Prosta sprawa, Wojciech Chmielarz

Autor: Marcin Dorochowicz
Data publikacji: 02 listopada 2020

Prosta sprawa

Autor: Wojciech Chmielarz
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera: 14 października 2020
Liczba stron: 384

Chmielarz w wydaniu sensacyjnym 

Historia początkowo pisana i publikowana w kawałkach na Facebooku doczekała się wersji papierowej, poprawionej i rozbudowanej oczywiście. I tak oto mamy drugą po „Wyrwie” powieść Wojciecha Chmielarza w roku 2020. To także kolejna samodzielna historia, która nie jest częścią żadnego cyklu. Przynajmniej na razie.

Główny bohater przyjeżdża do Jeleniej Góry, by oddać dług przyjacielowi, Prostemu. Na miejscu okazuje się, że przyjaciela nie ma. Zniknął. Są za to gangsterzy, mafia i niebezpieczne sytuacje, w które główny bohater bardzo szybko się wplątuje. Z pomocą przychodzi mu początkowo nieufna agentka ABW Justyna.

Przyznam się do czegoś: od zawsze lubiłem oglądać filmy i seriale sensacyjne, takie, w których dużo się dzieje. Ta sympatia jednak nie przenosi się na książki sensacyjne. Prawdę mówiąc nie wiem, z czego to wynika. Być może jest tak dlatego, że od dawna czytam kryminały i thrillery, w których akcja nie pędzi w szybkim tempie, a bohaterowie dochodzą do rozwiązania intrygi stopniowo. I tak jakoś się przyzwyczaiłem, w tym się rozsiadłem. Zabierając się za lekturę „Prostej sprawy”, wiedziałem, z czym będę miał do czynienia, ale i tak potrzebowałem chwili, by przestawić się, że choć mam w rękach powieść Chmielarza, tym razem nie będę śledził gęstej historii, w której na pierwszy plan wysuwają się ludzkie dramaty, sekrety i tajemnice z przeszłości, tylko dynamiczną powieść akcji, na wzór książek Lee Childa. Tego podobieństwa nie da się przeoczyć: przyjeżdża facet do miasta, naraża się bandytom i za chwilę musi uciekać przed wszystkimi i na dodatek znaleźć przyjaciela, przy okazji nie dając się zabić. Zadziera przy tym z mafią polską, czeską, a nawet romską. Nie należy się tu spodziewać tego, do czego przyzwyczaił nas Wojciech Chmielarz w poprzednich książkach, to nie ten gatunek. „Prosta sprawa” ma być dobrą rozrywką, która oderwie nas od codzienności.

Głównym bohaterem powieści jest... no właśnie, nie wiemy, kim jest ani jak się nazywa główny bohater. Wiemy za to, że przyciąga kłopoty, ale potrafi też o siebie zadbać. Ma dobrą orientację w terenie, zna podziemie przestępcze – to taki typowy bohater dzieł sensacyjnych. Podoba mi się jednak to, że Chmielarz mimo przyjętej konwencji nie przesadził. Bo o ile można się zastanawiać, czy sposób, w jaki bohater wydostaje się z tarapatów, zadziałałby w „realu”, o tyle trzeba przyznać, że główna postać nie jest niezniszczalnym superbohaterem. Nie jest tak, że facet położy wszystkich i w dowolnej liczbie. To człowiek myślący, który potrafi kalkulować, oceniać sytuację i zachowywać się odpowiednio do niej. 

Absolutnie nie mam autorowi za złe, że tym razem postawił na dynamiczną powieść akcji, a nie gęsty i pełen tajemnic thriller. Lubię, gdy pisarz próbuje swoich sił w czymś innym niż to, z czym do tej pory był kojarzony. Dzięki temu czytelnicy mogą go poznać od innej strony i dostrzec talent, o którym wcześniej nie mieli okazji się przekonać. Co pokazała mi lektura „Prostej sprawy”? To, że Wojciech Chmielarz oprócz portretowania ludzkich dramatów, tajemnic i powiązanych z nimi tragedii potrafi również dostarczyć fajnej, stricte rozrywkowej, dynamicznej opowieści okraszonej humorem. Oczywiście są tu ograne elementy, takie jak bohater, któremu zawsze udaje się jakoś wybrnąć z kłopotów, czy służby, które słabo sobie radzą i bez pomocy tkwiłyby w miejscu. Ale hej – przecież to ma być rozrywka. Czytelnik ma się przy tym dobrze bawić, miło spędzić czas i choć na chwilę oderwać się od tej szarej, burej, a także – zwłaszcza dziś – przygnębiającej rzeczywistości. I „Prosta sprawa” wywiązuje się z tego zadania bardzo dobrze. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Wampir, Wojciech Chmielarz

Nowe wydanie pierwszego tomu gliwickiego cyklu kryminałów.

