W ciemnym, mrocznym lesie, Ruth Ware

Autor: Katarzyna Muszyńska
Data publikacji: 22 sierpnia 2022

W ciemnym, mrocznym lesie

Autor: Ruth Ware
Przekład: Anna Tomczyk
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera: 27 lipca 2022
Liczba stron: 384

Nie da się przed wszystkim uciec

Ruth Ware obecnie nazywana jest Agathą Christie XXI wieku. Wśród polskich czytelników zyskała bardzo dużą sympatię, ale stało się to za sprawą jej późniejszych powieści. „W ciemnym, mrocznym lesie” to jej debiut. Jak wyglądały pierwsze literackie kroki współczesnej mistrzyni thrillera psychologicznego?

Nora jest autorką kryminałów, która prowadzi spokojne życie. Jej rutynę zaburza e-mail z zaproszeniem na wieczór panieński. Najdziwniejsze jest to, że została zaproszona na wyjazd panieński Clare – dziewczyny, z którą od dziesięciu lat nie miała kontaktu. Fakt, w przeszłości były bliskimi przyjaciółkami, ale czy to naprawdę wystarczający powód, aby odnawiać relację? Sama Nora również nie rozumie, jaką motywację miała Clare, ale nie potrafi odrzucić zaproszenia. Jeszcze nie wie, że weekendowy wyjazd będzie kolejną złą decyzją w jej życiu.

Historia przedstawiona w powieści „W ciemnym, mrocznym lesie” rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych, obu prowadzonych z perspektywy Nory. Poznajemy przede wszystkim wydarzenia z wyjazdu panieńskiego, spokojnie zmierzając do tragedii. Opowieść jednak co jakiś czas jest przerywana przez rozdziały przedstawiające Norę po kluczowym wydarzeniu, na skutek którego kobieta przebywa w szpitalu. Wgląd w tę drugą perspektywę wcale nie rozjaśnia czytelnikowi sytuacji, ponieważ sama Nora nie pamięta, co się stało. 

Jestem pisarką. Kłamię zawodowo.

Akcja rozwija się bardzo powoli. W czasie lektury zrzucałam to na fakt, że autorka nie miała jeszcze wprawy (jak już wspomniałam, „W ciemnym, mrocznym lesie” to jej debiut). Jednak mimo że historia nigdzie się nie spieszyła, pisarka od początku zasiała w mojej głowie ziarenka intrygi, na których kiełkowanie czekałam. Przecież coś się musiało stać. Przecież Nora znalazła się w szpitalu z jakiegoś powodu.

Ware wykreowała bohaterów niejednoznacznych. Grupa w większości dopiero się poznaje – jak to bywa na spotkaniach, które gromadzą osoby bliskie jednej z nich. Z jednej strony do nikogo nie mamy za co odczuwać niechęci, ale z drugiej podskórnie wiemy, że są specyficzni i być może wcale nie przyjechali z dobrymi intencjami. Dowiadujemy się o nich tylko tyle, ile zdradzą na wyjeździe – w stosunku do Nory lub w sytuacjach, które ta zaobserwowała. A gdy dowiadujemy się o najgorszym wydarzeniu imprezy panieńskiej, każdy z nich może być podejrzany.

My jesteśmy aktorami. – Zwrócił się twarzą do szklanej ściany. – Publiczność… Publiczność jest tam.

„W ciemnym mrocznym lesie” jest thrillerem z nurtu cosy crime – bez przemocy, bez krwawych opisów zbrodni. Czytelnika napędza chęć odkrycia, co i kiedy przerwie sielankę. I co tak właściwie Nora robi na imprezie już obcej sobie osoby? 

Napięcie podsyca fakt, że wydarzenia rozgrywają się w jednym budynku. Ruth Ware zebrała wszystkich bohaterów w domu w środku lasu. Domu wyjątkowym, bo jedna z jego ścian jest w całości ze szkła. Zamknięci wśród drzew, w miejscu bez zasięgu, bez sąsiadów. A my, czytelnicy, zamieniamy się w widzów i czekamy na przedstawienie. Ale czy tylko my? 

