Warszawskie Targi Książki 2021

Autor: materiały organizatora
Data publikacji: 07 września 2021

Już pojutrze ruszają Warszawskie Targi Książki 2021. W programie nie może oczywiście zabraknąć spotkań z autorami kryminałów!

Kryminalna odsłona WTK przedstawia się następująco:

PIĄTEK

17:00-17:55

Karolina Macios

Forum 2

Redaktorka, felietonistka, współautorka programów kursów kreatywnego pisania, ghostwriterka i pisarka. Dotychczas ukazały się jej dwa thrillery psychologiczne: „Czarne morze” i „Nadciągająca fala”. Jako redaktorka współpracuje m.in. z Markiem Krajewskim, Wojciechem Chmielarzem, Martą Guzowską, Ałbeną Grabowską i Maciejem Siembiedą.

Prowadzenie: Piotr Dobrołęcki

Wydawnictwo Wielka Litera

 

18:00-18:55

Max Czornyj

Forum 2

Adwokat i wszechstronny autor bestsellerowych kryminałów, thrillerów psychologicznych oraz powieści obyczajowych. Łączna sprzedaż jego książek sięga setek tysięcy egzemplarzy.

Prowadzenie: Piotr Dobrołęcki

Wydawnictwo FILIA

 

SOBOTA

12:00-12:45

Iva Procházková

Scena Czeska

Iva Procházková - dramatopisarka i prozaiczka zadebiutowała w 1980 roku książką dla dzieci „Komu chybí kolečko?”. W 1983 roku wyjechała z kraju, a jej następna książka ukazała się już w wydawnictwie emigracyjnym Sixty-Eight Publishers. Jest autorką wielu nagradzanych w kraju i za granicą książek dla dzieci i młodzieży, takich jak „Pět minut před večeří” (1996), „Soví zpěv” (2017) i wiele innych. Z jej książek dla dorosłych największy sukces odniosły historia z czasów pandemii „Tanec trosečníků” (2005) oraz powieść poruszająca temat stosunków międzyludzkich „Otcové a bastardi” (2007). Jej najnowszy utwór nosi tytuł „Nekompromisně” (2019). Jest laureatką wielu nagród, takich jak (zdobyta kilkukrotnie) Złota Wstęga, Magnesia Litera czy niemiecka Nagroda im. Friedricha Gerstäckera.

Prowadzenie: Lucie Zakopalová

 

12:00-12:55

Jak zostaliśmy kryminalistami?

Forum 2

Od jakich gatunków literackich rozpoczynali swoje kariery autorzy współczesnych powieści kryminalnych? Uczestniczą: Agnieszka Jeż, Joanna Opiat-Bojarska i Grzegorz Kapla.

Wydawnictwo SŁOWNE

 

13:00-13:55

Maciej Siembieda

Forum 2

Spotkanie z dziennikarzem i reportażystą, autorem bestsellerowych thrillerów: „444”, „Miejsce i imię”, „Gambit”, „Wotum” oraz najnowszej „Kukły”, która jest czwartym tomem serii z Jakubem Kanią.

Prowadzenie: Adam Szaja

Wydawnictwo AGORA

 

14:00-14:55

Jędrzej Pasierski 

Forum 2

Jędrzej Pasierski – prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w organizacjach zajmujących się prawną ochroną środowiska, międzynarodową pomocą rozwojową oraz współpracą państw Europy Środkowo-Wschodniej. Autor thrillera „W imię natury” oraz cyklu powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow: „Dom bez klamek”, „Roztopy”, „Czerwony świt” i „Kłamczuch”. Laureat drugiego wyróżnienia w konkursie Czarny Kapelusz organizowanym przez Poznański Festiwal Kryminału „Granda” za kreację postaci komisarz Niny Warwiłow. Za książkę „Roztopy” został uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną 2019 roku, a za „Czerwony świt” otrzymał nominację do Nagrody Złotego Pocisku.

Prowadzenie: Marcin Sendecki

Wydawnictwo Czarne

 

15:00-15:55

Marek Stelar

Forum 2

Spotkanie wokół „Głębi” - trzeciej, po „Bliźnie” i „Sekcie”, premierowej części cyklu z nadkomisarzem Tomaszem Rędzią.

