Stephen King. Kompletny przewodnik, Bev Vincent

Autor: Justyna Nowicka
Data publikacji: 02 listopada 2023

Stephen King. Kompletny przewodnik po życiu, twórczości i inspiracjach

Autor: Bev Vincent
Przekład: Wiesław Marcysiak
Wydawnictwo: Arkady
Premiera: 11 września 2023
Liczba stron: 240

Nierealne straszydła

Mam wrażenie, że żaden z pisarzy nie polaryzuje czytelników tak jak on. Stephena Kinga się uwielbia albo się go nie znosi. Tak przynajmniej wynika z obserwacji mojego bliskiego otoczenia. Jednego nie da się mu odmówić – jest jednym z czołowych autorów powieści grozy. Nie bez powodu nazywa się go „królem horroru” czy właśnie „mistrzem grozy”. Ciężko sobie na ten tytuł zapracował.

Ja historie tworzone przez Kinga uwielbiam. Już zawsze będzie mi się kojarzył z początkami mojej czytelniczej przygody, kiedy założyłam kartę w bibliotece publicznej. Trafiłam na jakąś jego powieść, teraz nawet nie pamiętam, którą konkretnie, i przepadłam. Przy każdej kolejnej wizycie błąkałam się między działami, szukając kolejnych książek, nie zdając sobie wtedy jeszcze sprawy z rangi tego twórcy. Od tego czasu stał się jednym z moich ulubionych pisarzy i systematycznie powiększam biblioteczkę o kolejne tytuły. 

Przewodnik Vincenta to pięknie wydany podręcznik o Stephenie Kingu. Do nazwania tej książki podręcznikiem skłania mnie szczególnie jej format. A treść? To chronologicznie opisane etapy życia i kariery pisarza. Od bardzo wczesnych lat – bo mistrz grozy zaczął tworzyć już w wieku kilku lat. Mamy okazję dowiedzieć się, jak wyglądały jego początki, również te nieco poważniejsze, kiedy musiał pogodzić raczkujące jeszcze pisanie z utrzymaniem rodziny. Ciężko pracował na swój sukces i tego nie można mu odmówić. O jego popularności świadczy chociażby fakt, że ludzie chcą choć przez chwilę popatrzeć na dom, w którym mieszka! 

Każdego roku, w październiku, w Bangor zjawiają się tłumy wiernych czytelników prozy Stephena Kinga w nadziei, że z okazji Halloween otworzy on dla publiczności swój rzekomo nawiedzony dom. (...) Nawet poza okresem Halloween fani często stoją na ulicy przed domem (...) z nadzieją,, że uda im się dojrzeć słynnego pisarza.

Z przewodnika – podobnie jak z wielu wywiadów – możemy dowiedzieć się, że King ma duży problem z tym, że postrzega się go jako część kultury popularnej. Uważa wręcz, że został przez nią wchłonięty.

Nie chcę trafić na pudełko na lunch.

Nie da się ukryć: King faktycznie stanowi istotną część popkultury – i nie ma w tym nic złego. 

Książka została podzielona na poszczególne lata, stanowiące pewne ramy, czy raczej etapy życia i twórczości mistrza horroru. Poznajemy zatem historię powstawania powieści, przypadających na te konkretne okresy. Dowiadujemy się, co było inspiracją każdej z nich i co sprawiło, że w ogóle powstała. Niesamowite, jak wiele przypadkowych sytuacji zadecydowało o stworzeniu tylu świetnych książek! Czasem były to drobnostki, które większość z nas by zignorowała i szybko o nich zapomniała. Umysł Kinga wydaje się jednak mieć specjalną szufladkę, do której takie incydenty trafiają i wiercą się tam tak długo, dopóki pisarz nie zdecyduje się ich wykorzystać.  

Ogromną zaletą tego przewodnika jest ilość zdjęć. Są to zarówno prywatne fotografie Stephena Kinga, pochodzące z jego dzieciństwa, jak i te związane z jego życiem zawodowym. Znajdziemy tu także fotosy i plakaty z filmów nakręconych na podstawie jego powieści, okładki jego książek wydanych w Stanach Zjednoczonych i skany maszynopisów i notatek. To ogromnie ubogaca całość i pozwala jeszcze mocniej wniknąć w świat Stephena Kinga.

„Stephen King. Kompletny przewodnik po życiu, twórczości i inspiracjach” to bardzo ciekawa rzecz. Owszem, jeśli znamy inne pozycje na temat życia i twórczości króla horroru, śledzimy publikacje i wywiady, to większość z tych ciekawostek już znamy. Jednak „ubranie” ich w tę piękną formę, skorelowanie ze zdjęciami, z odniesieniami robi wrażenie. 

Wierzę, że te [przerażające] historie istnieją, ponieważ czasami musimy stworzyć nierealne potwory i straszydła, aby zastąpiły wszystkie rzeczy, których boimy się w naszym życiu.

Niech te słowa Stephena Kinga będą podsumowaniem jego twórczości. Stanowią dowód na to, że są ludzie, którzy chcą się bać, chcą sięgać po te straszne historie – o czym świadczy niemalejąca wciąż popularność mistrza grozy. Jeśli  ludzie odnajdują w nich coś dla siebie, to myślę, że warto trafić nawet na pudełko na lunch. Lekturę tego przewodnika polecam jednak osobom, które już znają powieści Stephena Kinga, ponieważ niektóre opisy zdradzają zbyt wiele. Dla fanów to wspaniała rzecz, pełna ciekawostek i cudownie prezentująca się w domowej biblioteczce. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Stephen King. Kompletny przewodnik po życiu, twórczości i inspiracjach" Bev Vincent

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Stephen King. Kompletny przewodnik po życiu, twórczo

Chronologiczna opowieść, której towarzyszą archiwalne zdjęcia i dokumenty z prywatnych zbiorów pisarza.

12 września 2023