Arka, John Lynch

Autor: materiały wydawcy
Data publikacji: 21 października 2021

Arka

Autor: John Lynch
Przekład: Piotr W. Cholewa
Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska
Premiera: 27 października 2021
Liczba stron: 464
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Sensacyjno-kryminalna opowieść o przestępstwach biznesowych w świecie mody. Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia debiutującego autora!

Truman porzuca karierę u Ralpha Laurena, by rozwijać rodzinny biznes w Krakowie. Stworzona przez niego marka staje się najbardziej pożądanym domem mody w Europie. Jednak w wyniku przestępstw biznesowych pewnego funduszu inwestycyjnego może stracić dosłownie wszystko. Czy znajdzie siłę, by uratować dzieło swojego życia i podążać za marzeniami?

“Arka” to zaskakujący debiut, w którym autor buduje napięcie rodem z sensacyjnych amerykańskich filmów, a jednocześnie zabiera czytelnika w chaotyczny i niebezpieczny świat Europy Środkowo Wschodniej po upadku komunizmu. Książka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska.  Światowa prapremiera 27 października.

Truman Chase – syn polskich imigrantów – jest młodym, ambitnym projektantem z Nowego Jorku, który porzucił wymarzoną karierę u Ralpha Laurena, by ratować rodzinny biznes w Krakowie i postawić na nogi upadającą firmę odzieżową. W Polsce odnajduje miłość - zakochuje się w tłumaczce Karolinie i szybko też zaczyna odnosić sukces zawodowy. Stworzona przez niego marka stopniowo staje się najbardziej pożądanym domem mody w Europie. Przez dziesięć lat przedsięwzięcie kwitnie, i gdy sukces jest już na wyciągnięcie ręki Truman podejmuje ryzykowną decyzję pożyczenia wielu milionów dolarów od globalnego funduszu inwestycyjnego, Arki. Jeszcze nie wie, że to początek jego największego koszmaru. Tajemnicza grupa inwestycyjna, na czele której stoi pozbawiony skrupułów i niebezpieczny Latynos - 35-letni Fernando Tomasi, zaczyna prześladować Trumana...

Fernando prowadzi szemrane interesy pomiędzy Europą Wschodnią i Ameryką Łacińską, a na jego drodze stają skorumpowani ukraińscy politycy i FBI. By spłacić dług powstały w wyniku złych inwestycji, Fernando postanawia dokonać wrogiego przejęcia i zawłaszczyć dobrze prosperującą polską firmę Trumana. Czy życie Trumana i jego najbliższych jest w niebezpieczeństwie? Czy uda mu się rozwikłać zagadkę i ocalić firmę?

“Arka” to fikcyjna opowieść zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Jej akcja rozgrywa się w czasach kryzysu finansowego na początku XXI wieku i szalonego rozwoju wolnego rynku w Polsce. Ujawnia najmroczniejsze kulisy świata mody i finansów, w którym pieniądz odgrywa najważniejszą rolę. Jest to także debiut literacki amerykańskiego przedsiębiorcy Johna Lyncha, mieszkającego od 25 lat w Polsce. Autor doskonale nakreśla tło wydarzeń, tworzy zaskakujące zwroty akcji i misternie buduje postacie. Nic dziwnego, w końcu  jego własna historia to bez mała gotowy scenariusz na powieść.  O tym, co skłoniło amerykańskiego biznesmena do jej napisania i jak własne trudne doświadczenia przekuł w sukces często opowiada podczas występów motywujących, m.in. na TEDx Talks. Czy bohater “Arki” Truman Chase to alter ego autora?

 

Porywający debiut pozostawi u polskich czytelników apetyt na więcej. Najbardziej podoba mi się bohaterka: Faith Osborne – błyskotliwa, odważna i śmiała agentka FBI, działająca przy Ambasadzie USA w Warszawie – takie kobiety lubię. Więcej Faith proszę!

Agata Młynarska

 

John Lynch jest przedsiębiorcą z USA, mieszkającym w Krakowie pisarzem, mówcą i działaczem społecznym. 

Należał do pierwszych amerykańskich organizatorów działalności gospodarczej w Europie Środkowej i Wschodniej po upadku komunizmu. Po 25 latach istnienia jego firma stała się europejskim leaderem w dziedzinie odzieży korporacyjnej. Przewędrował kraje uprzedniego bloku wschodniego i dobrze zna ten region oraz jego mieszkańców. John ma polskie korzenie – jego babcia pochodziła z Białegostoku. Biegle mówi po polsku. Swoją poruszającą historię opowiada podczas występów motywujących, m.in. na TEDx Talks. Otrzymał najwyższe odznaczenie cywilne w Polsce, Złoty Krzyż Zasługi z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego za wkład w budowanie demokracji wolnorynkowej w Polsce. Został wybrany Dyrektorem Generalnym Roku w Europie Środkowej i Wschodniej (CEO of the Year), Przedsiębiorcą Roku w Polsce (Entrepreneur of the Year) oraz jednym z dziesięciu amerykańskich pionierów, którzy wnieśli największy wkład w udaną transformację Polski. Był prezesem YPO Poland i od 2004 jest Członkiem Zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Pełnił też funkcję dyrektora marketingu amerykańskiego wydawnictwa The Easton Press, był stałym felietonistą „The Warsaw Business Journal” i „Images” – brytyjskiego czasopisma odzieżowego. W 2016 roku „Financial Times” opublikował całostronicowy artykuł na temat Johna Lyncha zatytułowany „More Warsaw than Wharton”, a on sam udzielił wywiadu dla podkastu FT Start-Up Stories, którego wysłuchało ponad 200 tys. osób. Mieszka pod Krakowem z żoną Kasią, nauczycielką angielskiego, i dwójką dzieci, Jakubem i Zofią.

 

Zapraszamy na spotkania promocyjne z udziałem autora:

● 27 października, 18.00-20.00 Hotel Sheraton, ul. Powiśle 7, Kraków, prowadzenie Karolina Mania

● 3 listopada, 18.00 - 20.00 Hotel Marriott, Al. Jerozolimskie 65/79, Warszawa, prowadzenie Kamil Turecki

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Arka" John Lynch