Muszę przyznać, że kluczowa scena powieści była dla mnie absurdalna – pomimo tragizmu całej sytuacji moją pierwszą myślą było, że postaci zachowują się i rozmawiają naprawdę niedorzecznie. Jednak stale miałam w pamięci, że to debiut Ruth Ware – może dopiero przy następnych książkach nauczyła się tworzyć bardziej realistyczne okoliczności zbrodni? Zaśmiałam się więc i czytałam dalej. A potem mój uśmiech zmienił się w grymas niedowierzania, jak dobrze ta początkująca pisarka poprowadziła intrygę.

Słyszałam, jak moje serce bije rytmem jej imienia: „Clare, Clare, Clare, Clare”.

Osobom nieznającym książek Ruth Ware z czystym sumieniem mogę polecić czytanie ich chronologicznie, bo już od debiutu można zachwycić się tym, jak sprawnie autorka pogrywa z czytelnikiem. A tych, którzy znają twórczość autorki, chyba nie muszę przekonywać, że warto oddać jej kilka godzin swojego czasu, aby poznać naprawdę zaskakującą historię.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "W ciemnym, mrocznym lesie" Ruth Ware

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Dzień zero, Ruth Ware

„Dzień zero” nie jest najlepszym kryminałem Ruth Ware. Ale i tak lubię twórczość tej autorki – jej płynny styl, zgrabne intrygi kryminalne, ciekawą psychologię ...

22 kwietnia 2024

NOWOŚĆ

Dzień zero, Ruth Ware

Aby odkryć prawdę, musi ścigać się z czasem.

07 marca 2024

NOWOŚĆ

Kobieta z kabiny dziesiątej, Ruth Ware

Jak znaleźć kogoś, kogo nigdy nie było?

20 października 2023

RECENZJA

Ta dziewczyna, Ruth Ware

Mój osobisty ranking twórczości Ruth Ware przypomina sinusoidę: potrafię jedną z jej historii się zachwycić, a kolejną rozczarować. „Ta dziewczyna” niestety plasuje ...

24 lipca 2023

RECENZJA

Jedno po drugim, Ruth Ware

„Jedno po drugim” konstrukcją i klimatem przypomina kryminały w starym stylu, na przykład te pióra Agathy Christie, natomiast warstwą społeczną i psychologiczną ...

29 września 2022

NOWOŚĆ

W ciemnym, mrocznym lesie, Ruth Ware

By rozprawić się z przeszłością, czasem musisz do niej wrócić po swych krwawych śladach.

05 sierpnia 2022

NOWOŚĆ

Jedno po drugim, Ruth Ware

Pobyt w luksusowym, rustykalnym domku narciarskim we francuskich Alpach wydaje się przyjemnością. Chyba że bierzesz właśnie udział w wyjeździe służbowym, a każdy z ...

05 kwietnia 2022

RECENZJA

Śmierć pani Westaway, Ruth Ware

„Śmierć pani Westaway” była opisana jako książka obyczajowa z elementami kryminału, a nie kryminał czy thriller, oczekiwania czytelników byłyby nieco inne.

03 grudnia 2021

NOWOŚĆ

Śmierć pani Westaway, Ruth Ware

Każda rodzina ma swoje mroczne tajemnice.

08 czerwca 2021

RECENZJA

Pod kluczem, Ruth Ware

„Pod kluczem” oceniam jako bardzo dobrą powieść z ciekawym pomysłem i finałem.

10 września 2020

NOWOŚĆ

Pod kluczem, Ruth Ware

Dom jak z bajki stanie się jej najgorszym koszmarem.

03 lipca 2020

NOWOŚĆ

W ciemnym, mrocznym lesie, Ruth Ware

"W ciemnym, mrocznym lesie" Ruth Ware to thriller psychologiczny, którego główną bohaterką jest autorka kryminałów. Pewnego razu wyjeżdża na weekend na wieś - i ...

10 stycznia 2017