Deaver Jeffery

 

Jeffery Deaver jest znanym i poczytnym autorem thrillerów psychologicznych,  których para bohaterów, Lincoln Rhyme i Amelia Sachs, stanowią dziś już klasyczne ikony kryminalne.

mosimagePrzyszły pisarz urodził się w 6 maja 1950 roku w okolicach Chicago, jako syn copywritera i gospodyni domowej. Miał jeszcze siostrę, Julee Reece, która także zajmuje się pisaniem.

Wiele niejasności do tej pory budzi pisownia imienia pisarza (często mylona z klasycznym „Geoffrey”) – jak sam niedawno wyjawił, jego rodziciele byli przekonani, iż Jeffery będzie... dziewczynką. Planowali więc nazwać dziecko po babce, Mary Jefferies; gdy okazało się, że jednak przyszedł na świat chłopiec, nadano mu imię Jeffery będące wynikiem kompromisu.

Deaver zawsze podkreślał, że jego twórczość jest bardziej rzemiosłem niż artyzmem. Za motto zawsze miał słowa swego znakomitego poprzednika, Mickey Spillane’a: „Ludzie nie czytają powieści po to, by dotrzeć do środka, ale by dotrzeć do finału” – stąd duża dbałość autora przede wszystkim o atrakcyjność fabularną jego prozy.

Praktyka sądowa i prasowa dała mu zmysł dokumentalisty, co widać w reportażowej dbałości opisywanych przezeń intryg. Nie znaczy to jednak, że przez to brak im nerwu – kto choć raz zetknął się z prozą autora „Kolekcjonera kości” zauważy łatwość w przedstawianiu bardzo żywych i plastycznych postaci, zarówno tych z pierwszego planu (Rhyme, Sachs), jak i z tła powieści (detektyw Sellito czy, w ostatniej powieści, bardzo niejednoznaczna postać komisarza – nomen omen – Jefferiesa). Także – a może zwłaszcza – zbrodniarzy, którzy, co najpełniej widać w cyklu o Lincolnie Rhyme, są mocnymi figurami gry na intelekty z upośledzonym profilerem.

Pierwszą powieść (dwa rozdziały) Jeffery Deaver napisał w wieku jedenastu lat. Gdy pracował (po studiach i szkole prawniczej), jako adwokat dla dużej korporacji, ponoć drogę do pracy zajmowało mu szkicowanie powieści sensacyjnych. Poza prozą Deaver znany jest także z twórczości poetyckiej i muzycznej.

Jako twórca dreszczowców zadebiutował w 1988 roku, jednak na „Voodoo”, magiczny thriller, autor spuszcza dziś zasłonę milczenia. Podobnie jak na kryminał „Always a thief”. Dopiero trylogia o nowojorskiej bohaterce Rune, wielbicielce czarno-białego kina, przyniosła mu popularność – „Manhattan is my beat”, Death of a Blue Movie Star” oraz „Hard News” stały się przygrywką do decyzji o porzuceniu posady i utrzymywaniu się tylko z pisarstwa - co też Deaver czyni od 1991 roku.

Kolejne dwie pozycje, także cykliczne, z Johnem Pellamem w roli głównej, sygnował pseudonimem William Jefferies. Wydany potem „Panieński grób”, już „deaverowski”, zostaje w 1997 roku zekranizowany przez telewizję HBO. Ta opowieść o uprowadzeniu przez trzech zbiegłych więźniów grupy niesłyszących  uczniów, doceniona została za literacką wiarygodność w oddaniu świata Głuchych.

W tym samym roku wydana zostaje powieść, która stała się zaczątkiem najsłynniejszego cyklu Deavera: sparaliżowany, błyskotliwy kryminalistyk Lincoln Rhyme i jego pomocniczka, policjantka Amelia Sachs to para bohaterów  powieści „Kolekcjoner kości”, którą kilka lat potem zekranizował wedle hollywoodzkich reguł Philip Noyce. W oryginale bowiem Rhyme jest biały, Amelia zaś rudowłosa, na ekranie zastąpiono ich zaś Denzelem Washingtonem i Angeliną Jolie. Wszystko wszystkim, film dodatkowo przypieczętował popularność cyklu Deavera, który do dziś liczy sobie siedem tomów. Ostatni, Zegarmistrz , wyszedł w Polsce w 2006 roku, zapowiadając dalszą kontynuację perypetii kryminalnego duetu.

Wykreowany przezeń niepełnosprawny bohater był bardzo nowatorskim eksperymentem: jak sam autora mawia, miała to być manifestacja „czystego rozumu”, na wzór Sherlocka Holmes’a, którego medium i pomocnikiem jest właśnie jego partnerka. Tym samym Lincoln Rhyme ma w sobie coś z antybohatera klasycznych opowieści sensacyjnych, choć w duecie z Sachs tworzy pełnoprawną ikonę, dając jednocześnie opis budowanej w każdym tomie gry psychologicznej (i miłosnej!) między nimi.

