Za zamkniętymi drzwiami, B.A. Paris

Autor: Michał Lipka
Data publikacji: 05 kwietnia 2017

Za zamkniętymi drzwiami

Autor: B. A. Paris
Przekład: Janusz Ochab
Wydawnictwo: Albatros

Złota klatka

Tak to już jest, że wielkimi bestsellerami stają się zwykle nie pozycje wartościowe, przełomowe czy też niebanalne pod względem literackim, ale wręcz przeciętne. Hasło, że lubimy to, co już znamy, obowiązuje najwyraźniej bez względu na jakość dzieła. Niestety prawda jest taka, że masowy czytelnik boi się wszystkiego, co posiada metkę „ambitne”, a swoiste asekuranctwo popycha go po sprawdzone, bezpieczne tematy i takie same nazwiska. „Za zamkniętymi drzwiami” to propozycja, która w znacznym stopniu wpisuje się w powyższy schemat. Nie wybija się ponad całe mnóstwo innych książek opatrzonych sygnaturą „thriller”, do tego napisana została w sposób zachowawczy. Ma też jednak swoje dobre strony.

Grace to kobieta idealna, wiodąca równe idealne życie. Mieszka w pięknym domu, ma wszystko, czego chce, gotuje wprost perfekcyjnie, a jej mąż Jack wydaje się spełnieniem wszelkich marzeń. Przystojny, bogaty, elegancki… Kiedy się poznali, jako jedyny nie tylko tolerował jej siostrę z zespołem Downa, ale naprawdę ją lubił. Ale czy na pewno? W tym związku wszystko może być jedynie fasadą, idealnie skomponowanym kłamstwem, w które uwierzyli wszyscy wokoło i nie widzą – albo też nie chcą dostrzec – wyraźnie widocznych rys. Grace za każde przyjęcie organizowane w domu, każde danie i spotkanie z ludźmi płaci bardzo wysoką cenę. W tym, co robi, nic nie może być przypadkowe ani choćby delikatnie odstawać od idealnego wzorca. Nikogo nie zastanawia, dlaczego kobieta nie ma choćby telefonu komórkowego, nikt nie pyta, dlaczego odwołuje wszystkie spotkania ze znajomymi, a kiedy już do nich dochodzi, bo dalsze odwlekanie byłoby podejrzane, zawsze towarzyszy jej mąż. Bez niego nigdzie nie rusza się sama. Czyżby żyła w złotej klatce? A może jej codzienność jest czymś zupełnie innym, niż mogłoby się wydawać?

Literacki debiut B.A. Paris to powieść zbierająca wiele pozytywnych opinii i wysokich ocen. Zyskała sobie miano bestsellera, a także znalazła się w finale nagród internetowego portalu Goodreads. Wszystko to brzmi pięknie, ale niestety to fasada podobna do tej, jaką jest życie głównej bohaterki książki. W rzeczywistości „Za zamkniętymi drzwiami” to kolejna pozycja, którą szybko się czyta i równie szybko zapomina. Jej fabuła nie jest niczym odkrywczym. Owszem, podstawowe założenia brzmią ciekawie, ale gorzej jest z ich wykonaniem. Nie jest to zła powieść, zabrakło jej jednak ambicji, pomysłowości i klimatu. Początek – przyjęcie i mozolnie tworzone przez Grace pozory – jest przesłodzony, a stojące w opozycji do niego „zgrzyty” (że tak je nazwę), które pojawiają się w głowie narratorki, nie zmieniają niczego. Próby stworzenia napięcia okazują się nie do końca udane, ciekawi natomiast, dlaczego bohaterka pozwoliła na takie uzależnienie się od własnego męża. Gdyby skupić się na tej właśnie kwestii i pogłębić płytką dość psychologię postaci, wyszłaby z tego naprawdę znakomita historia. Została jednak przeciętna powieść rozrywkowa, która wprawdzie nie nudzi, ale też nie zachwyca ani szczególnie nie zaskakuje.

Najciekawiej w „Za zamkniętymi drzwiami” wypadają wątki z Millie, a w szczególności przeszłość z nią związana. Zachowanie Grace w stosunku do rodziców, którzy mimo chrześcijańskich poglądów chcieli dokonać aborcji ze względu na późną ciążę, jej relacje z siostrą i walka o nią dostarczają prawdziwych emocji. Poza tym styl autorki, choć niewyróżniający się niczym, jest lekki i przyjemny w odbiorze. I chociaż debiutancka powieść B.A. Paris nie spełniła wszystkich oczekiwań, jakie w niej pokładałem, jako niezobowiązująca rozrywka na dwa, trzy wieczory sprawdziła się całkiem nieźle. Jeśli więc nie oczekujecie niczego poza tym, polecam.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Za zamkniętymi drzwiami" B. A. Paris

PRZECZYTAJ TAKŻE

WYDARZENIE

B.A. Paris laureatką Honorowej Nagrody Wielkiego Kalib

B.A. Paris laureatką Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru.

04 maja 2023

NOWOŚĆ

Uwięziona, B.A. Paris

Jest ciemno. Nie wiesz, gdzie jesteś. Słyszysz zbliżające się kroki.

31 stycznia 2023

RECENZJA

Terapeutka, B. A. Paris

B.A. Paris należy obecnie do najpopularniejszych autorek thrillerów psychologicznych. Po lekturze „Terapeutki” wiem dlaczego – ale wiem też, że nie stanie się moją ...

10 maja 2021

NOWOŚĆ

Terapeutka, B. A. Paris

Na tym osiedlu wszystko jest doskonałe. Nawet zbrodnia…

14 kwietnia 2021

WYWIAD

Wywiad z B.A. Paris, część 2

Druga część wywiadu z B.A. Paris. Z autorką thrillerów psychologicznych rozmawiała pisarka Marta Guzowska.

27 marca 2020

WYWIAD

Wywiad z B.A. Paris, część 1

Pierwsza część wywiadu z B.A. Paris. Z autorką thrillerów psychologicznych rozmawiała pisarka Marta Guzowska.

23 marca 2020

NOWOŚĆ

Dylemat, B.A. Paris

Jak daleko się posuniesz, by zapewnić osobie, którą kochasz, kilka dodatkowych godzin szczęścia?

11 marca 2020

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Pozwól mi wrócić, B.A. Paris

„Pozwól mi wrócić” to opowieść mroczna jak deszczowa, listopadowa noc, mroczna jak dusza desperata, a jednocześnie wciągająca.

23 kwietnia 2019

RECENZJA

Pozwól mi wrócić, B.A. Paris

Fani autorki z niecierpliwością czekali na jej kolejny thriller psychologiczny. Gdy pojawił się na półkach księgarni, wzbudził skrajne reakcje wśród czytelników. ...

11 kwietnia 2019

NOWOŚĆ

Pozwól mi wrócić, B.A. Paris

Kiedy zniknęła, powiedział prawdę. Ale nie całą… Pod naszym patronatem ukazała się właśnie nowy thriller B.A. Paris, „Pozwól mi wrócić”.

13 lutego 2019

RECENZJA

Na skraju załamania, B.A. Paris

Powieść B.A. Paris to dobry przykład thrillera psychologicznego, w którym najważniejszą rolę grają emocje bohaterów i to na nich zbudowana jest akcja.

22 lutego 2018

NOWOŚĆ

Na skraju załamania, B.A. Paris

Opowieść o pewnej deszczowej nocy i wyrzutach sumienia...

15 lutego 2018