Szymek, Piotr Kościelny

Autor: Justyna Nowicka
Data publikacji: 01 lutego 2024

Szymek

Autor: Piotr Kościelny
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: 11 października 2023
Liczba stron: 416

Chciałem być…

Są historie, przez które trudno przebrnąć. Nie dlatego, że są źle napisane, choć i takie się oczywiście zdarzają. Niektóre jednak niosą ładunek emocjonalny, z którym niełatwo sobie poradzić. Ktoś w odniesieniu do „Szymka” idealnie opisał to, co chciałabym przekazać: nie byłam gotowa na te emocje, nie byłam gotowa na to, co działo się i rozwijało w tej powieści.

Akcja osadzona została w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. Szymek zaczyna nowy etap edukacji – idzie do zawodówki. To cichy i spokojny chłopak, niesprawiający rodzicom problemów. Jest zupełnym przeciwieństwem swojego starszego brata. Tomek należy do skinów, Bożena i Andrzej Dąbrowscy co chwilę muszą świecić za niego oczami. Szymek boi się, jak będzie w nowej szkole, od brata i starszych znajomych ciągle słyszy, że pierwsza klasa to prawdziwe wyzwanie, jeśli chodzi o docinki ze strony starszych kolegów. Chłopak jednak nie ma najmniejszego pojęcia, że jego życie zamieni się w koszmar gorszy, niż kiedykolwiek byłby w stanie sobie wyobrazić. To, co zaczyna go spotykać, popycha go do najbardziej radykalnego rozwiązania: piętnastoletni Dąbrowski rzuca się pod pociąg. Rodzice i starszy brat są zdruzgotani. Nikt nawet nie domyśla się, co mogło spowodować ten krok. Policja nie jest jednak zainteresowana wyjaśnieniem przyczyny samobójstwa młodego chłopaka. Sprawa zostaje dość szybko umorzona. Wzbudza zainteresowanie dopiero po kilku dniach, kiedy Tomek również popełnia samobójstwo…

Podeszła do kuchenki i włączyła gaz pod czajnikiem. Wiedziała, że dopóki syn nie wróci, nie zmruży oka. Zaczęła nasypywać sobie kawy do szklanki i w tym momencie usłyszała przeciągły pisk hamulców pociągu na pobliskich torach. 

Próbę wyjaśnienia tej sytuacji podejmuje Piotr Żmigrodzki wraz ze swoim partnerem Krzysztofem Sawickim i innymi kolegami z pracy. Ich naczelnik nie jest z tego powodu zadowolony – cały czas podkreśla, że samobójstwa nie znajdują się w kompetencjach policjantów wydziału zabójstw. Komisarz Żmigrodzki, staczający się alkoholik, uważa jednak, że za czynami Dąbrowskich kryje się coś więcej. Walczący ze swoim nałogiem i poczuciem winy Żmigrodzki nie jest ani serdecznym kompanem, ani łatwym współpracownikiem. Jego nowy partner postanawia jednak dać mu szansę i pomóc w rozwiązaniu sprawy, a także podjąć próbę wyciągnięcia go z nałogu. 

Ta książka boli. Tak najkrócej mogłabym ją opisać. To opowieść w pigułce o tym, jak bardzo można zniszczyć młodego człowieka, który nie potrafi poradzić sobie z plotkami na własny temat, ze swoją odmiennością, z której może jeszcze nie do końca zdaje sobie sprawę – ale otoczenie ma już o nim wyrobioną opinię. Szymek cierpiał, ponieważ ktoś coś na jego temat uważał, ponieważ komuś nie podobało się, co zrobił czy powiedział. Ilu jest takich Szymków? Przerażająco wielu. Poziom okrucieństwa, takiego bezpodstawnego i niezrozumiałego okrucieństwa nastolatków wobec siebie nawzajem, jest zatrważający. Ilu z nich dałoby się pokroić, żeby w tym okresie swojego życia być niewidzialnymi? Ten tytuł, kiedy pozna się już fabułę, jest tak wymowny i bolesny zarazem. Na potrzeby tej historii – to tytuł idealny.

Przerażająco czytało się o tym, w jaki sposób wyrażali się o tym chłopcu nauczyciele czy policjanci. Jak to, co dla niego ważne i kruche, obrzydliwie brzmiało w ich ustach. Przyznaję, że parę razy uroniłam łzę nad losem Szymka, bo tak jak pisałam wcześniej, takich Szymków jest wielu. I nie każdy ma siłę i odpowiednie wsparcie, by poradzić sobie z otaczającą go znieczulicą. 