Mare Stelar (właśc. Maciej Biernawski) –  z wykształcenia architekt, z zawodu urzędnik, z pasji modelarz architektoniczny wspomagający kolegów po fachu. Miłośnik muzyki rockowej i elektronicznej, kryminału i szeroko pojętej grozy w wydaniu literackim i filmowym. Zafascynowany Berlinem i starym Szczecinem.

Prowadzenie: Adam Szaja

Wydawnictwo FILIA

 

16:00-16:55

Remigiusz Mróz

Scena Główna - Kanapa Literacka

Spotkanie z Remigiuszem Mrozem, autorem, po którego w ostatnich latach polscy czytelnicy sięgają najczęściej. Książki Remigiusza Mroza rozeszły się w Polsce w kilku milionach egzemplarzy, został także uhonorowany szeregiem nagród literackich oraz kulturalnych. Remigiusz Mróz stworzył już niemal kultową postać Chyłki, bohaterki serii, na podstawie której powstał cieszący się olbrzymią popularnością serial.

Prowadzenie: Jerzy Kisielewski

Wydawnictwo Poznańskie

 

16:00-16:55

Beata i Eugeniusz Dębscy

Forum 2

Zimne tropy, zimne trupy i jedyny facet, któremu zależy na odkryciu prawdy...

Beata i Eugeniusz Dębscy w drugim tomie swojego kryminalnego cyklu o byłym gliniarzu Tomaszu Winklerze zgrabnie budują nową historię, w której intryga sensacyjna przeplata się z obyczajową, a ludzki los jest bardziej powikłany niż niejeden zbrodniczy plan.

Prowadzenie: Adam Szaja

Wydawnictwo AGORA

 

17:00 - 17:55

Katarzyna Berenika Miszczuk

Forum 2

Katarzyna Berenika Miszczuk z wykształcenia jest lekarką. To wszechstronna pisarka, której znakiem rozpoznawczym jest nieoczywista mieszanka literackich światów niezmiennie doprawiona dużą dawką humoru. Ma w swoim dorobku kilkanaście książek. Największe uznanie czytelników przyniosła jej seria diabelsko-anielska: „Ja, diablica” (2010), „Ja, anielica” (2011) oraz „Ja, potępiona” (2012). Na słowiański cykl „Kwiat paproci” składają się: „Szeptucha” (2016, Książka Roku 2016 w plebiscycie portalu lubimyczytac.pl), „Noc Kupały”, „Żerca” (2017, Książka Roku 2017 lubimyczytac.pl), „Przesilenie” (2018, Książka Roku 2018 lubimyczytac.pl) oraz „Jaga” (2019, Książka Roku 2019 lubimyczytac.pl). W 2017 powieścią „Obsesja” autorka rozpoczęła kolejny cykl „W lekarskim fartuchu”. Rok później ukazała się jej kontynuacja – „Paranoja”. W 2020 r. opublikowała komedię kryminalną „Ja cię kocham, a ty miau”. „Druga szansa” stała się inspiracją dla serialu Netflixa pod tytułem „Otwórz oczy”.

Prowadzenie: Adam Szaja

Wydawnictwo W.A.B.

 

NIEDZIELA

12:00-12:55

Robert Małecki

Forum 2

Spotkanie z politologiem, filozofem i dziennikarzem, a także nauczycielem kreatywnego pisania, który serca czytelników podbił serią kryminalną o komisarzu Bernardzie Grossie („Skaza” „Wada”, „Zadra”) oraz drugą, o dziennikarzu Marku Benerze („Najgorsze dopiero nadejdzie”, „Porzuć swój strach”, „Koszmary zasną ostatnie”). Jego pierwszy thriller, „Żałobnica”, uplasował się na 2. miejscu w rankingu najlepszych powieści kryminalnych 2020 roku wg „Książek. Magazynu do Czytania”. Jest laureatem najważniejszych polskich kryminalnych trofeów literackich, w tym dwukrotnie Nagrody Wielkiego Kalibru (w 2019 roku nagroda główna za „Skazę”, w 2020 nagroda czytelników za „Wadę”) oraz Nagrody Kryminalnej Piły (w 2019 roku za „Skazę”). Rozmowę o najnowszej powieści „Zmora” poprowadzi Adam Szaja.

