Poszukiwacz Zwłok, Mieczysław Gorzka

Autor: Katarzyna Muszyńska
Data publikacji: 07 września 2023

Poszukiwacz Zwłok

Autor: Mieczysław Gorzka
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: 09 sierpnia 2023
Liczba stron: 480

Zło niejedno ma imię

„Poszukiwacz zwłok” to kolejna niezależna powieść autorstwa Mieczysława Gorzki – autora znanego najbardziej dzięki serii z komisarzem Zakrzewskim. Najnowsza książka jest kolejnym dowodem na to, że pisarz wciąż ma świeże pomysły, a jego literacki świat nie kręci się wyłącznie wokół wrocławskiego policjanta.

Zabójca nastolatek, który zawsze uderza znienacka, maltretuje, gwałci, zabija i znika. Jak złośliwy duch z samego piekła. Taki cholerny poltergeist.

Poltergeist to hałaśliwy duch, który daje o sobie znać, przesuwając meble czy wydając niepokojące dźwięki. Mieczysław Gorzka w „Poszukiwaczu zwłok” Poltergeistem nazwał seryjnego mordercę nastolatek, nieuchwytnego od kilku lat. Pojawia się znikąd, porzuca zmaltretowane ciała młodych dziewcząt w różnych miejscach, a jedynym pozostawianym przez niego śladem na miejscach zbrodni są drewniane trociny.

Sprawa Poltergeista jest przekazywana kolejnym śledczym jak kukułcze jajo. Tym razem trafia w ręce Laury Wilk, zwanej przez współpracowników Wilczycą. Pseudonim pasuje do kobiety nie tylko ze względu na nazwisko, lecz także niepokorny charakter, ułatwiający jej funkcjonowanie w męskim, często szowinistycznym środowisku. Koledzy z zespołu niekoniecznie chcą jej pomóc w poprowadzeniu śledztwa, jednak kobieta wie, że niezależnie od ich wsparcia musi robić swoje najlepiej, jak umie, aby nareszcie złapać mordercę i zapobiec kolejnym ofiarom.

Tymczasem do przyjaciela Wilczycy, psychologa Macieja Lesieckiego, zgłasza się obca kobieta z prośbą o odnalezienie ciała jej kuzynki. Maciej bowiem ma też talent do odnajdywania zmarłych. W końcu nie bez przyczyny nazywany jest Poszukiwaczem Zwłok.

Babcia zawsze go ostrzegała, żeby nie robić niczego ważnego w czasie burzy. Wtedy diabli grają w kręgle i szukają wspólników do gry. Kogo wybiorą, ten długo będzie miał kłopoty.

„Poszukiwacz zwłok” to książka nieoczywista. Niby mamy tu konkretnego zbrodniarza, właśnie poszukiwanego Poltergeista, niby chodzi o popełniane przez niego morderstwa – ale jest on tylko przyczyną działań innych bohaterów, wręcz przykrywką dla poważniejszych zagrań śledczych. Można powiedzieć, że „Poszukiwacz zwłok” to historia mordercy, który wyciąga na jaw prawdziwą naturę „prawych” bohaterów.

Dzień zaczął się kiepsko, a potem było tylko gorzej.

Mieczysław Gorzka przedstawia różne perspektywy władzy i możliwości korzystania z siły – oczywiście nie zawsze w słusznym celu. Dzięki temu skonstruował ciekawe postaci. Ale w pewnym momencie zaczęło mnie przerastać to, że żaden bohater nie jest jednoznacznie dobry. Może dlatego trudno mi było wracać do tej książki – choć chciałam poznać rozwiązanie tej sprawy, to wchodzenie w mroczny świat korupcji i nieprawych działań dla własnej korzyści było bolesne. Czasem wręcz zaczynałam się zastanawiać, czy aby na pewno najgorszym bohaterem jest tu poszukiwany za morderstwa Poltergeist.

Pomóc możesz sobie tylko sam.

