Wywiad z Donalem MacIntyre

Autor: Ewa Dąbrowska Data publikacji: 16 października 2015

Wywiad z Donalem MacIntyre

Od 18 października kanał CBS Reality zaprasza na kolejne odcinki serii dokumentalnej „Niewyjaśnione zbrodnie z Donalem MacIntyre”, opowiadającej o przypadkach nierozwikłanych zbrodni, z którymi Donal mierzy się, mając dostęp do lepszych technologii i patrząc na nie z perspektywy czasu.  Mamy dla Was wywiad z gospodarzem programu.


Dlaczego postanowiłeś zająć się nierozwiązanymi sprawami kryminalnymi? Co tak pociąga cię w tym temacie?

Donal MacIntyre: Rocznie popełnianych jest około stu morderstw, których sprawcy nie zostają złapani, co w ciągu dekady daje około tysiąca nierozwiązanych spraw. To wyjątkowo przykre dla rodzin ofiar. Poza tym myślę, że w świecie, w którym środki przeznacza na pracę policji są wciąż zmniejszane, moja praca jest coraz bardziej potrzebna. Zawsze czułem, że możemy pchnąć takie sprawy na przód, i w moim programie to się naprawde dzieje!

Czy przypadki, którymi się zajmujesz, są łatwiejsze do rozwiązania dzięki nowym technologiom, czy może trudniejsze przez czas, który upłynął?

Donal MacIntyre: Upływający czas ma tu niestety ogromne znaczenie i powoduje największe straty. Czasami w niewyjaśnionych sprawach trzeba najpierw ustalić, czy osoba, która zaginęła, jest rzeczywiście w niebezpieczeństwie. Ten mijający czas ma kolosalne znaczenie.

Który przypadek ukazany w twoim programie jest według ciebie najbardziej przejmujący i jednocześnie najbardziej straszny?

Donal MacIntyre: Sprawa Natalie Pearman jest najbardziej tragiczna i przy tym przerażająca, ponieważ sprawca wciąż jest na wolności. (Natalie była 16-letnią prostytutką, została zabita w 1992 roku, a jej ciało odnalazł przypadkowy kierowca ciężarówki - przyp. Autora).

A jaki był wasz największy sukces i największe odkrycie programu?

Donal MacIntyre: Myślę, że było to chyba odkrycie związku Masonów z morderstwem Barrye’go Rubery. Również prace nad nagraniami w przypadku sprawy Trevora Deely mogą wciąż przynieść znaczące efekty (mężczyzna zaginął w 2000 roku na ulicach Dublina. Kamery zarejestrowały, jak wracał Baggot Street Bridge ze świątecznego przyjęcia - przyp. Autora).

Gdybyś mógł wybrać dowolną sprawę dotyczącą morderstwa w historii, którą z nich chciałbyś się zająć?

Donal MacIntyre: Byłby to z pewnością zamach na JFK! To według mnie najsłynniejsza i najbardziej kontrowersyjna sprawa czasów współczesnych.

Czy relacje świadków są wciąż wiarygodne po tylu latach? Czy był ktoś, kto pomógł rozwiązać trudną sprawę właśnie dzięki temu, co zapamiętał?

Donal MacIntyre: Niestety pamięć ludzka jest zawodna. Nawet jeśli wydarzenie miało miejsce niedawno. Na szczęście mamy próbki DNA – są one nawet ważniejsze od pamięci i wiarygodne.

 

Na program „Niewyjaśnione zbrodnie z Donalem MacIntyre”, który prowadzi rozmówca, kanał CBS Reality zaprasza od 18 października w niedziele o 21:00.

 

/materiały CBS Reality/

Udostępnij