Wysłuchaj mnie, Tess Gerritsen

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 16 stycznia 2023

Wysłuchaj mnie

Autor: Tess Gerritsen
Przekład: Jerzy Żebrowski
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 09 listopada 2022
Liczba stron: 400

Tess Gerritsen

Tess Gerritsen Amerykańska pisarka, autorka powieści tłumaczonych na ponad 30 języków, jedna z najpopularniejszych twórczyń thrillerów medycznych na świecie.Oto Tess Gerritsen. Tess Gerritsen nie od początku jest pisarką, choć od dziecka o pisaniu marzyła. Urodziła się w 1953 roku w San Diego w chińsko-...

czytaj więcej

Siła tkwi w prostocie

Tess Gerritsen podbiła serca czytelników w różnych zakątkach świata thrillerami medycznymi, między innymi cyklem, którego bohaterkami są detektyw bostońskiego wydziału zabójstw Jane Rizzoli i lekarka medycyny sądowej Maura Isles. „Wysłuchaj mnie” to trzynasta część tego cyklu – śmiało jednak można czytać ją w oderwaniu od pozostałych powieści, bo to zamknięta historia.

I owszem, ma dwie główne bohaterki. Tym razem jednak Isles usuwa się w cień, a pierwsze skrzypce grają Rizzoli i… Rizzoli. Jane i Angela, matka i córka. Ta pierwsza prowadzi śledztwo w sprawie śmierci pielęgniarki Sofii Suarez. Nikt nie potrafi powiedzieć o ofierze złego słowa, wszyscy ją lubili – tymczasem padła ofiarą brutalnego pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Niedługo przed śmiercią kobieta dzwoniła w różne nietypowe miejsca. Ale czy to mogło doprowadzić do jej śmierci?

Tymczasem Angela Rizzoli próbuje zainteresować córkę zniknięciem nastolatki ze swojego sąsiedztwa, mimo że ta już kilkukrotnie uciekała z domu. Obserwuje też nowych sąsiadów wprowadzających się do jej –dotychczas spokojnego – miasteczka. Czy może raczej: próbuje obserwować, bo Greenowie żyją za opuszczonymi roletami i właściwie nie wychodzą z domu. Nie tak według Angeli powinni zachowywać się ludzie rozpoczynający życie w nowym miejscu. A że sześćdziesięciolatka kieruje się zasadą „jeśli coś zauważysz, zgłoś to”, próbuje zwrócić uwagę miejscowej policji i Jane. Ci jednak ją zbywają – uważają, że starsza pani ma wybujałą wyobraźnię. Czy słusznie?

Choć fabuła powieści dzieli się na te dwa główne wątki i kilka wątków pobocznych – bo jaki związek z tym wszystkim ma dwudziestokilkuletnia Amy, córka lekarza, kilka miesięcy wcześniej potrącona przez auto, wokół której zaczynają się dziać coraz dziwniejsze rzeczy? – „Wysłuchaj mnie” to prosta historia. Prosta, ale w żadnej mierze nie prostacka. Zagadka została tu dobrze przemyślana i nie rozczarowuje, nawet mimo tego, że łatwo domyślić się rozwiązania – szczególnie w przypadku nowych sąsiadów Angeli (choć już niekoniecznie samego zakończenia tego wątku). Z kolei świetnie poprowadzona fabuła umiejętnie podtrzymuje napięcie i zainteresowanie czytelnika, między innymi dzięki krótkim rozdziałom przedstawiającym historię z różnych perspektyw. Warto też podkreślić, że Gerritsen nie zasypuje nas naturalistycznymi opisami zbrodni – choć mogłaby, bo przecież jako lekarka ma niezbędną do tego wiedzę. Tymczasem opisy są tu bardzo wyważone.

Zaletą nie do przecenienia są też główne bohaterki, Jane Rizzoli i Maura Isles. Tej drugiej w powieści jest co prawda malutko, poza tym w roli lekarki sądowej występuje właściwie przez mgnienie (poznajemy ją za to nieco lepiej od strony prywatnej), ale i tak trudno ich nie polubić. No i dostajemy „gratis” w postaci Rizzoli numer dwa. I chociaż Angela to typowa „strażniczka osiedla”, która lubi mieć oko na to, co dzieje się wokół niej, i uwielbia wiedzieć wszystko o wszystkich, nie sposób się nie uśmiechnąć, czytając rozdziały prowadzone z jej perspektywy. Bo z ręką na sercu: kto z nas nie zna takiej osoby? 

Prosty – i to również wielka zaleta – jest też styl Tess Gerritsen. Autorka nie przeładowuje swojej opowieści ozdobnikami, każde zdanie ma tu konkretny cel: przekazać czytelnikowi jakąś informację. Nie znajdziemy tu stylistycznych popisów. I bardzo dobrze, bo nie ich szukamy przecież w kryminale.

W tej właśnie prostocie wszystkich elementów tkwi siła „Wysłuchaj mnie”. To po prostu przyjemna lektura na zimowy wieczór, w sam raz dla tych, którzy nad krwawe zbrodnie przedkładają ciekawe zagadki i lubią zaprzyjaźniać się z bohaterami.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Wysłuchaj mnie" Tess Gerritsen

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Wybrzeże szpiegów, Tess Gerritsen

Tess Gerritsen umiejętnie przeplata akcję z chwilami oddechu.

29 stycznia 2024

NOWOŚĆ

Wybrzeże szpiegów, Tess Gerritsen

Czy kobieta, która kiedyś była szpiegiem, zdoła uciec duchom swojej przeszłości?

08 stycznia 2024

NOWOŚĆ

Wysłuchaj mnie, Tess Gerritsen

Wyczekiwany powrót Tess Gerritsen do serii z detektyw Jane Rizzoli i lekarką medycyny sądowej Maurą Isles.