Ostatecznie jednak jestem pełna podziwu dla autora za skonstruowanie tak skomplikowanej fabuły i umiejętne poprowadzenie przez nią czytelnika aż do satysfakcjonującego zakończenia. Czy „Poszukiwacz zwłok” jest historią angażującą? Tak. Czy trzeba się na niej skupiać, bo autor miesza? Jak najbardziej. Czy na koniec okazuje się, że to wszystko miało sens? Oczywiście. Czy Mieczysław Gorzka pozostawił sobie otwartą furtkę do stworzenia cyklu? Być może…

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Poszukiwacz Zwłok" Mieczysław Gorzka

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Nie Anioł, Mieczysław Gorzka

Na jednym z wrocławskich osiedli zamordowany zostaje dawny kolega nadkomisarza Marcina Zakrzewskiego.

16 kwietnia 2024

NOWOŚĆ

Ostatni świt, Mieczysław Gorzka

Zakończenie bestsellerowej kryminalnej trylogii pt. „Wściekłe psy”.

06 grudnia 2023

NOWOŚĆ

Poszukiwacz zwłok, Mieczysław Gorzka

Walka o życie w świecie, gdzie wrogowie pozostają wrogami, na przyjaciół nie można liczyć, a za rogiem czai się nieuchwytny zabójca.

09 sierpnia 2023

RECENZJA

Krwawnica, Mieczysław Gorzka

„Krwawnica” zdecydowanie nie jest klasycznym kryminałem, ani nawet thrillerem. Ma w sobie elementy horroru, przy których moja wyobraźnia intensywnie pracowała.

10 lipca 2023

NOWOŚĆ

Burza, Mieczysław Gorzka

Nadciąga BURZA. Prawdziwa nawałnica.

12 maja 2023

NOWOŚĆ

Lilie, Mieczysław Gorzka

Nadkomisarz Marcin Zakrzewski powraca!

16 listopada 2022

NOWOŚĆ

Krwawnica, Mieczysław Gorzka

Mieczysław Gorzka zabiera nas w mroczny świat kłamstw i szaleństwa, w którym nic nie jest tym czym się wydaje…

12 maja 2022

NOWOŚĆ

Dziewięć, Mieczysław Gorzka

„Dziewięć” to kontynuacja bestsellerowego „Polowania na psy” z charyzmatycznym komisarzem Marcinem Zakrzewskim w roli głównej i drugi kryminał z cyklu „Wściekłe ...

15 grudnia 2021

RECENZJA

Polowanie na psy, Mieczysław Gorzka

Gatunkowo „Polowanie na psy” sytuuje się gdzieś na pograniczu.

28 czerwca 2021

NOWOŚĆ

Polowanie na psy, Mieczysław Gorzka

Komisarz Marcin Zakrzewski, bohater bestsellerowego cyklu kryminalnego „Cienie przeszłości“ powraca!

19 maja 2021

WYWIAD

Wywiad z Mieczysławem Gorzką

„Zło i występek towarzyszą ludziom od tysiącleci. Taką mamy naturę” – mamy dla Was rozmowę z Mieczysławem Gorzką.

07 maja 2021

NOWOŚĆ

Totentanz, Mieczysław Gorzka

Policjanci Marcin Zakrzewski, Paulina Czerny i Parol Szawczak powracają w trzeciej części cyklu kryminalnego „Cienie przeszłości”.

26 maja 2020

RECENZJA

Martwy sad, Mieczysław Gorzka

Mieczysław Gorzka wykorzystuje bowiem to, co najbardziej w kryminałach lubimy: mroczną zagadkę z przeszłości, i doprawia ją skomplikowanym życiem uczuciowym głównego ...

20 lutego 2020

NOWOŚĆ

Iluzja, Mieczysław Gorzka

Seria brutalnych morderstw, pozornie niepowiązane ze sobą ofiary, brak wyraźnego motywu zbrodni. Sprawca nie zostawia po sobie żadnych śladów, oprócz tych, które chce ...

21 listopada 2019