Zanim powróci strach, C.L. Taylor

Autor: Justyna Nowicka
Data publikacji: 05 października 2020

Zanim powróci strach

Autor: C.L. Taylor
Przekład: Robert Waliś
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 01 lipca 2020
Liczba stron: 416
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Nienawiść to trucizna 

Lou bardzo chciałaby normalnie żyć. Śmiać się, planować, kochać. Ale mimo swoich ponad trzydziestu lat nie jest w stanie związać się z żadnym mężczyzną na dłużej niż trzy miesiące. Nie potrafi przyjąć miłości, którą oni chcieliby ją obdarzyć. Nie jest w stanie funkcjonować jak przeciętna kobieta w jej wieku. Przeszłość cały czas odbija się na jej codzienności. Każda decyzja i każda myśl mają w sobie odniesienia do koszmaru, który wydarzył się prawie dwadzieścia lat temu. Wyobrażasz sobie takie życie?

Poznajemy Lou w momencie, kiedy odrzuca uczucia Bena. Jest z nim szczęśliwa, jednak przeszłość znów nie pozwala jej się tym cieszyć. Kobieta nie ma również odwagi, by powiedzieć mu o swoich obawach. Zdaje sobie sprawę, że takie postępowanie może zniszczyć jej życie.

Jeśli nie stawię czoła temu, co mnie spotkało , gdy miałam czternaście lat, to resztę życia spędzę samotnie.

„Ucieczkę” ułatwia jej konieczność przeprowadzki do rodzinnego domu, który po śmierci ojca chce uporządkować. 

Kiedyś muszę tam wrócić, do domu mojego dzieciństwa na zielonych wzgórzach Worcestershire, żeby wysprzątać tę wiejską chatę i wystawić ją na sprzedaż, ale nie bez powodu nie byłam tam od osiemnastu lat.

Kobieta bardzo cierpi, wracając do rodzinnej miejscowości – to źródło jej bolesnych wspomnień, wydarzeń niszczących jej życie. Na domiar złego po powrocie w rodzinne strony odkrywa, że Mike, jej oprawca sprzed lat, znalazł sobie nową ofiarę: trzynastoletnią Chloe, którą próbuje omamić tak, jak kiedyś Lou. Kobieta postanawia uratować dziewczynkę z jego rąk.

C.L. Taylor prowadzi narrację w bardzo ciekawy sposób. Część wydarzeń poznajemy z relacji Lou – warto nadmienić, że są to zarówno jej wspomnienia sprzed osiemnastu lat, jak i współcześne wydarzenia. Drugą narratorką jest Chloe, która snuje opowieść o swoim związku z Mikiem oraz swoim codziennym życiu, które również nie jest łatwe. Trzecią perspektywą dzieli się z czytelnikiem Wendy. Na początku nie do końca wiadomo, kim ona jest, wydaje się natomiast mocno zainteresowana życiem Lou – obserwuje ją, próbuje się z nią skontaktować i dowiedzieć o niej jak najwięcej. 

To, co mnie zaskoczyło, to fakt, że Lou dążyła do spotkania z Mikiem. Nie próbowała zakończyć jego spotkań z trzynastolatką potajemnie, od początku kierowało nią silne postanowienie stawienia mu czoła. Niektóre jej kroki były jednak irracjonalne i sprzeczne z tym, o czym mówiła wcześniej, a decyzje – nielogiczne. Coś ewidentnie zawiodło w procesie planowania. Kiedy już tej dwójce bohaterów udaje się spotkać, rezultat okazuje się zaskakujący – nie jest to jednak pozytywne zaskoczenie. Do słabych stron powieści „Zanim powróci strach” zaliczyłabym też prostotę fabuły. Zabrakło mi tutaj tajemnicy, która zmienia bieg wydarzeń i nadaje sens temu, co zostało do tej pory powiedziane. 

Mimo tych niedociągnięć książka jest dobra. Porusza ważny problem: pedofilii. Fabuła ukazuje dwie zagubione dziewczyny, które dały omamić się starszemu od siebie mężczyźnie. Zarówno Lou, jak i Chloe miały trudnych ojców, którzy nie byli dla nich oparciem, jakiego potrzebują dziewczęta w ich wieku. Pozbawione wsparcia, odrzucone i wyszydzane przez rówieśników, z jak najgorszym zdaniem o sobie i niską samooceną dziewczyny stały się idealnym celem dla mężczyzny, który mówił im to, co chciały usłyszeć. 

Dlatego, mimo braku napięcia typowego dla thrillerów, mnie jako czytelnika interesowało, jak zakończą się losy Lou i Chloe. Czy uda się im odzyskać spokój? Odbudować relacje rodzinne (Chloe) i zbudować zdrowy i szczęśliwy związek (Lou)? Sprawdźcie to sami.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Zanim powróci strach" C.L. Taylor

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Zanim powróci strach, C.L. Taylor

Czasem twoja pierwsza miłość nie pozwala ci odejść…

01 lipca 2020

RECENZJA

Teraz zaśniesz, C.L. Taylor

Ile to już razy twórcy kryminałów wysyłali swoich bohaterów na opustoszałe wyspy, izolowali ich od reszty świata, wrzucali w sam środek sztormów, wichur i ulew?

09 września 2019

NOWOŚĆ

Teraz zaśniesz, C.L. Taylor

Siedmioro obcych. Siedem sekretów. Jedno zabójcze kłamstwo. Premiera już dziś, pod naszym patronatem!

03 lipca 2019