Sprawa Niny Frank, Katarzyna Bonda

Autor: Webmaster
Data publikacji: 21 listopada 2007

Sprawa Niny Frank

Autor: Katarzyna Bonda
Wydawnictwo: Videograf II
Liczba stron: 416

Katarzyna Bonda wzięła na warsztat istniejącego rzeczywiście, jedynego w Polsce, policyjnego profilera – czyli specjalistę od tworzenia psychologicznych portretów podejrzanych, a przez sam wybór tematu jej powieść stała się na naszym rynku precedensem.

Hubert Meyer, profiler przeszkolony w samym Quantico, jest skrojony wedle częstego klucza: życie rodzinne się sypie, kochanka też już ostygła, nawet w pracy niezbyt dobrze, bo przełożeni nie do końca doceniają wagę jego fachu. By pozbyć się niewygodnego pracownika policja wysyła go do sielskiej, zapomnianej przez świat wsi gdzieś na białostocczyźnie, gdzie ma zbadać sprawę zabójstwa tytułowej Niny Frank.

Nina Frank to pseudonim słynnej serialowej aktorki, której gwiazda rozbłysła po tasiemcowej kreacji pewnej ciepłej zakonnicy. Tyle, że prywatnie Nina nurza się w stereotypowym blichtrze: pośród narkotyków, alkoholu i – wyrzutów sumienia, które te mają zagłuszyć. Jej życie poznajemy dzięki autonomicznym pamiętnikom, stanowiącym psychologicznie mocną opowieść o drodze od zera na sam szczyt. Wszystko podano w psychoseksualnym kluczu, Bonda odkrywa nam swą bohaterkę od nastoletnich lat, poprzez pierwsze, gorzkie doświadczenia seksualne, rodzinne problemy, potem desperacko kompensowane i zakończone ucieczką w karierę, która zresztą także obróciła się przeciw niej. Równolegle poda nam potem autorka zwierzenia zabójcy aktorki, gdzie także wystąpi zwichrowany eros. Nasz profiler zaś ma za zadanie zrekonstruować jak najwięcej cech obu sylwetek – z okruchów śladów wyłuskanych w domu ofiary i z interakcji  mieszkańców wsi.

I o ile pamiętniki są prozą gęstą, minorową, nieraz tragiczną, o tyle przestrzeń prowincji namalowano w konwencji „cozy”, co wprowadza niejaki rozziew: brak przez to zdecydowanego rysu całej powieści – dla Christie jest zbyt mroczna, dla Thomasa Harrisa zbyt dobroduszna.

Choć właśnie tę dobroduszność postaci udało się autorce wiarygodnie rozpisać. Miejscowy podkomisarz Eugeniusz Kula, miłośnik kryminałów, ma z początku kompleks pracy ze specjalistą pokroju Meyera, służy mu jednak pomocą i profesjonalizmem, a między mężczyznami wytworzy się w końcu szczera więź ponad podziałami. Mamy rześką bibliotekarkę, która namiętnie ogląda serial z Frank jako zakonnicą. Mamy jej syna, Borysa, z pozoru dresiarza, a zarysowanego uczciwie po ludzku. Mamy listonosza-kukułkę, zabawiającego erotycznie samotne gospodynie. Mamy wreszcie hermetyczną społeczność, kiedy trzeba solidarną, a w strachu nieufną i skorą do agresji. I w tej wiejskiej prostocie Meyer znajdzie odpoczynek od urzędniczych gierek i rodzinnego galimatiasu, a w sprawie kryminalnej cenne doświadczenie.

Bonda operuje dobrym piórem, jest uczciwa wobec każdej z postaci konsekwentnie trzymając je według proporcji ról (choć rzecz zabójcy rozwiązano nieco ex machina). Znać w powieści rzetelność zaplecza kryminalnego (autorka przez wiele lat była dziennikarką sądową), i tylko szkoda, iż nie ma tu właśnie gatunkowej konstanty: jako podwójny precedens Sprawa Niny Frank miałaby większe wzięcie, gdyby jednak postawiła na thriller. Choć i tak, jak na prozatorski debiut, jest przyzwoicie. Polecam rzecz, i liczę, że kolejna będzie już pełna.
Sprawa Niny Frank


Katarzyna Bonda

wydawca: Videograf II
miejsce wydania: Chorzów
data wydania: 2007
nr wydania: I
ISBN: 978-83-7183-502-5
liczba stron: 416
cena: 29zł


Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Sprawa Niny Frank" Katarzyna Bonda

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Efekt morza, Katarzyna Bonda

Dziesiąty tom z profilerem Hubertem Meyerem!

12 czerwca 2024

NOWOŚĆ

Krew w piach, Katarzyna Bonda

Szukały miłości. Znalazły śmierć.

