Utopce, Katarzyna Puzyńska

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 09 listopada 2015

Utopce

Autor: Katarzyna Puzyńska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 03 listopada 2015
Liczba stron: 600

Wieś, w której mieszka zło

Katarzyna Puzyńska pojawiła się w polskiej literaturze zaledwie w ubiegłym roku – a już wydała pięć powieści. Tempo pisania może budzić wątpliwości: czy da się tak szybko tworzyć coś dobrego? Puzyńska udowadnia, że tak – każda jej kolejna książka to ciekawa historia, opowiedziana w ujmujący sposób.

W „Utopcach” razem z bohaterami wędrujemy trzy dekady wstecz. W 1984 roku we wsi Utopce, gdzieś niedaleko Lipowa, zniknęli nagle ojciec i brat obecnego komendanta brodnickiej policji, Olafa Czajkowskiego. Zostały po nich tylko zakrwawione ubrania i ślady kłów na altanie. Policyjne  śledztwo nic nie wykazało, a mieszkańcy wsi do dziś wierzą, że za zniknięciem toksykologa i jego syna stoi wampir. Aby ocalić posterunek w Lipowie, Emilia Strzałkowska, Klementyna Kopp i Daniel Podgórski próbują rozwikłać tę zagadkę z przeszłości. Czy ktoś zabił Tadeusza i Wojtka i upozorował atak nadnaturalnych mocy? Choć wszyscy próbują myśleć rozsądnie, atmosfera panująca w Utopcach niemal zmusza do wątpliwości: a może wampir faktycznie istnieje i policjanci, rozgrzebując starą sprawę, obudzili nieczyste siły?

W powieści przenosimy się więc z (mimo wszystko) sielankowego Lipowa do Utopców, schowanej głęboko w lesie wsi, której złowieszcza nazwa – wszak utopce to demony ze słowiańskich wierzeń – idealnie oddaje jej klimat. Utopce to mała wioska, w której wszyscy się znają. A może wszyscy znają tylko pozory? Jedno wiadomo na pewno: każdy mieszkaniec ma coś do ukrycia. Odkrywana stopniowo przez policjantów prawda o wydarzeniach z 1984 roku ujawnia, jak wielu ludzi miało udział w tej historii. I nie był to, niestety, udział pozytywny. Utopce są więc przedstawiane – trzeba dodać, że bardzo przekonująco – jako miejsce, w którym zadomowiło się zło. Niekoniecznie o nadnaturalnej proweniencji.

Poprzedniej powieści Katarzyny Puzyńskiej, „Z jednym wyjątkiem”, zarzucałam to, że ważniejsze od zagadki kryminalnej było w niej tło obyczajowe. W „Utopcach” autorka wróciła do proporcji właściwych kryminałowi: tajemnicza historia sprzed trzech dekad niezaprzeczalnie gra tu pierwsze skrzypce. Co oczywiście nie znaczy, że Puzyńska zarzuciła opowieść o życiu bohaterów; prowadzi ją jednak równolegle do historii kryminalnej, nie wysuwając na pierwszy plan. Problemy Daniela ze zbliżającym się wielkimi krokami ślubem, piekielną teściową i własnymi uczuciami oraz podejmowane przez Klementynę próby pogodzenia się ze śmiercią kochanki są więc integralną częścią tej powieści, ale nie jej najważniejszym elementem.

Warto poświęcić też kilka słów formie „Utopców”. Rozdziały opisujące śledztwo prowadzone w 2014 roku i te przedstawiające wydarzenia z roku 1884 przeplatają się, ale w taki sposób, że czytelnik jest zawsze o krok przed policjantami. Nie oznacza to jednak, że wie, kto zabił. Wprost przeciwnie: autorka co chwilę podsuwa kolejnych podejrzanych, myląc tropy i zmuszając do stwierdzenia, że winny może być właściwie każdy. Nie było bowiem w Utopcach osoby, która nie życzyłaby źle toksykologowi. Tylko czy ktoś z nich naprawdę zabił i jego, i jego syna? Ciekawym zabiegiem formalnym, zwiększającym napięcie towarzyszące lekturze, jest także wprowadzanie fragmentów późniejszego przesłuchania policjantów, z którego wynika, że ich śledztwo miało złe skutki. Jakie? Tego oczywiście nie zdradzę, musicie sprawdzić sami.

Dla mnie „Utopce” to najlepsza dotychczas książka Katarzyny Puzyńskiej. Autorka nie tylko świetnie bawi się w niej z czytelnikiem w kotka i myszkę, podsuwając kolejne tropy, ale też dobrze wyważa proporcje między intrygą kryminalną i wątkami obyczajowymi, w poprzednich powieściach nieco zachwiane. Coraz lepiej też wypracowuje swój styl. Nie wszystko w tym stylu musi się oczywiście podobać, ale warto docenić jego wyjątkowość. We współczesnym zalewie brutalnych historii opowiadanych równie brutalnym językiem powieści Puzyńskiej wyróżniają się spokojem i dają tę przyjemną pewność, że mimo przeciwności losu ostatecznie wszystko w życiu bohaterów skończy się dobrze.

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Utopce" Katarzyna Puzyńska

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Policjanci w boju, Katarzyna Puzyńska

Granaty, karabiny, broń krótka, desanty ze śmigłowca, szturmowanie budynków.