13 marca 2024

RECENZJA

Zwykła przyzwoitość, Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz przyzwyczaił czytelników do tego, że jego książki trzymają poziom, i tym razem też nie zawodzi.

19 października 2023

NOWOŚĆ

Zwykła przyzwoitość, Wojciech Chmielarz

Bezimienny powraca!

11 października 2023

NOWOŚĆ

Za granicą, Wojciech Chmielarz

Opowieść o opętaniu i odrzuceniu, o tym, że nasze pragnienia mogą zniszczyć życie, a to, co wydaje się spełnieniem marzeń, szybko może stać się przekleństwem.

31 maja 2023

NOWOŚĆ

Wyrwa, Wojciech Chmielarz

Nowe, filmowe wydanie powieści.

08 marca 2023

NOWOŚĆ

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

Fragment powieści.

09 lutego 2023

NOWOŚĆ

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

„Farma lalek”, druga część cyklu z komisarzem Jakubem Mortką, powraca po dekadzie w nowej odsłonie!

08 lutego 2023

RECENZJA

Królowa Głodu, Wojciech Chmielarz

Czy ktoś, komu dobrze wychodzi tworzenie świata w powieściach sensacyjnych czy kryminałach, dźwignął wykreowanie rzeczywistości fantastycznej?

14 listopada 2022

RECENZJA

Długa noc, Wojciech Chmielarz

Autorowi doskonale wychodzi portretowanie ludzi, z wszystkimi ich niedoskonałościami i ułomnościami, które nieodmiennie fascynują.

11 lipca 2022

NOWOŚĆ

Długa noc, Wojciech Chmielarz

Długo oczekiwany powrót komisarza Jakuba Mortki!

15 czerwca 2022

NOWOŚĆ

Królowa Głodu, Wojciech Chmielarz

Chmielarz, jakiego nie znacie!

23 lutego 2022

RECENZJA

Dług honorowy, Wojciech Chmielarz

Jeśli przy „Prostej sprawie” miło spędziliście czas, to kontynuacja przygód Bezimiennego także powinna spełnić Wasze oczekiwania. Nudy na pewno nie będzie.

30 grudnia 2021

NOWOŚĆ

Dług honorowy, Wojciech Chmielarz

Pełna akcji kontynuacja losów bohaterów znanych z „Prostej sprawy”.

13 października 2021

RECENZJA

Wilkołak, Wojciech Chmielarz

Opowieść o Dawidzie Wolskim nie przyniosła mi rozczarowania, wprost przeciwnie: z książki na książkę wciągała bardziej i bardziej.

22 lipca 2021

NOWOŚĆ

Wilkołak, Wojciech Chmielarz

Wielki powrót detektywa Dawida Wolskiego!

19 maja 2021

NOWOŚĆ

Wilkołak (serial audio)

Miesiąc przed premierą książki nowy kryminał Wojciecha Chmielarza zadebiutuje jako serial audio w Empik Go!

22 kwietnia 2021

NOWOŚĆ

Prosta sprawa, Wojciech Chmielarz

Powieść sensacyjna mistrza kryminału.

14 października 2020

RECENZJA

Wyrwa, Wojciech Chmielarz

Jest w „Wyrwie” kilka twistów, jest element kryminału, jest nawet jakiś suspens. Nie to jednak najbardziej spodobało mi się w powieści.

07 maja 2020

NOWOŚĆ

Wyrwa, Wojciech Chmielarz

Historia o tym, jak niewiele można wiedzieć o osobie, z którą dzieli się życie. I jak daleko może posunąć się człowiek postawiony w sytuacji ekstremalnej. Premiera ...

06 maja 2020

NOWOŚĆ

Wyrwa. Historia ułana (słuchowisko)

„Wyrwa. Historia Ułana” to pierwsze słuchowisko towarzyszące premierze książki.

30 kwietnia 2020

RECENZJA

Rana, Wojciech Chmielarz

Choć jest w tym barszczu trochę za dużo grzybów, to i tak smaczne danie – Wojciech Chmielarz po prostu potrafi pisać i lektura jego książek zawsze stanowi dla mnie ...

22 sierpnia 2019

WYWIAD

Wywiad z Wojciechem Chmielarzem

Właśnie ukazuje się najnowsza powieść Wojciecha Chmielarza – „Rana”. Jak mówi sam autor, to książka, która ze względu na ładunek emocjonalny, pisało mu się ...

16 sierpnia 2019

NOWOŚĆ

Rana, Wojciech Chmielarz

Podobno czas leczy rany. Jednak niektóre nigdy się nie zabliźniają... Premiera „Rany” już dziś!

14 sierpnia 2019

RECENZJA

Żmijowisko, Wojciech Chmielarz

Jest w „Żmijowisku” to, co każdy thriller mieć powinien: mrok. Mroczna jest tu atmosfera, mroczne otoczenie, mroczni bohaterowie. Wszędzie mrok.

