Znamy trenerów Kryminalnych Warsztatów Literackich 2024

Autor: MFK
Data publikacji: 24 marca 2024

Premiera: 24 marca 2024

Wiemy już, pod czyim okiem będą doskonalić swoje umiejętności laureaci konkursu na opowiadanie organizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2024!

Przypomnijmy: niedawno ogłoszono konkurs literacki na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne (lub szkic takiego opowiadania). Nagrodą w nim jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 5–8 czerwca 2024, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2024. Do konkursu należy zgłaszać opowiadania kryminalne lub sensacyjne, w którym istotną rolę odegra Ogród Zoologiczny we Wrocławiu (lub szkic takiego opowiadania), a termin zgłoszeń mija 10 kwietnia 2024 roku.

Podobnie jak w poprzednich latach, warsztaty będą się składać z części ćwiczeniowej oraz wykładów. Przez trzy dni zwycięzcy konkursu będą pracować w trzech grupach pod opieką trenerów, czwarty dzień warsztatów zostanie poświęcony  zagadnieniom, które pozwolą przyszłym pisarzom poznać nieco sekretów branży: rynkowi wydawniczemu w Polsce oraz praktycznym zastosowaniom prawa autorskiego.

W tym roku adeptów sztuki pisarskiej uczyć będą:

Bernadetta Darska – krytyczka literacka, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, doktor habilitowana literaturoznawstwa. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. W latach 2002–2009 redaktor naczelna pisma literacko-kulturalnego „Portret”. Laureatka PIK-owego Lauru, nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książki i promocję czytania w internecie (2019). Autorka jedenastu książek. Są to m.in.: „Śledztwo i płeć. O bohaterkach powieści kryminalnych” (2011), „Berlinowanie. Zapiski z doświadczania miasta” (2022) i „Czas reportażu. O tym, co działo się wokół gatunku po 2010 roku” (2023). Prowadzi blog krytycznoliteracki: „Nowości książkowe” – www.bernadettadarska.blogspot.com. Jurorka Nagrody Wielkiego Kalibru.

Joanna Opiat-Bojarska – jedna z najpopularniejszych autorek powieści kryminalnych w Polsce. Uhonorowana Nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału w 2022 r. za powieść „Oni”. Mistrzyni researchu i specjalistka od brudnych spraw. Te policyjne opisała w sensacyjnej serii „Kryształowi”. Ostatnio wydała doskonałe thrillery „Chodź za mną”, „Winny” i „Oni”. Dociekliwa, pomysłowa i bezkompromisowa. Opracowała wzór na najlepszy kryminał: realizm, emocje i zwroty akcji.

Jędrzej Pasierski – prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w organizacjach zajmujących się prawną ochroną środowiska, międzynarodową pomocą rozwojową oraz współpracą państw Europy Środkowo-Wschodniej. Autor thrillera „W Imię Natury” oraz cyklu powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow: „Dom bez klamek”, „Roztopy”, „Czerwony świt”, „Kłamczuch”, „Gniazdo” i „Martwy klif”. Twórca superprodukcji audio „Wodnik” z Andrzejem Chyrą i Agnieszką Żulewicz w rolach głównych. Za książkę „Roztopy” został uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną 2019 roku.

trenerzy

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i zaakceptować regulamin konkursu.

Joanna Opiat-Bojarska: fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl
Jędrzej Pasierski: fot. Łukasz Giza

Udostępnij