– Chcielibyśmy porozmawiać z nauczycielami, którzy uczyli chłopca, a także z jego kolegami z klasy.

– Ale po co? Przecież to było samobójstwo?

– A nie interesuje panią, co je spowodowało? (...)

– A ma to jakiś związek ze szkołą?

W tej powieści nie liczy się akcja. Tu liczy się to, żebyście poznali historię Szymka, żebyście dowiedzieli się, co sprawiło, że zdrowy, piętnastoletni chłopiec zdecydował się stanąć oko w oko z rozpędzonym pociągiem. Ważne, żebyście zrozumieli, co takiego może się stać, że parę dni później kolejny chłopak wszedł na dach i z niego skoczył. To powieść o okrucieństwie, bólu i cierpieniu. Historia o nieświadomości – a może raczej bezmyślności? O tym, że czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak niewinne (według nas) zachowanie może zranić drugiego człowieka. To trudna, ale potrzebna opowieść. Nie wspomniałam też o tym, że poznacie przeszłość komisarza Żmigrodzkiego – źródła jego alkoholizmu, przyczyny obecnego stanu. To w tej historii dostaniecie na końcu pewne zaskoczenie. Jednak Szymek zdecydowanie przysłonił perypetie policjanta. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Szymek" Piotr Kościelny

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Nielat, Piotr Kościelny

Tu nie jest ładnie. Tu jest prawdziwie.

14 marca 2024

NOWOŚĆ

Nielat, Piotr Kościelny

Wrocław, lata dziewięćdziesiąte. Szara rzeczywistość i bieda. Nastoletni Michał musi poświęcić wiele, by przetrwać w otaczającym go świecie.

24 stycznia 2024

NOWOŚĆ

Szymek, Piotr Kościelny

Szare ulice miasta, brud, przemoc i młody chłopak szukający swojego prawdziwego ja.

11 października 2023

NOWOŚĆ

Nagonka, Piotr Kościelny

Piotr Kościelny daje swoim czytelnikom to, na co zawsze czekają: krwawe zbrodnie, nagłe zwroty akcji i bohaterów, których w prawdziwym życiu nie chcieliby spotkać na swojej ...

30 sierpnia 2023

NOWOŚĆ

Układ, Piotr Kościelny

Były komisarz wrocławskiego wydziału zabójstw, a obecnie prywatny detektyw w szponach alkoholizmu w walce z miejscowym układem.

12 kwietnia 2023

RECENZJA

Decyzja, Piotr Kościelny

Bywa w tej powieści okrutnie, bywa prostacko, bywa odpychająco, a chwilami czytanie wywołuje wręcz fizyczny ból. Ale przemoc jest właśnie taka.

10 października 2022

NOWOŚĆ

Decyzja, Piotr Kościelny

Czy strach usprawiedliwia zbrodnię? Jak daleko może posunąć się zdesperowana kobieta?

28 września 2022

RECENZJA

Dom, Piotr Kościelny

Choć w „Domu” nie ma widocznej zagadki kryminalnej, do której miłośnicy kryminałów są przyzwyczajeni, to nadal wciągająca powieść z zaskakującym rozwiązaniem.

15 września 2022

NOWOŚĆ

Sidła, Piotr Kościelny

Brutalne morderstwa, świat przesiąknięty zbrodnią i bohaterowie, których nie chcielibyście spotkać w prawdziwym życiu.

17 czerwca 2022

NOWOŚĆ

Dom, Piotr Kościelny

Niewielkie miasto, zagadkowa śmierć i tajemnice z przeszłości…

27 kwietnia 2022

NOWOŚĆ

Łowca, Piotr Kościelny

W świecie przesiąkniętym przemocą ktoś postanawia wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę...

20 sierpnia 2021

NOWOŚĆ

Skóra, Piotr Kościelny

Brutalna, bezkompromisowa i przejmująca „Skóra” zostanie z wami na długo po przeczytaniu ostatniej strony…

26 stycznia 2021

NOWOŚĆ

Zwierz, Piotr Kościelny

Kulisy zbrodni doskonałej i brutalna prawda o pracy polskich śledczych. Zaskakująca konstrukcja i mrożące krew w żyłach zwroty akcji. Kim jest „Zwierz”? Jaką grę ...

25 listopada 2019