28 marca 2024

NOWOŚĆ

Na uwięzi, Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda w najnowszym kryminale nie oszczędza czytelnika, a motywami, jakimi kierują się sprawcy, wręcz przygniata.

28 listopada 2023

NOWOŚĆ

Miłość pokonuje śmierć, Katarzyna Bonda

„Miłość pokonuje śmierć” to trzeci, ostatni tom serii „Wiara – Nadzieja – Miłość”, opartej na prawdziwych zdarzeniach.

12 lipca 2023

NOWOŚĆ

Do cna, Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda serwuje czytelnikom mroczny, pełen strachu, szaleństwa i chorych fantazji kryminał.

11 stycznia 2023

NOWOŚĆ

Kobieta w walizce, Katarzyna Bonda

Ósmy tom cyklu z Hubertem Meyerem.

10 listopada 2022

NOWOŚĆ

Ze złości, Katarzyna Bonda

Zemsta? Chciwość? Zraniona duma? Nieszczęśliwa miłość? A może po prostu… złość? Co spowodowało, że w kasynie Warszawa Royal ktoś sięgnął po broń?

17 sierpnia 2022

NOWOŚĆ

Zimna sprawa, Katarzyna Bonda

To najdziwniejsze i najbardziej przerażające śledztwo, w jakim Hubert Meyer brał udział.

27 maja 2022

NOWOŚĆ

O włos, Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda otwiera nową serię powieści kryminalnych.

25 marca 2022

NOWOŚĆ

Balwierz, Katarzyna Bonda

Wraz z ostatnią kroplą, która wypłynęła z żyły dziecka, narodził się ON. Balwierz z Narwi.

29 października 2021

NOWOŚĆ

Klatka dla niewinnych, Katarzyna Bonda

Hubert Meyer powraca!

30 lipca 2021

NOWOŚĆ

Nikt nie musi wiedzieć, Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda po niemal 10 latach przerwy prezentuje kolejną część serii z psychologiem śledczym – Hubertem Meyerem.

17 maja 2021

NOWOŚĆ

Miłość czyni dobrym, Katarzyna Bonda

Bezwzględnego, ale i doskonałego w swoim fachu oszusta zdecydowała się opisać Katarzyna Bonda w swojej najnowszej powieści.

02 grudnia 2020

NOWOŚĆ

Miłość leczy rany, Katarzyna Bonda

Nowa seria kryminalna Katarzyny Bondy!

04 listopada 2019

NOWOŚĆ

Czerwony pająk, Katarzyna Bonda

„Czerwony pająk” to czwarty, ostatni tom cyklu „Cztery żywioły”, którego bohaterką jest profilerka Sasza Załuska.

14 czerwca 2018

NOWOŚĆ

Lampiony, Katarzyna Bonda

"Lampiony" Katarzyny Bondy to trzecia z serii czterech książek o Saszy Załuskiej. Tym razem utalentowana profilerka przeniesie się do Łodzi, gdzie będzie musiała stawić ...

07 października 2016

NOWOŚĆ

Okularnik, Katarzyna Bonda

Dziś na księgarnianych półkach pojawiła się kontynuacja "Pochłaniacza" - powieści Katarzyny Bondy z profilerką Saszą Załuską w roli głównej. To drugi tom serii ...

20 maja 2015

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Polskie morderczynie, Katarzyna Bo

Żadna powieść kryminalna, nawet traktująca o najbardziej przerażających zbrodniach, nie robi na czytelnikach takiego wrażenia, jak relacja o zbrodni prawdziwej.

10 marca 2015

RECENZJA

Pochłaniacz, Katarzyna Bonda

Tym, którzy cenią w powieściach przede wszystkim szybką akcję, „Pochłaniacza” nie polecam. Wszystkim innym – owszem. To niemal siedemset stron gęstego, osadzonego ...

27 czerwca 2014

NOWOŚĆ

Pochłaniacz, Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda debiutowała nominowaną do Nagrody Wielkiego Kalibru powieścią "Sprawa Niny Frank", stanowiącą pierwszą część cyklu przygód profilera Huberta Meyera. W ...

21 maja 2014

RECENZJA

Florystka, Katarzyna Bonda

„Florystka” nie jest grzeczną kobiecą powieścią kryminalną z wątkiem romansowym czy komediowym w tle. Jeżeli miałabym szukać dla niej analogii w polskiej literaturze ...

15 marca 2013

RECENZJA

Polskie morderczynie, Katarzyna Bonda

Czy ktoś, kto zabija człowieka, jest potworem czy tylko potworem bywa?

14 stycznia 2009

NOWOŚĆ

Sprawa Niny Frank, Katarzyna Bonda

Pierwszy polski profiler!

30 października 2007