Kamienne figurki, Lloyd Devereux Richards

Autor: materiały wydawcy
Data publikacji: 02 lipca 2024

Kamienne figurki

Autor: Lloyd Devereux Richards
Przekład: Tomasz Wyżyński
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: 17 lipca 2024
Liczba stron: 344

Viralowy filmik sprawił, że książkę okrzyknięto bestsellerem 11 lat po premierze. Zadziałała magia TikToka.

W gęsto zalesionych wąwozach południowej Indiany odnajdywane są brutalnie okaleczone zwłoki młodych kobiet. Przy każdym ciele morderca zostawia swoją wizytówkę – kamienną figurkę wyrzeźbioną na wzór magicznych posążków rdzennych plemion Papui-Nowej Gwinei. Dochodzenie obejmuje agentka Christine Prusik – główny antropolog sądowy w biurze FBI z Chicago. W swojej karierze pracowała nad wieloma dziwnymi sprawami, jednak żadna z nich nie budziła u niej takiego niepokoju.

Dziesięć lat wcześniej badała podobne artefakty w trakcie prac terenowych w Nowej Gwinei. Teraz musi nie tylko ustalić, czy obie sprawy mają jakiś związek, czy to tylko koszmarne fantazje zwyrodnialca, ale też uporać się z powracającymi demonami przeszłości…

„Kamienne figurki” to intrygujący i szalenie mroczny thriller, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Powieść stanowi pierwszy tom serii o tym samym tytule. Lloyd Devereux Richards pracował nad nią 14 lat. Choć po raz pierwszy ukazała się w 2012 roku, to dopiero 11 lat później, w 2023 roku, zrobiło się o niej naprawdę głośno. Wkrótce okrzyknięto ją nawet bestsellerem (łącznie w Stanach Zjednoczonych sprzedano ponad 100 tysięcy egzemplarzy!). Swoją ogromną popularność „Kamienne figurki” zawdzięczają nagranemu przez córkę autora, Marguerite, i opublikowanemu na TikToku filmikowi, który z miejsca stał się viralem. Poruszające wideo zebrało 700 tysięcy wyświetleń w ciągu jednej nocy, a tydzień później miało ich już 42 miliony! Dodatkowo w ciągu dwóch dni konto autora zaobserwowało blisko 100 tysięcy użytkowników.

Do napisania książki zainspirowały Richardsa nierozwiązane zbrodnie, o których słyszał podczas studiów prawniczych. Dowiedział się wówczas o serii incydentów z udziałem młodych ludzi, którzy zostali zaatakowani podczas wędrówki po lasach południowej Indiany i zaginęli. Wiadomość ta utkwiła Richardsowi w pamięci, a następnie posłużyła za punkt wyjścia do stworzenia powieści kryminalnej.

 

Lloyd Devereux Richards – urodził się w Nowym Jorku, długo podróżował po Europie, Afryce i Ameryce Środkowej, po czym ukończył studia prawnicze. Pracował jako starszy asystent sędziego sądu apelacyjnego w Indianie. Mieszka z żoną, Cameron OʼConnor, i dwoma psami w Montpellier w stanie Vermont. „Kamienne figurki”, jego debiut powieściowy, stały się bestsellerem w Stanach Zjednoczonych. Do napisania książki zainspirowały go nierozwiązane zbrodnie, o których słyszał podczas studiów prawniczych. W sierpniu 2023 roku ukazał się tom drugi serii zatytułowany „Maidens of the Cave”.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Kamienne figurki" Lloyd Devereux Richards