Konkurs ze Spisanymi krwią

Data publikacji: 22 września 2017

Konkurs ze Spisanymi krwią

Od niedzieli na kanale CBS Reality będzie można oglądać program „Spisane krwią”, przedstawiający wstrząsające historie prawdziwych zbrodni, które natchnęły pisarzy do stworzenia powieści. Wśród jego gości znajdą się Alex Marwood i Peter James. A z okazji premiery programu mamy dla Was zestawy książek od CBS Reality, w tym jedną z autografem!

{mosimage}Żeby wziąć udział w konkursie, należy odpowiedzieć na pytanie konkursowe i przysłać swoją odpowiedź wraz z danymi adresowymi i numerem telefonu na adres: ewa.dabrowska[at]portalkryminalny.pl. W temacie wiadomości należy wpisać: KONKURS ZE SPISANYMI KRWIĄ.

Pytanie konkursowe jest następujące: Jaki brzmi tytuł powieści Marka Billinghama, inspirowanej sprawą zabójstwa Banaz Mahmod?

Na odpowiedzi czekamy do 2 października, a wyniki pojawią się na Portalu dzień później. Na zwycięzców czekają trzy zestawy po dwie książki – „Ludzie doskonali” Petera Jamesa (z autografem autora) i „Dziewczyny, które zabiły Chloe” Alex Marwood.


Zanim weźmiesz udział w konkursie, zapoznaj się z zasadami konkursowego savoir-vivre’u.

 

 

O PROGRAMIE „SPISANE KRWIĄ”:

Wstrząsające historie prawdziwych zbrodni, które natchnęły pisarzy do stworzenia powieści

Premiera produkcji własnej CBS Reality już 24 września

Wydawać by się mogło, że najstraszniejsze, najbardziej makabryczne zbrodnie są dokonywane na kartach powieści. Czasami jednak rzeczywistość przewyższa to, co potrafią wymyślić pisarze. Serial dokumentalny „Spisane krwią” przedstawi historie straszliwych czynów, które zainspirowały autorów kryminałów do stworzenia swych dzieł. Na emocjonujące odcinki serii będącej produkcją własną CBS Reality zapraszamy od 24 września, w każdą niedzielę o godz. 22:00.

Gospodarz programu, Simon Toyne, autor takich bestsellerów, jak „Sanctus” czy „Salomon Creed”, spotka się z wybranymi pisarzami, by porozmawiać o historii prawdziwych zbrodni, których fakty posłużyły za podstawę do napisania powieści. Każdy odcinek przedstawiać będzie sprawę innego przestępstwa za pomocą rekonstrukcji zdarzeń, a także wywiadów z osobami, które były bezpośrednio związane ze śledztwem, takimi jak policjanci prowadzący dochodzenie czy biegli sądowi.

W jednym z odcinków przedstawiona zostanie sprawa gwałciciela, który w latach 1983-1986 terroryzował społeczność miasta Rotherham i okolic. Jego schemat działania był zawsze taki sam – wybierał sobie ofiary idące ulicą późnym wieczorem, zaciągał je w odosobnione miejsce i gwałcił – lub usiłował zgwałcić - wiążąc je przedtem ich własnymi rajstopami. Zabierał też – w charakterze trofeów – przedmioty należące do swoich ofiar: ich torebki, biżuterię, perfumy. Najczęściej jednak były to… buty zgwałconych kobiet. Policja bezskutecznie poszukiwała przestępcy – jedną z taktyk było podstawianie ubranych w minispódniczki i szpilki funkcjonariuszek policji, które przechadzały się ulicami miejscowości w charakterze przynęt. Wszystkie wysiłki spełzły jednak na niczym: sprawca pozostawał nieuchwytny przez ponad 20 lat. Dopiero w 2006 r. na skutek nowych badań DNA zidentyfikowano sprawcę gwałtów: był nim James Lloyd, 49-letni pracownik firmy drukarskiej.

Społeczność oraz bliscy gwałciciela byli w szoku. Lloyd sprawiał pozory wzorowego obywatela – przez wiele lat pracował w tej samej firmie, był chwalony przez pracodawców, kochany przez żonę i troje swoich dzieci. Tym bardziej przerażający wydźwięk miało odkrycie, którego dokonali funkcjonariusze policji przeszukujący miejsce pracy seryjnego gwałciciela: w pieczołowicie zamaskowanej skrytce Lloyd przechowywał setki butów, wraz z licznymi parami rajstop i pończoch. Mężczyzna został uznany za winnego czterech gwałtów i dwóch usiłowań gwałtów, jednak koszmarne znalezisko w jego biurze każe przypuszczać, że liczba strasznych czynów, jakich się dopuścił, była dużo większa.

Cała historia gwałciciela-fetyszysty przypomina nieco fabułę thrillera stworzonego przez hollywoodzkich scenarzystów – nie powinno więc dziwić, że Peter James, wielokrotnie nagradzany brytyjski pisarz, zainspirował się całą sprawą i na jej faktach oparł swój kryminał pt. „Już nie żyjesz”, wydany w 2010 r.

Na premierowe odcinki serialu dokumentalnego „Spisane krwią”, będącego produkcją własną CBS Reality, zapraszamy od 24 września, w każdą niedzielę o 22:00. Kontynuacja w październiku.


/mat. wyd./