Z uniwersum Deavera wiążą się także pewne stałe artefakty budujące poetykę jego powieści, jak chromatograf gazowy, autobusy RRV (licentia poetica autora!) czy skaningowy mikroskop. Twórca jest bardzo skrupulatny w budowaniu swoich fabularnych światów łącząc reporterską wiarygodność faktów z psychologiczną prawdą postaci. Przez to, i przez fabularną atrakcyjność, został doceniony przez branżowe środowisko wieloma nagrodami (m.in. „The Ellery Queen Readers” czy „Edgars Award”); jego pozycje tłumaczono na ponad 25 języków. Obok Michaela Connelly czy Jamesa Lee Burke’a uznawany jest za najważniejszego dziś pisarza gatunku.

Filmowcy przygotowują się do kolejnych ekranizacji jego prozy, m.in. Wolfgang Petersen do „Łez diabła”, Warner Bros. wykupiło zaś prawa do „Błękitnej pustki”.

W listopadzie minionego roku Dever odwiedził Polskę, gdzie został uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru na Trzecim Festiwalu Kryminału.Serie Jeffery Deavera:


Lincoln Rhyme i Amelia Sachs:

KOLEKCJONER KOŚCI (1997)
TAŃCZĄCY TRUMNIARZ (1998)
PUSTE KRZESŁO (2000)
KAMIENNA MAŁPA (2002)
MAG (2003)
DWUNASTA KARTA (2005)
ZEGARMISTRZ (2006)

John Pellam:

SHALLOW GRAVES (1992)
BLOODY RIVER BLUES (1993)
HELL'S KITCHEN (2001)

Rune:

MANHATTAN IS MY BEAT (1988)
DEATH OF A BLUE MOVIE STAR (1990)
HARD NEWS (1991)

Poza seriami:


VOODOO (1988)
ALWAYS A THIEF (1988)
KONFLIKT INTERESÓW (1992)
LEKCJA JEJ ŚMIERCI (1993)
MODLITWA O SEN (1994)
PANIEŃSKI GRÓB (1995)
ŁZY DIABŁA (1999)
DAR JĘZYKÓW (2000)
BŁĘKITNA PUSTKA (2001)
OGRÓD BESTII (2004)

Zbiory opowiadań:

TWISTED: The Collected Short Stories Of Jeffery Deaver (2003)
MORE TWISTED: Collected Stories (grudzień 2006)

 

Udostępnij artykuł

PRZECZYTAJ TAKŻE

WYDARZENIE

Jeffery Deaver gościem Międzynarodowego Festiwalu Kry

Jeffery Deaver odwiedzi Wrocław!

23 maja 2024

RECENZJA

Nocny obserwator, Jeffery Deaver

„Nocny obserwator” to kolejna wariacja historii, którą Deaver opowiada we wszystkich częściach cyklu o Rhymie i Sachs. Ale ja tę powtarzalność lubię, bo zapewnia mi ...

20 maja 2024

NOWOŚĆ

Kolekcjoner Kości, Jeffery Deaver

Nowe wydanie najsłynniejszej serii kryminalnej mistrza intrygi Jeffery’ego Deavera!

09 maja 2024

NOWOŚĆ

Nocny obserwator, Jeffery Deaver

Lincoln Rhyme i Amelia Sachs powracają z kolejną mroczną sprawą.

18 stycznia 2023

NOWOŚĆ

Ostatni dowód, Jeffery Deaver

Trzeci tom trzymającej w napięciu serii o Colterze Shaw.

22 czerwca 2022

NOWOŚĆ

Do jutra, Jeffery Deaver

Druga część pełnej tajemnic i zwrotów akcji serii o Colterze Shawie.

22 listopada 2021

NOWOŚĆ

Szlif, Jeffery Deaver

Lincoln Rhyme i Amelia Sachs powracają!

06 czerwca 2019

NOWOŚĆ

Pogrzebani, Jeffery Deaver

„Pogrzebani” to trzynasta część cyklu o Lincolnie Rhymie i Amelii Sachs. Tym razem wyruszają za Atlantyk, by pomóc w śledztwie włoskiej policji, która nie przyjmuje ...

13 listopada 2018

RECENZJA

Tańczący Trumniarz, Jeffery Deaver

Lepiej nie czytajcie tej książki w samolocie.

09 sierpnia 2018

NOWOŚĆ

Puste krzesło, Jeffery Deaver

Dziś ukazało się nowe wydanie powieści „Puste krzesło” - trzeciej części cyklu, którego bohaterem jest nowojorski kryminalistyk Lincoln Rhyme.

02 sierpnia 2018

NOWOŚĆ

Tańczący trumniarz, Jeffery Deaver

Wczoraj w księgarniach pojawiło się nowe wydanie „Tańczącego trumniarza” - drugiej powieści o Lincolnie Rhymie.

06 lipca 2018

NOWOŚĆ

Pocałunek stali, Jeffery Deaver

„Pocałunek stali” Jeffery'ego Deavera to dwunasta część przygód Lincolna Rhyme’a i Amelii Sachs. Powieść ukazała się pod naszym patronatem.

23 stycznia 2018

RECENZJA

Pocałunek stali, Jeffery Deaver

„Rhyme (…) występował w serii powieści opartych na sprawach, które prowadził, i kilka razy pisał do autora, zarzucając mu przedstawianie fałszywego obrazu pracy nad ...

