Siostry, Bernard Minier

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 21 lutego 2019

Siostry

Autor: Bernard Minier
Przekład: Monika Szewc-Osiecka
Wydawnictwo: Rebis
Premiera: 15 stycznia 2019
Liczba stron: 368
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Bernard Minier

Bernard Minier urodził się 26 sierpnia 1960 roku w Béziers. Dorastał w Montréjeau, niewielkiej (liczącej około 3 tysięcy mieszkańców) miejscowości u podnóża Pirenejów. Chęć pisania odkrył w sobie już jako siedmiolatek, kiedy w szkole usłyszał nauczyciela czytającego „Robinsona Cruso...

czytaj więcej

Pisarz i śmierć

Choć Bernard Minier zadebiutował stosunkowo niedawno, bo w 2011 roku, dość szybko stał się jednym z najpopularniejszych francuskich autorów powieści kryminalnych. „Siostry” są piątą częścią cyklu, którego głównym bohaterem jest Martin Servaz. I pełnokrwistym kryminałem, który spełnił podkładane w nim nadzieje.

Akcja powieści rozgrywa się w dwóch planach czasowych: w roku 1993 i współcześnie. Ćwierć wieku wcześniej na brzegu Garonny zostają znalezione zwłoki dwóch sióstr, Ambre i Alice. Dziewczyny są przebrane w pierwszokomunijne sukienki i upozowane. Szybko okazuje się, że to niemal wierna realizacja sceny z powieści kryminalnej Erika Langa, którego siostry były fankami. Martin Servaz stawia wówczas pierwsze kroki w tuluskiej policji, a sprawa sióstr jest jego pierwszym poważnym śledztwem. Intuicja podpowiada mu, że Lang ma ze sprawą więcej wspólnego niż tylko stworzenie inspiracji dla mordercy. Jak to jednak udowodnić…?

Mija ćwierć wieku. Policja przyjmuje zgłoszenie o śmierci pewnej kobiety. Okazuje się, że zmarła (rzecz jasna również w nietypowych okolicznościach) to… żona Erika Langa. Czy sprawa sprzed lat ma z tą śmiercią cokolwiek wspólnego? A może tym razem przeczucie myli Servaza? 

Gdybym miała jednym zdaniem opisać „Siostry”, byłoby to: powieść, która nie idzie na łatwiznę. Minier wykorzystał bowiem w swojej powieści kilka chwytów znanych z innych książek – ale zrobił to inaczej niż większość pisarzy. Weźmy na przykład dwie perspektywy czasowe. Gros autorów wykorzystujących ten element po prostu przeplata wydarzenia z różnych czasów, podbijając w ten sposób tempo powieści i zmuszając czytelnika do nieustannego skupienia. Tymczasem Minier po prostu przedstawia dwie historie: najpierw tę z roku 1993, później współczesną, by w finale spiąć je klamrą. Nieco osłabia to dynamikę opowieści, pozwala natomiast czytelnikowi z uwagą śledzić każdy krok policjantów i poświęcić czas szczegółom, niejednokrotnie bardzo istotnym.

Drugi element pojawiający się w „Siostrach” i często wykorzystywany w powieściach kryminalnych to pisarz jako jeden z bohaterów. Aż kusi, by włączyć w fabułę fragmenty jego fikcyjnych powieści, prawda? Nic z tego, Minier nie idzie na łatwiznę. Wplata natomiast w treść wrażenia Servaza z lektury powieści Langa:

Nawet jeśli Lang sięgał czasem po wyświechtane wzorce, miał dość inwencji, by podlać nieco mdłe elementy pikantnym sosem oraz wystarczająco dużo szaleństwa, by tchnąć w swoje powieści prawdziwe życie. Ostatecznie zatem gęstość, siła i spójność tego świata, wydanego na łup okrucieństwa, zbrodni i destrukcji, nie podlegały dyskusji.

Lang z dużą sprawnością potrafił zasiać w umyśle czytelnika narastające poczucie niepewności i niepokoju.

Dokładnie te same słowa mogłyby posłużyć do opisu powieści Miniera, są więc swego rodzaju ironiczną autoanalizą. 

Doceniam tę odmienność. Jednak największe wrażenie zrobiło na mnie co innego: atmosfera – spokojna, ale ze strony na stronę gęstniejąca coraz bardziej, budząca w odbiorcy coraz większy niepokój i coraz mocniej w niego uderzająca. Może dlatego od tej historii trudno mi było się oderwać. Długo też wydawało mi się, że to nie będzie powieść, w której cokolwiek mnie zaskoczy, że do prawdy o śmierci sióstr dojdziemy stopniowo, razem z Servazem odkrywając krok po kroku kolejne elementy tej historii (a także odsłaniając kolejne informacje o życiu policjanta). Tymczasem w zakończeniu autor pokazał czytelnikom figę. 

Jeśli więc szukacie powieści z szybkim tempem i nagłymi zwrotami akcji, „Siostry” raczej się Wam nie spodobają – akcja przyspiesza dopiero w kilku ostatnich rozdziałach (za to rozpędza się niczym samochód wyścigowy). Wcześniej lektura przypomina raczej jazdę starym pociągiem. Jest niespiesznie, zatrzymujemy się często, ale za to mamy czas popatrzeć za okno i porozmyślać… 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Siostry" Bernard Minier

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Spirala zła, Bernard Minier

„Spirala zła” to opowieść o tym, jak scenariusz filmowy, najmroczniejszy z możliwych, staje się rzeczywistością.