 

13:00-13:55

Jakub Żulczyk 

Scena Główna - Kanapa Literacka

Spotkanie z dziennikarzem, scenarzystą i jednym z najbardziej znanych polskich pisarzy młodego pokolenia, autorem powieści „Zrób mi jakąś krzywdę… czyli wszystkie gry video są o miłości”, „Instytut”, „Zmorojewo”, „Radio Armageddon”, głośnego „Ślepnąc od świateł”, zekranizowanego przez HBO oraz „Czarne Słońce”. Autor jest laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w roku 2018 w kategorii proza za „Wzgórze psów”.

Świat Książki

 

13:00-13:55

Igor Brejdygant

Forum 2

Igor Brejdygant – pisarz, scenarzysta, reżyser. Autor scenariuszy do filmów fabularnych „Palimpsest” (reż. Konrad Niewolski), „Prosta historia o morderstwie” (reż. Arkadiusz Jakubik) oraz do seriali „Paradoks”, „Zbrodnia”, „Belle Epoque”, „Ultraviolet”. Studiował na wydziale produkcji w łódzkiej PWSFTiTV. Jako reżyser pracuje przy formach dokumentalnych – seria „Asy B klasy” dla Canal+, „Szaleńcy Pana Boga” dla Religia TV oraz cykl „Handlarze” dla TTV, a także teledyskach, reklamach i kampaniach społecznych. Na antenie Crime+Investigation Polsat, w programie „Opowiem Ci o zbrodni”, analizował głośne sprawy kryminalne.

Autor czterech bardzo dobrze przyjętych powieści kryminalnych: „Paradoks”, „Szadź”, „Rysa” (W.A.B. 2018), „Układ” (W.A.B 2019). „Wiatr” to jego piąta książka. Na podstawie „Szadzi”, „Rysy” i  „Układu” powstały niedawno seriale kryminalne, które zebrały ogromne widownie oraz uznanie krytyków. „Wiatr”, w reżyserii Krzysztofa Czeczota, dostępny będzie również w wersji audio. Tylko w aplikacji Empik Go.

Prowadzenie: Adam Szaja

Wydawnictwo W.A.B.

 

14:00-14:55

Krzysztof Koziołek

Forum 1

W górach wysokich od lat działa seryjna morderczyni. Nazywa się K2. 

Krzysztof Koziołek w „Białym pyle” odświeża najlepsze tradycje powieści przygodowej i literatury wysokogórskiej. Efekt: górski thriller, w którym napięcie rośnie wraz z wysokością. 

Autor debiutował w 2007 roku. „Biały pył. Piekło na K2” to jego jubileuszowa, 20. książka. W 2018 roku za kryminał retro „Wzgórze Piastów” oraz cały dorobek beletrystyczny otrzymał Zielonogórską Nagrodę Literacką „Winiarka”. W 2019 roku za kryminał retro „Nad Śnieżnymi Kotłami” otrzymał nagrodę „Książka Górska Roku” w kategorii „Górska fikcja literacka i poezja”. Więcej na krzysztofkoziolek.pl

Wydawnictwo AGORA

 

16:00 - 16:55

Mariusz Czubaj

Forum 2

Spotkanie z literaturoznawcą, antropologiem kulturowym, autorem powieści kryminalnych, dwukrotnym laureatem nagrody Wielkiego Kalibru: w 2009 r. za powieść „21:37” oraz w 2017 r. za powieść „R.I.P.” Powieść „Cios kończący” to ostatnia, szósta część bestsellerowej serii z Rudolfem Heinzem.

Prowadzenie: Marcin Sendecki

Wydawnictwo W.A.B.

 

A na stoiskach swoje książki podpisywać będą: Thomas Arnold, Bartłomiej Grubich, Małgorzata Starosta, Jacek Getner, Karolina Macios, Grzegorz Kalinowski, Jacek Galiński, Adrian Bednarek, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Artur Urbanowicz, Maciej Siembieda, Małgorzata Oliwia Sobczak, Beata i Eugeniusz Dębscy, Magda Stachula, Paulina Kuzawińska, Małgorzata Starosta, Igor Brejdygant, Mieczysław Gorzka i Krzysztof Koziołek.

Szczegóły znajdziecie na stronie organizatora.

Udostępnij