu powoli się krystalizuje.

Przy okazji tych moralnych znaków zapytania Minier stawia także pytania natury politycznej, dotyczące wszystkich organów ścigania w swojej ojczyźnie, czyli we Francji, a dokładnie ich skuteczności. Obraz społeczeństwa w „Polowaniu” jest niezwykle aktualny, na co wskazują nie tylko wydarzenia polityczne, lecz chociażby wzmianki o pandemii. 

Nieco mniej uwagi pisarz poświęca w tej części partnerom Servaza – Samirze Cheung i Vincentowi Esperandieu. Wprowadza natomiast do zespołu nowego policjanta, Raphaela Katza, i pozwala czytelnikom śledzić dość szczegółowo prywatne losy Servaza, którego i w tej części nie ominą perypetie.

Najnowsza książka Bernarda Miniera po raz kolejny pokazuje, że ten pisarz potrafi stworzyć historię dopracowaną w każdym elemencie. Fabuła, bohaterowie, tło, problematyka i język są na dobrym poziomie. „Polowanie” niesie również pewien przekaz, choć nie jest to przekaz optymistyczny. Świat, w którym ludzie wymierzają sprawiedliwość na własną rękę, nie jest dobry. Podobnie jak świat, w którym jeden człowiek urządza polowanie na drugiego – i w sensie dosłownym, i metaforycznym. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Polowanie" Bernard Minier

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Spirala zła, Bernard Minier

„Spirala zła” to opowieść o tym, jak scenariusz filmowy, najmroczniejszy z możliwych, staje się rzeczywistością.

23 maja 2024

RECENZJA

Lucia, Bernard Minier

„Lucia” ma wszystko, co mieć powinna rasowa, inteligentna powieść kryminalna.

30 marca 2023

NOWOŚĆ

Lucia, Bernard Minier

Pierwszy tom nowej serii z porucznik Lucią Guerrero. Nietuzinkowa policjantka na tropie wyrafinowanego mordercy!

21 lutego 2023

WYDARZENIE

Spotkanie z Bernardem Minierem

Zapraszamy na spotkanie z Bernardem Minierem!

19 listopada 2021

NOWOŚĆ

Polowanie, Bernard Minier

Martin Servaz walczy o honor i własne życie.

09 listopada 2021

RECENZJA

Dolina, Bernard Minier

I tym razem Minier zaserwował mi smakowitą literacką ucztę.

26 października 2020

NOWOŚĆ

Dolina, Bernard Minier

Laureat Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru powraca z nowym śledztwem Martina Servaza!

29 września 2020

RECENZJA

Na krawędzi otchłani, Bernard Minier

„Na krawędzi otchłani” to pełnokrwista, rzetelna powieść, która poza misternie skonstruowaną intrygą, poza zbrodnią i łamigłówką kryminalną pokazuje również ...

02 grudnia 2019

NOWOŚĆ

Na krawędzi otchłani, Bernard Minier

Witajcie w Hongkongu! Witajcie w najbardziej tajemniczej firmie świata! Witajcie… na krawędzi otchłani!

15 listopada 2019

WYWIAD

Wywiad z Bernardem Minierem

Mamy dla Was rozmowę z Bernardem Minierem - tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru!

10 czerwca 2019

WYDARZENIE

Bernard Minier laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Ka

Mamy dla Was świetne wieści: tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej za całokształt twórczości, będzie Bernard Minier!

10 kwietnia 2019

RECENZJA

Siostry, Bernard Minier

Gdybym miała jednym zdaniem opisać „Siostry”, byłoby to: powieść, która nie idzie na łatwiznę.

21 lutego 2019

NOWOŚĆ

Siostry, Bernard Minier

Dziś pod naszym patronatem ukazała się piąta część cyklu o komendancie Martinie Servazie, „Siostry”.

15 stycznia 2019

RECENZJA

Noc, Bernard Minier

Bez namysłu stwierdzam, że Minier znajduje się w mojej ścisłej czołówce ulubionych „kryminalistów”. Odkąd kilka lat temu przeczytałam znakomity „Bielszy odcień ...

15 marca 2018

NOWOŚĆ

Noc, Bernard Minier

„Noc” Bernarda Miniera to czwarta część cyklu z komendantem Servazem i jego przerażające starcie z Hirtmannem. Powieść ukazała się pod naszym patronatem.

30 stycznia 2018

RECENZJA

Paskudna historia, Bernard Minier

Lektura „Paskudnej historii” pozwoliła mi zrozumieć fenomen popularności powieści Bernarda Miniera. Historia opowiedziana w najnowszej książce francuskiego autora jest ...

23 listopada 2015

NOWOŚĆ

Paskudna historia, Bernard Minier

Kilka dni temu do księgarń trafiła najnowsza książka Bernarda Miniera, „Paskudna historia”. Francuski pisarz wrócił do polskich czytelników z kolejnym trzymającym w ...

09 października 2015

NOWOŚĆ

Nie gaś światła, Bernard Minier

"Nie gaś światła" to trzecia część przygód komisarza Martina Servaza, których autorem jest francuski pisarz Bernard Minier. To także thriller o manipulacji i osaczeniu. 

23 września 2014

RECENZJA

Krąg, Bernard Minier

Jeśli ktoś lubi takie ponure, mroczne, duszne historie i kryminały poruszające trudne problemy społeczne, to „Krąg” spełnia wszystkie jego czytelnicze zachcianki.

22 maja 2013

RECENZJA

Bielszy odcień śmierci, Bernard Minier

Mimo że „Bielszy odcień śmierci” miejscami może jest zbyt rozwlekły, okazuje się bardzo wciągający.

15 maja 2013

NOWOŚĆ

Krąg, Bernard Minier

"Krąg" to drugi, po debiutanckim "Bielszym odcieniu śmierci", thriller francuskiego pisarza Bernarda Miniera.

07 maja 2013

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Bielszy odcień śmierci, Bernard

Każdy debiut to dla mnie, czytelnika, niespodzianka, pięknie zapakowany prezent, budzący ciekawość: co też autor chce mi ofiarować? Od pierwszego kontaktu zależy, czy z ...

17 kwietnia 2012

NOWOŚĆ

Bielszy odcień śmierci, Bernard Minier

 Jutro premiera francuskiego thrillera. "Bielszy odcień śmierci" to debiut bernarda Miniera, za który francuski pisarz otrzymał nagrodę dla najlepszego francuskiego ...

21 lutego 2012