Zmuszona, by zabić, Rachel Abbott

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 25 czerwca 2020

Zmuszona, by zabić

Autor: Rachel Abbott
Przekład: Adrian Napieralski
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 29 stycznia 2020
Liczba stron: 424

Trójkąt (nie)równoboczny

Mark to fotograf, niegdyś ceniony, aktualnie bardziej bierny niż czynny, czego powodem jest impas, w jakim mężczyzna znalazł się po śmierci żony. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy do jego drzwi puka Evie, młoda i atrakcyjna kobieta z ofertą ciekawego projektu. Mężczyzna, zauroczony potencjalną klientką, zgadza się podjąć współpracę. Sprawy zawodowe dość szybko zmieniają charakter na prywatny – między parą pojawia się uczucie. Zamieszkują razem, rodzi im się córka. Mark co pewien czas wyjeżdża zawodowo, a wówczas Evie może liczyć na towarzystwo jego siostry, Cleo. Kobieta zauważa coraz częściej na ciele partnerki Marka różnego rodzaju obrażenia, od delikatnych zadrapań po poparzenia, a nawet złamania. Ta jednak zawsze ma wytłumaczenie, utrzymując, że jest po prostu niezdarna. Cleo wierzy bezgranicznie w swojego brata, więc te uszczerbki na zdrowiu faktycznie przyjmuje jako wyraz nieporadności. Jednak pewnej nocy do mieszkania pary wezwana zostaje policja. Na miejsce przyjeżdża sierżant Stephanie King. Znajduje w sypialni dwa zakrwawione ciała. 

Czy można było zapobiec tragedii? I czy faktycznie ta sprawa to schematyczny przykład przemocy domowej, rodem z policyjnych poradników, z kobietą ofiarą i mężczyzną dręczycielem?  

Rachel Abbott to nazwisko znane w kręgu literatury kryminalnej. Spod pióra tej angielskiej pisarki wyszła seria o stróżu prawa, Tomie Douglasie, która co prawda nie po kolei, ale systematycznie ukazuje się w Polsce. „Zmuszona, by zabić” stanowi zapowiedź kolejnego cyklu o policjantce, Stephanie King (skojarzenia z pewnym znanym autorem grozy narzucają się automatycznie). 

Historia opisana w powieści kręci się wokół niewielkiej liczby bohaterów. I choć to seria o sierżant  King, tak naprawdę punkt centralny stanowi tutaj trójkąt Evie, Mark i Cleo. Choć pewne podejrzenia – jak się potem okazało, słuszne – dość szybko pojawiły się w mojej głowie, to ostateczne rozwiązanie intrygi, wynikające z motywów działania bohaterów, do końca stanowiło dla mnie tajemnicę. To zaś, co tajemnicą nie było, bo wręcz iskrzyło ze stron książki, to fakt, że między tą trójką zachodziły interakcje będące wyrazem nagromadzonych przez lata zależności, niedomówień i zażaleń. Dziwne więzi, wymykające się normom, łączyły zarówno parę – Evie i Marka, rodzeństwo – Cleo i Marka, jak i szwagierki – Evie i Cleo. Abbott dała wyraz prawdzie, że napotkani na życiowej drodze ludzie zawsze będą na nas oddziaływać, z kolei nie zawsze powstanie z tego coś dobrego. Momentami miałam wrażenie, że przedstawione trio bohaterów jest niczym trójkąt bermudzki, niszczący niemal wszystko w swoim obrębie. 

„Zmuszona, by zabić” stanowi trzecią odsłonę mojej literackiej przygody z tą pisarką. Celowo wróciłam do recenzji poprzednich dwóch książek, aby przekonać się, że wrażenia z lektury w każdym przypadku były podobne, zarówno w kwestii zalet, jak i zarzutów. To, za co mogę pochwalić Abbott, to przystępny styl, umiejętność kreowania suspensu i dozowania napięcia. Natomiast za każdym razem wadzi mi przewidywalność – nie wszystkich, ale kilku znaczących etapów fabuły.  

Jest takie powiedzenie: dwoje to para, troje to już tłum. I właśnie ono stanowi idealną puentę moich rozważań. A Was zachęcam do sprawdzenia, który z boków tego trójkąta to ofiara, a który oprawca. I co z trzecim elementem.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Zmuszona, by zabić" Rachel Abbott

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Odwróć wzrok, Rachel Abbott

Rachel Abbott często porusza w swoich książkach temat różnych zagrożeń społecznych.

09 września 2021

NOWOŚĆ

Odwróć wzrok, Rachel Abbott

Królowa psychologicznego suspensu powraca! Najnowszy thriller z nadinspektorem Tomem Douglasem.

19 maja 2021

RECENZJA

Gra w morderstwo, Rachel Abbott

Abbott zafundowała mi rewelacyjną przygodę kryminalną, zmuszającą moje szare komórki do pracy na najwyższych obrotach.

19 marca 2021

RECENZJA

Zamknij drzwi, Rachel Abbott

„Zamknij drzwi” jest jedną z książek, od których czytelnik może rozpocząć znajomość z Tomem Douglasem.

11 grudnia 2020

NOWOŚĆ

Gra w morderstwo, Rachel Abbott

Żal może się zmienić w truciznę. Zrobi się zbyt mroczny, zbyt ciężki i już cię nie wypuści.

24 lipca 2020

NOWOŚĆ

Idealne kłamstwo, Rachel Abbott

Żona, matka, nauczycielka, kłamczucha. Nowy kryminał z Tomem Douglasem!

04 października 2019

RECENZJA

Tylko niewinni, Rachel Abbott

Choć jest to książka otwierająca serię, z całą odpowiedzialnością zachęcam do poznania historii Toma Douglasa od któregoś ze środkowych tomów.

18 kwietnia 2019

NOWOŚĆ

Podejdź bliżej, Rachel Abbott

Ile kobiet musi jeszcze umrzeć? Kto je kontroluje i jak ich powstrzymać?

25 września 2018

NOWOŚĆ

Śpij spokojnie, Rachel Abbott

"Śpij spokojnie" to thriller, którego bohaterka zgłasza na policję zaginięcie męża i dzieci. A dwa lata później... znika sama.

10 lutego 2017

RECENZJA

Obce dziecko, Rachel Abbott

Chociaż pisarka nie złamała zasad i reguł ani nie odmieniła samego gatunku, udało jej się stworzyć znakomity thriller, który czyta się jednym tchem.

22 lipca 2016

NOWOŚĆ

Obce dziecko, Rachel Abbott

Mąż Emmy stracił w wypadku pierwszą żonę, a jego córka zniknęła. Kobieta jest jednak przekonana, że bolesne wspomnienia zostały już za nimi. Tyle że w życiu ...

27 kwietnia 2016