14 listopada 2022

NOWOŚĆ

Ścigana, Tess Gerritsen

Nowe wydanie powieści Tess Gerritsen!

25 listopada 2020

RECENZJA

Kształt nocy, Tess Gerritsen

„Kształt nocy” może nie jest niestrawnym daniem, ale takim, do którego się nie wraca.

10 lutego 2020

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Kształt nocy, Tess Gerritsen

Tess Gerritsen snuje przed czytelnikiem wizje nie z tego świata, wprowadza w mroczny świat złudzeń, balansuje na granicy dobra i zła.

26 listopada 2019

NOWOŚĆ

Kształt nocy, Tess Gerritsen

Każda kobieta, która znalazła się w tym domu, tam umarła... Ona może być następna. Premiera nowej powieści Tess Gerritsen już dziś!

16 października 2019

RECENZJA

Sekret, którego nie zdradzę, Tess Gerritsen

Od dawna nie bawiłem się tak dobrze, czytając rasowy thriller autora zajmującego się tylko i wyłącznie tym gatunkiem.

24 stycznia 2018

NOWOŚĆ

Sekret, którego nie zdradzę, Tess Gerritsen

„Sekret, którego nie zdradzę” Tess Gerritsen to kolejna powieść z serii opowiadającej o detektyw Jane Rizzoli i lekarce sądowej Maurze Isles. Tym razem kobiecy duet ...

25 października 2017

RECENZJA

Chirurg, Tess Gerritsen

Tess Gerritsen zrobiła coś, co wydawało się niemożliwe. Wzięła ograne motywy, włożyła je w znany wszystkim schemat i poprowadziła akcję w klasyczny sposób, nie ...

27 maja 2016

RECENZJA

Ostatni, który umrze, Tess Gerritsen

Ponura atmosfera, nagłe zwroty akcji, dużo emocji, zaskakujące zakończenie – wszystkie te elementy znajdziemy w powieści „Ostatni, który umrze”. Czegoż chcieć ...

11 kwietnia 2016

NOWOŚĆ

Odświeżona seria powieści Tess Gerritsen

Przed wrześniową premierą nowej powieści Tess Gerritsen Wydawnictwo Albatros przygotowało dla czytelników nową, odświeżoną graficznie serię jej wcześniejszych ...

12 lutego 2015

NOWOŚĆ

Czarna loteria, Tess Gerritsen

Od zeszłego tygodnia na księgarnianych półkach znajdziecie nowe wydanie powieści "Czarna loteria" Tess Gerritsen. To historia mordercy, który na swoje ofiary wybiera ...

16 września 2014

NOWOŚĆ

Dawca, Tess Gerritsen

A może macie ochotę na thriller medyczny? Od dziś w księgarniach znajdziecie trzecie już wydanie powieści "Dawca" Tess Gerritsen, uważanej za mistrzynię tego gatunku.

02 grudnia 2013

NOWOŚĆ

Ogród kości, Tess Gerritsen

Od piątku na księgarnianych półkach znajdziecie wznowienie powieści "Ogród kości" Tess Gerritsen. To historia ponurych dziewiętnastowiecznych zbrodni.

05 sierpnia 2013

NOWOŚĆ

Ostatni, który umrze, Tess Gerritsen

Od dziś w księgarniach znajdziecie nową powieść Tess Gerritsen. "Ostatni, który umrze" to historia człowieka, który ocalał z masakry. Dwukrotnie.

05 czerwca 2013

NOWOŚĆ

Nowe wydania powieści Gerritsen

Był Harlan Coben, był Lee Child, teraz przyszła kolej na Tess Gerritsen: Wydawnictwo Albatros wznowiło pięć thrillerów medycznych tej autorki - "Autopsję", "Grzesznika", ...

18 stycznia 2013

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Osaczona, Tess Gerritsen

Książka się czyta. Sama.

20 listopada 2012

NOWOŚĆ

Śladem zbrodni, Tess Gerritsen

Beryl Tavistock próbuje odkryć prawdę o śmierci swoich rodziców, agentów brytyjskiego wywiadu. Tym samym wydaje na siebie wyrok śmierci. O tym traktuje powieść ...

05 września 2012

NOWOŚĆ

Milcząca dziewczyna, Tess Gerritsen

Tess Gerritsen to jedna z najpopularniejszych autorek thrillerów medycznych. A w zeszłym tygodniu wydawnictwo Albatros uraczyło nas niespodzianką: powieścią sensacyjną ...

20 czerwca 2012

NOWOŚĆ

Osaczona, Tess Gerritsen

Dziś premiera "Osaczonej" - nie wydanego dotąd w Polsce romansu sensacyjnego Tess Gerritsen. W sam raz na Dzień Kobiet - i  pod naszym patronatem.

07 marca 2012

NOWOŚĆ

Labirynt kłamstw, Tess Gerritsen

Już dziś ma premierę Labirynt kłamstw Tess Gerritsen. To zbiorowe wydanie dwóch powieści (Telefonu o północy i Bez odwrotu) jest objęte patronatem Portalu Kryminalnego.

07 września 2011

NOWOŚĆ

Dolina umarłych, Tess Gerritsen

Od wczoraj w księgarniach można znaleźć powieść Dolina umarłych. To kolejny thriller medyczny amerykańskiej pisarki Tess Gerritsen.

11 sierpnia 2011

NOWOŚĆ

Infekcja, Tess Gerritsen

Nowy thriller medyczny Tess Gerritsen.

21 października 2009

NOWOŚĆ

Ogród kości, Tess Gerritsen

Zbrodnia z przeszłości

07 lipca 2009