23 maja 2024

RECENZJA

Lucia, Bernard Minier

„Lucia” ma wszystko, co mieć powinna rasowa, inteligentna powieść kryminalna.

30 marca 2023

NOWOŚĆ

Lucia, Bernard Minier

Pierwszy tom nowej serii z porucznik Lucią Guerrero. Nietuzinkowa policjantka na tropie wyrafinowanego mordercy!

21 lutego 2023

RECENZJA

Polowanie, Bernard Minier

Najnowsza książka Bernarda Miniera po raz kolejny pokazuje, że ten pisarz potrafi stworzyć historię dopracowaną w każdym elemencie.

03 stycznia 2022

WYDARZENIE

Spotkanie z Bernardem Minierem

Zapraszamy na spotkanie z Bernardem Minierem!

19 listopada 2021

NOWOŚĆ

Polowanie, Bernard Minier

Martin Servaz walczy o honor i własne życie.

09 listopada 2021

RECENZJA

Dolina, Bernard Minier

I tym razem Minier zaserwował mi smakowitą literacką ucztę.

26 października 2020

NOWOŚĆ

Dolina, Bernard Minier

Laureat Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru powraca z nowym śledztwem Martina Servaza!

29 września 2020

RECENZJA

Na krawędzi otchłani, Bernard Minier

„Na krawędzi otchłani” to pełnokrwista, rzetelna powieść, która poza misternie skonstruowaną intrygą, poza zbrodnią i łamigłówką kryminalną pokazuje również ...

02 grudnia 2019

NOWOŚĆ

Na krawędzi otchłani, Bernard Minier

Witajcie w Hongkongu! Witajcie w najbardziej tajemniczej firmie świata! Witajcie… na krawędzi otchłani!

15 listopada 2019

WYWIAD

Wywiad z Bernardem Minierem

Mamy dla Was rozmowę z Bernardem Minierem - tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru!

10 czerwca 2019

WYDARZENIE

Bernard Minier laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Ka

Mamy dla Was świetne wieści: tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej za całokształt twórczości, będzie Bernard Minier!

10 kwietnia 2019

NOWOŚĆ

Siostry, Bernard Minier

Dziś pod naszym patronatem ukazała się piąta część cyklu o komendancie Martinie Servazie, „Siostry”.

15 stycznia 2019

RECENZJA

Noc, Bernard Minier

Bez namysłu stwierdzam, że Minier znajduje się w mojej ścisłej czołówce ulubionych „kryminalistów”. Odkąd kilka lat temu przeczytałam znakomity „Bielszy odcień ...

15 marca 2018

NOWOŚĆ

Noc, Bernard Minier

„Noc” Bernarda Miniera to czwarta część cyklu z komendantem Servazem i jego przerażające starcie z Hirtmannem. Powieść ukazała się pod naszym patronatem.

30 stycznia 2018

RECENZJA

Paskudna historia, Bernard Minier

Lektura „Paskudnej historii” pozwoliła mi zrozumieć fenomen popularności powieści Bernarda Miniera. Historia opowiedziana w najnowszej książce francuskiego autora jest ...

23 listopada 2015

NOWOŚĆ

Paskudna historia, Bernard Minier

Kilka dni temu do księgarń trafiła najnowsza książka Bernarda Miniera, „Paskudna historia”. Francuski pisarz wrócił do polskich czytelników z kolejnym trzymającym w ...

09 października 2015

NOWOŚĆ

Nie gaś światła, Bernard Minier

"Nie gaś światła" to trzecia część przygód komisarza Martina Servaza, których autorem jest francuski pisarz Bernard Minier. To także thriller o manipulacji i osaczeniu. 

23 września 2014

RECENZJA

Krąg, Bernard Minier

Jeśli ktoś lubi takie ponure, mroczne, duszne historie i kryminały poruszające trudne problemy społeczne, to „Krąg” spełnia wszystkie jego czytelnicze zachcianki.

22 maja 2013

RECENZJA

Bielszy odcień śmierci, Bernard Minier

Mimo że „Bielszy odcień śmierci” miejscami może jest zbyt rozwlekły, okazuje się bardzo wciągający.

15 maja 2013

NOWOŚĆ

Krąg, Bernard Minier

"Krąg" to drugi, po debiutanckim "Bielszym odcieniu śmierci", thriller francuskiego pisarza Bernarda Miniera.

07 maja 2013

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Bielszy odcień śmierci, Bernard

Każdy debiut to dla mnie, czytelnika, niespodzianka, pięknie zapakowany prezent, budzący ciekawość: co też autor chce mi ofiarować? Od pierwszego kontaktu zależy, czy z ...

17 kwietnia 2012

NOWOŚĆ

Bielszy odcień śmierci, Bernard Minier

 Jutro premiera francuskiego thrillera. "Bielszy odcień śmierci" to debiut bernarda Miniera, za który francuski pisarz otrzymał nagrodę dla najlepszego francuskiego ...

21 lutego 2012