07 kwietnia 2020

NOWOŚĆ

Pokrzyk, Katarzyna Puzyńska

„Pokrzyk” to 11 opowieść z serii o Lipowie, łączącej w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym.

28 października 2019

NOWOŚĆ

Policjanci bez munduru, Katarzyna Puzyńska

Funkcjonariusze operacyjni i dochodzeniowi wydziałów kryminalnych oraz Centralnego Biura Śledczego Policji, technik kryminalistyki, medyk sądowy i psycholog policyjny ...

02 kwietnia 2019

NOWOŚĆ

Rodzanice, Katarzyna Puzyńska

„Rodzanice” to dziesiąty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa.

07 lutego 2019

RECENZJA

Policjanci. Ulica, Katarzyna Puzyńska

Bohaterowie tej książki opowiadają o tym, jak to jest być polskim policjantem. Bez teoretyzowania, ale nie bez refleksji.

25 czerwca 2018

NOWOŚĆ

Policjanci. Ulica, Katarzyna Puzyńska

Prawdziwy świat przestępstw i zbrodni bez cenzury. Po raz pierwszy tak szczerze o policjantach z ulicy!

19 czerwca 2018

NOWOŚĆ

Nora, Katarzyna Puzyńska

Wracamy do Lipowa! „Nora” to już dziewiąty tom sagi Katarzyny Puzyńskiej, którego bohaterami są policjanci z małego miasteczka.

17 kwietnia 2018

RECENZJA

Czarne narcyzy, Katarzyna Puzyńska

Nowa powieść Katarzyny Puzyńskiej ma – jak zwykle – sporą objętość i zwiastujący kłopoty tytuł, czyli „Czarne narcyzy”. Pisząc o kłopotach, mam oczywiście na ...

18 sierpnia 2017

NOWOŚĆ

Dom czwarty, Katarzyna Puzyńska

Mamy świetną wiadomość dla wszystkich fanów Katarzyny Puzyńskiej: dziś ukazał się „Dom czwarty”, siódmy tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa! Objęliśmy tę ...

08 listopada 2016

RECENZJA

Dom czwarty, Katarzyna Puzyńska

Lektura „Domu czwartego” daje ogromną satysfakcję, zwłaszcza w momencie, kiedy się te wszystkie rozsiane wątki zbierze i odnajdzie właściwą ku finałowi drogę.

07 listopada 2016

NOWOŚĆ

Łaskun, Katarzyna Puzyńska

Już dziś pod naszym patronatem ukazał się "Łaskun" - szósty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa, której autorką jest Katarzyna Puzyńska.

07 czerwca 2016

RECENZJA

Łaskun, Katarzyna Puzyńska

Bardzo konsekwentnie rozgrywa Puzyńska intrygę kryminalną, tradycyjnie wplatając w tok wydarzeń tajemnicę sprzed lat. O tym, że stare grzechy rzucają długie cienie, ...

30 maja 2016

NOWOŚĆ

Utopce, Katarzyna Puzyńska

„Utopce” to piąty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Tym razem Klementyna Kopp i Daniel Podgórski będą musieli rozwiązać sprawę wampira, grasującego ...

03 listopada 2015

RECENZJA

Z jednym wyjątkiem, Katarzyna Puzyńska

W „Z jednym wyjątkiem” jest jeszcze spokojniej niż w poprzednich książkach, a autorka więcej uwagi poświęca codziennym sprawom bohaterów.

06 lipca 2015

NOWOŚĆ

Z jednym wyjątkiem, Katarzyna Puzyńska

"Z jednym wyjątkiem" to czwarty tom serii o policjantach z małej wsi Lipowo, którego autorką jest Katarzyna Puzyńska. Powieść ukazała się dziś pod naszym patronatem.

16 czerwca 2015

NOWOŚĆ

Trzydziesta pierwsza, Katarzyna Puzyńska

Już dziś pod naszym patronatem ukazała się powieść "Trzydziesta pierwsza" Katarzyny Puzyńskiej. To kolejny po „Motylku” i „Więcej czerwieni” tom sagi o ...

24 lutego 2015

WYWIAD

Wywiad z Katarzyną Puzyńską

Jak wspomnieliśmy w poprzednim newsie, już jutro ukaże się powieść "Trzydziesta pierwsza" - trzecia część serii o policjantach z Lipowa, której autorką jest Katarzyna ...

23 lutego 2015

RECENZJA

Trzydziesta pierwsza, Katarzyna Puzyńska

Najnowsza książka o policjantach z Lipowa jest więc powieścią łączącą tradycje kryminału wiktoriańskiego z wątkami społecznymi i psychologicznymi, kojarzonymi ...

16 lutego 2015

RECENZJA

Więcej czerwieni, Katarzyna Puzyńska

Powieść „Więcej czerwieni” uważam za bardzo przyjemną realizację gatunku. I chętnie sięgnę po kolejną część przygód policjantów z Lipowa.

09 lutego 2015

RECENZJA

Motylek, Katarzyna Puzyńska

Powieść sprawia wrażenie przemyślanej w każdym szczególe – począwszy od miejsca akcji, przez bohaterów, skończywszy na intrydze kryminalnej. Nic nie jest tu przypadkowe.

07 października 2014

NOWOŚĆ

Więcej czerwieni, Katarzyna Puzyńska

Seria o Lipowie autorstwa Katarzyny Puzyńskiej to klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym. Od dziś w ...

04 września 2014