Południca, Jiri Brezina

Autor: materiały wydawcy
Data publikacji: 26 lutego 2021

Południca

Autor: Jiří Březina
Przekład: Agata Wróbel
Wydawnictwo: Afera
Premiera: 26 lutego 2021
Liczba stron: 256
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

SERIA: Tomáš Volf, tom 2

A gdyby tak przyjrzeć się pierwszej sprawie śledczego z Czeskich Budziejowic? 

Upalne lato, samo południe, martwa dziewczyna na blokowisku. Do tej z pozoru rutynowej sprawy przydzielono niezbyt doświadczonych policjantów: Tomáša Volfa i Evę Černą. Jednak sytuacja szybko się komplikuje, giną kolejne kobiety, a młodzi dochodzeniowcy działają pod olbrzymią presją czasu. Ich poczynania śledzą dziennikarze, którzy nazywają zabójcę Południcą, bo podobnie jak ten słowiański demon, atakuje latem, w biały dzień. 

Południca opisuje początki pracy w policji Tomáša Volfa, którego polscy czytelnicy znają już z pierwszej części serii pt. Przedawnienie (wyd. polskie 2018). Co takiego wydarzyło się w sprawie zabójstw z blokowiska, że utalentowany policjant trafił za karę do archiwum?

 

Jiří Březina (ur. 1980) – autor powieści kryminalnych, tłumacz i copywriter.

Po ukończeniu anglistyki i nauk społecznych na Uniwersytecie Karola w Pradze pracował jako urzędnik, potem zaczął tworzyć teksty na strony internetowe, czym zajmuje się do dziś. Pierwszą książkę – pasjonującą zapewne historię o łowcach pierwotnych – zaczął pisać w wieku dziesięciu lat. Do literackiego fachu powrócił dopiero dwadzieścia lat później; w 2013 ukazała się jego debiutancka powieść Na kopci, która otrzymała wiele przychylnych recenzji oraz Nagrodę Jiřiego Marka przyznawaną co roku w Czechach za najlepszy kryminał. W 2020 Březina ponownie został jej laureatem, tym razem za sprawą powieści Vzplanutí.

W 2015, 2016 i 2019 ukazały się trzy tomy serii z policjantem Tomášem Volfem: Promlčení (Przedawnienie), Polednice (Południca) i Vzplanutí. Jiří Březina mieszka w Czeskich Budziejowicach z żoną i dwoma synkami; podobnie jak jego bohater Tomáš Volf jest fanem black metalu.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Południca" Jiří Březina

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Przedawnienie, Jiri Brezina

Zastanawiam się, czy wydawnictwo Afera ma nosa do dobrych powieści, czy po prostu Czesi piszą świetne kryminały.

21 maja 2018

NOWOŚĆ

Przedawnienie, Jiri Brezina

W serii Czeskie Krimi wydawnictwa Afera ukazała się powieść „Przedawnienie”. Młody policjant Tomáš Volf próbuje rozwiązać sprawę z 1991 roku, kiedy w zapomnianej ...

09 maja 2018