Śmiertelne kłamstwa, Sarah A. Denzil

Autor: Justyna Nowicka
Data publikacji: 17 września 2020

Śmiertelne kłamstwa

Autor: Sarah A. Denzil
Przekład: Joanna Grabarek
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 02 lipca 2020
Liczba stron: 376

Czegokolwiek się dowiesz…

Mała wioska, hermetyczna społeczność i tajemnica, która od dziesięciu lat trawi jej mieszkańców. Atmosfera pełna wrogości, niechęci i wzajemnych oskarżeń. Nienawistne spojrzenia, półsłówka i dwuznaczne komentarze. To idealny opis powieści „Śmiertelne kłamstwa” Sarah A. Denzil.

Heather opiekuje się chorą, umierającą matką. Na jej prośbę usiłuje skontaktować się ze swoją siostrą, Rosie. Relacje obu młodych kobiet nie są najlepsze od momentu, gdy dziesięć lat temu zaginął ich przyjaciel, Samuel. Młodsza z sióstr, Heather, była bowiem świadkiem, jak Rosie wróciła tamtej nocy ukradkiem do domu – w ubłoconych i postrzępionych ubraniach, ewidentnie w szoku. Od tamtej pory nie jest w stanie do końca zaufać siostrze. Kobiety zresztą już od wczesnego dzieciństwa bardzo się od siebie różniły. 

 

Nazywam się Rose i od dzieciństwa nienawidzę  tego imienia. Róże są zbyt ułożone. Poza tym to typowe kwiaty na walentynki. Często rozmawiałyśmy z Heather o tym, że mama nadała nam imiona odwrotnie, bo ja jestem bardziej jak wrzos,  ona – jak róża, ale niestety, stało się.

 

Dla obu sióstr to bardzo trudne spotkanie. Mają sobie bardzo dużo do powiedzenia, jednak brak im odwagi, by to zrobić. Kiedy umiera ich matka, wizytę składa im miejscowy policjant. Mężczyzna w dość jednoznaczny sposób zachęca je, by opuściły wioskę, gdyż nie są tu mile widziane. Heather rozpoczyna prywatne śledztwo, by sprawdzić, co tak naprawdę wydarzyło się przed laty i dlaczego tuż po przyjeździe Rosie dawne animozje odżyły. 

Narracja prowadzona jest dwutorowo – teraźniejsze wydarzenia poznajemy z perspektywy Heather, natomiast przeszłość opowiada Rosie. Historia dobrze się dzięki temu uzupełnia. Przez to, że bohaterki się od siebie różnią, fabuła staje się ciekawsza, bardziej intrygująca. W trakcie lektury pojawia się wiele sygnałów sugerujących, że każda z sióstr ma swoją tajemnicę, które jako czytelnik bardzo chciałam poznać. 

 

– Wiesz dobrze, że zawsze byłam po twojej stronie. Jesteś moją siostrą. Zawsze cię wspieram.

Kręci powoli głową.

– Nie sądzę, żeby to była prawda.

– Właśnie, że jest. Wiesz dobrze, że jest. Nigdy nie powiedziałam nikomu ani słowa o tym, że tamtej nocy wyszłaś z domu.

– Wiem. A ja nigdy nikomu nie powiedziałam o tym, co ty robiłaś. – Patrzy mi w oczy.

Krem odpływa mi z twarzy.

 

Powieść nie ma wartkiej akcji, autorka zdecydowanie bardziej postawiła na budowanie pełnego obrazu wydarzeń, dokładając nowe cegiełki, informacje z przeszłości, przeplatając je z teraźniejszymi odkryciami. Nie jest to więc typowy thriller, a raczej powieść obyczajowa z wątkiem tragicznym. To przede wszystkim historia o trudnych relacjach rodzinnych, tajemnicach i kłamstwie. Na losy bohaterek złożyły się decyzje podjęte przed laty przez ich rodziców, które w ich mniemaniu miały je chronić, a w rzeczywistości zniszczyły im życie. Kobiety muszą radzić sobie z duchami przeszłości, tajemnicami, które zostały złożone na ich barki. To także smutna opowieść o tym, jak przypadkowe zdarzenia i nieprzemyślane słowa mogą wpłynąć na nasze życie. 

Warto jednak dodać, że Sarah A. Denzil potrafi czytelnika zaskoczyć. Za każdym razem, kiedy myślałam, że bardziej się już nie zdziwię, autorka dawała mi pstryczka w nos. Koniec powieści ujawnił wszystkie tajemnice, których rozwiązania byłam ciekawa – a nawet jeszcze więcej. Do tego książka została napisana dobrym językiem, dzięki czemu czytało się ją przyjemnie. Jedynym mankamentem były liczne literówki, irytujące podczas lektury. 

„Śmiertelne kłamstwa” to rzecz smutna i przygnębiająca, niemniej zdecydowanie godna uwagi. Najlepszą rekomendacją jest dla mnie zawsze fakt, że po lekturze powieści mam ochotę poznać dotychczasowy dorobek autora. Tak zdecydowanie jest w tym przypadku – w niedalekiej przyszłości z pewnością sięgnę po kolejne tytuły Sary A. Denzil.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Śmiertelne kłamstwa" Sarah A. Denzil