05 stycznia 2018

RECENZJA

Kolekcjoner skór, Jeffery Deaver

„Kolekcjoner skór” to thriller psychologiczny, w którym autor do ostatnich stron gra z czytelnikiem, po raz kolejny udowadniając, że w tworzeniu twistów i twiścików ...

05 grudnia 2016

RECENZJA

Panika, Jeffery Deaver

Czytamy: Deaver, myślimy: pokręcona fabuła, częste zwroty akcji, wnikliwość opisów. I wszystko to znajdziemy w najnowszej powieści amerykańskiego pisarza, zatytułowanej ...

10 października 2016

NOWOŚĆ

Panika, Jeffery Deaver

Już dziś pod naszym patronatem ukazała się powieść "Panika" Jeffery'ego Deavera. To kolejna część cyklu, którego bohaterką jest Kathryn Dance. Tym razem agentka biura ...

20 września 2016

NOWOŚĆ

Kolekcjoner skór, Jeffery Deaver

W „Kolekcjonerze Kości” Jeffery Deaver stworzył genialnego śledczego Lincolna Rhyme’a. Teraz Rhyme musi wytropić kolejnego mordercę.

03 marca 2015

RECENZJA

Październikowa lista, Jeffery Deaver

Nie znajdziemy w "Październikowej liście" Lincolna Rhyme’a, Amelii Sachs czy Kathryn Dance. Znajdziemy za to, jak zawsze u tego amerykańskiego pisarza, pełną napięcia ...

06 czerwca 2014

NOWOŚĆ

Październikowa lista, Jeffery Deaver

Wczoraj na księgarnianych półkach pojawiła się "Październikowa lista" Jeffery'ego Deavera. Specjalista od twistów tym razem prezentuje czytelnikom historię porwania ...

23 kwietnia 2014

RECENZJA

Pokój straceń, Jeffery Deaver

„Pokój straceń” to książka w dorobku Deavera wyjątkowa. Przede wszystkim dlatego, że – jak przyznał w jednym z wywiadów sam autor – jest jego pierwszą jawnie ...

08 listopada 2013

NOWOŚĆ

Pokój straceń, Jeffery Deaver

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy lubią przygody Lincolna Rhyme'a i Amelii Sachs: jutro swoją premierę będzie miał najnowszy thriller Jeffery'ego Deavera, ...

09 września 2013

RECENZJA

Twój cień, Jeffery Deaver

Deaver ma talent do zwodzenia czytelników.

02 listopada 2012

RECENZJA

Hak, Jeffery Deaver

Książka jest dobra, ale nie porywa.

07 czerwca 2011

WYWIAD

Jeffery Deaver

Prezentujemy fragment wywiadu z Jeffery Deaverem przeprowadzonego przez Roberta Ziębińskiego dla tygodnika "Newsweek".

29 maja 2009

RECENZJA

Spirale grozy, Jeffery Deaver

We wstępie do tomu Deaver pisze: „Opowiadanie przypomina pocisk wystrzelony przez snajpera. Szybki i porażający”. I opowiadania pisarza takie właśnie są.

09 stycznia 2009

RECENZJA

Dwunasta karta, Jeffery Deaver

I właśnie ten ostatni element w Dwunastej karcie powoduje, że jest mi smutno. Bo poprzednia część przygód Rhyme’a, "Mag", dowiodła, że autor ten w tworzeniu zasłon ...

15 lutego 2008

RECENZJA

Spirale strachu, Jeffery Deaver

Wszystkie nowelki – na tle samego zbioru być może miejscami nierówne - na tle gry suspensem w literaturze gatunkowej są bez wyjątku pierwszorzędne.

04 stycznia 2008

RECENZJA

Lekcja jej śmierci, Jeffery Deaver

Są w „Lekcji jej śmierci” wszystkie elementy, które przyniosą w niedługim czasie sławę Deaverowi.

29 listopada 2007

RECENZJA

Śpiąca laleczka, Jeffery Deaver

Antagonistą będzie tym razem – choć do takich „nawiedzonych” szaleńców Deaver me przecież predylekcję – Daniell Bell, samozwańczy syn Charlesa Mansona, który ...

24 sierpnia 2007

RECENZJA

Mag, Jeffery Deaver

Zaryzykuję tezę, że „Mag” to najlepsza - a przynajmniej najbardziej wyrafinowana - powieść Jeffery’ego Deavera.

24 sierpnia 2007

RECENZJA

Zegarmistrz, Jeffery Deaver

Zimny Księżyc stoi w pełni, / w jego blasku ziemi trup. / Czas wędrówki się dopełnił, / drogi kres wyznacza grób.

23 kwietnia 2007

WYWIAD

Moim zadaniem jest, byście się jak najbardziej spocil

Dwa lata temu (...) zostałem zapytany przez pewną starszą kobietę: „Czytam pana książki, i chciałabym poruszyć sprawę przemocy w nich.” Pomyślałem – „oho!”, ...

16 kwietnia 2007