14 maja 2018

NOWOŚĆ

Żmijowisko, Wojciech Chmielarz

Tragedia, która niszczy. Czas, który nie przynosi pocieszenia. Koniec, od którego nie ma ucieczki. Dziś premiera thrillera „Żmijowisko”.

09 maja 2018

NOWOŚĆ

Żmijowisko, Wojciech Chmielarz: fragment

Już za dwa tygodnie ukaże się thriller Wojciecha Chmielarza „Żmijowisko”. Mamy dla Was przedpremierowy fragment!

25 kwietnia 2018

WYWIAD

Wywiad z Wojciechem Chmielarzem

W ubiegłym tygodniu ukazała się nowa powieść Wojciecha Chmielarza, „Cienie”. Z tej okazji mamy dla Was rozmowę z pisarzem, w której opowiedział między innymi o ...

25 stycznia 2018

RECENZJA

Cienie, Wojciech Chmielarz

Historie poplątanych ludzkich losów z mocno rozbudowanym tłem społecznym i psychologicznym oraz mocno nakreślonymi bohaterami niektórym mogą się wydać nazbyt ...

19 stycznia 2018

NOWOŚĆ

Cienie, Wojciech Chmielarz

„Cienie”, nowa powieść laureata nagrody Wielkiego Kalibru Wojciecha Chmielarza, to piąta część cyklu o warszawskim komisarzu Jakubie Mortce. Książka ukazała się pod ...

17 stycznia 2018

RECENZJA

Zombie, Wojciech Chmielarz

Krótko mówiąc: oby tak dalej!

16 czerwca 2017

NOWOŚĆ

Zombie, Wojciech Chmielarz

Dziś powrócił także Dawid Wolski - prywatny detektyw z Gliwic, którego czytelnicy mieli okazję poznać w „Wampirze” Wojciecha Chmielarza. Tym razem wspólnie z ...

24 maja 2017

NOWOŚĆ

Osiedle marzeń, Wojciech Chmielarz

Komisarz Jakub Mortka wraca, by rozwikłać kolejną zagadkę! Trzeci z dzisiejszych patronatów to "Osiedle marzeń" - najnowsza powieść laureata Nagrody Wielkiego Kalibru ...

14 września 2016

RECENZJA

Osiedle marzeń, Wojciech Chmielarz

Najnowsza powieść laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2015 jest idealnym przykładem na to, jak dobrze wyważyć składniki: zagadkę kryminalną, warstwę obyczajową i życie ...

12 września 2016

NOWOŚĆ

Wampir, Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz, tegoroczny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru "Wampirem" otwiera nowy, gliwicki cykl kryminałów.

18 listopada 2015

RECENZJA

Wampir, Wojciech Chmielarz

Poprzednią powieść Wojciecha Chmielarza, „Przejęcie”, uznałam za kryminał społeczny. Jeśli tak, to „Wampir” jest kryminałem społecznym do kwadratu.

16 listopada 2015

RECENZJA

Przejęcie, Wojciech Chmielarz

Na początek ostrzeżenie: nie róbcie sobie zbyt długich przerw w lekturze tej powieści, bo może być wam trudno na powrót „wbić się” w akcję. Problem wynika nie z jej ...

05 stycznia 2015

NOWOŚĆ

Przejęcie, Wojciech Chmielarz

Już od dziś znajdziecie w księgarniach trzecią powieść o komisarzu Jakubie Mortce. "Przejęcie" Wojciecha Chmielarza ukazało się w serii "Ze Strachem" Wydawnictwa Czarne, ...

12 listopada 2014

RECENZJA

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz powoli wyrasta na mocną konkurencję dla polskich autorów powieści kryminalnych. Już teraz można śmiało stwierdzić, że posiadł umiejętność ...

12 lipca 2013

NOWOŚĆ

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

Swoją premierę ma też dziś druga powieść o komisarzu Mortce - "Farma lalek" Wojciecha Chmielarza. Książka ukazała się w serii "Ze Strachem" Wydawnictwa Czarne.

19 czerwca 2013

WYWIAD

Wywiad z Wojciechem Chmielarzem

"Podpalacz" to debiutancka powieść Wojciecha Chmielarza, dziennikarza i redaktora. Autor opowiedział nam, jak to jest być debiutantem i czym dla niego jest pisanie.

06 grudnia 2012

RECENZJA

Podpalacz, Wojciech Chmielarz

Nie tylko główny bohater przyciąga uwagę czytelnika. Każda postać jest tu jakaś. Przy czym to „jakaś” najczęściej bywa negatywne – trudno w „Podpalaczu” ...

30 listopada 2012

NOWOŚĆ

Podpalacz, Wojciech Chmielarz

Seryjny podpalacz atakuje Warszawę - to główny temat debiutanckiej powieści Wojciecha Chmielarza. "Podpalacz" ukazał się dziś w serii "Ze Strachem" Wydawnictwa Czarne, ...

06 listopada 2012