Program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2021

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 11 maja 2021

Już za dwa tygodnie rusza Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2021. Znamy już program!

W tym roku festiwal obchodzi swoje osiemnaste urodziny. Wiecie, co to oznacza? Że nie może zabraknąć alkoholu!

Rzecz jasna – jako merytorycznego motywu przewodniego. Będziemy zatem rozmawiać o tym, co alkohol ma wspólnego ze zbrodnią i dlaczego wszyscy (no dobrze, prawie wszyscy) bohaterowie kryminałów piją. Zastanowimy się nad wieloma niebezpiecznymi związkami alkoholu z przestępczością. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego alkohol uzależnia bardziej od czytania. Wśród gości powieściopisarze, reportażyści, naukowcy, psycholog śledczy... Szczegóły znajdziecie w programie.

Ale alkohol to niejedyny temat, który chcielibyśmy poruszyć w czasie tegorocznej edycji MFK. Zaprosimy też drugoplanowych bohaterów – książek i życia. Tych, o których często zapominamy, a przecież są dla nas tak ważni. O kim mowa? O zwierzakach! Dlatego festiwal zamknie Kryminalny Dzień Dziecka i Zwierząt, a nasze działania wesprze Stowarzyszenie „Zakątek Weteranów” (https://www.facebook.com/StowarzyszenieZakatekWeteranow) – pierwsze miejsce w Polsce, gdzie zwierzęta pracujące w służbach mundurowych po przejściu w stan spoczynku znajdują prawdziwy dom.

Tego dnia będziecie mogli posłuchać wykładów o psie na służbie oraz psie w domu, spotkać się z pisarkami, w których twórczości zwierzaki grają ważne role, a także obejrzeć pokaz psów tropiących. Najmłodsi uczestnicy będą zaś mogli zamienić się w detektywów na tropie zwierząt!

W programie nie zabraknie oczywiście stałych elementów: warsztatów literackich, wykładów i punktu kulminacyjnego, czyli wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści 2020 roku. Po szczegóły zapraszamy na stronę festiwalu.

 

Niemal wszystkie festiwalowe wydarzenia (poza opisanymi jako zamknięte) będziemy transmitować ze studia w Prozie, klubie Wrocławskiego Domu Literatury, i znacząca większość gości festiwalu przyjedzie do Wrocławia. Niestety ze względu na obowiązujące przepisy epidemiczne nie będziemy mogli zaprosić publiczności do Prozy. Jednak nie martwcie się: jeśli chcecie obejrzeć spotkania na dużym ekranie, zdobyć autograf ulubionego autora lub ulubionej autorki i odetchnąć atmosferą festiwalu, zapraszamy do ogródka i dolnego baru w Prozie, w Przejściu Garncarskim 2! Będą książki, będą autorzy i nieformalne spotkania oraz rozmowy na świeżym powietrzu! Zatem do zobaczenia we Wrocławiu albo przed ekranami już 26 maja.

Transmisje z wydarzeń będzie można oglądać na fanpage'ach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału oraz Portalu Kryminalnego.

Udostępnij